Zápis z konference ŠSČR 2008

konané dne 23.2.2008 v Havlíčkově Brodě

Přítomni: - dle prezenční listiny (bez titulů)

Delegáti s hlasem rozhodujícím: 54/56 – 96,43 %:

  • Pražský šachový svaz (3/4): Jakuš, Kalivoda, Bureš (omluven Paulovič),
  • Středočeský šachový svaz (6/6): Říha, Klain, Satranský, Skála, Vinklárek, Buk,
  • Jihočeský šachový svaz (3/3): Belec, Bartoš, Němec,
  • Šachový svaz Plzeňského kraje (3/3): Čečil, Šott, Cvikl,
  • Krajský šachový svaz Karlovy Vary (2/3): Nový, Hajšman (omluven Latislav),
  • Ústecký krajský šachový svaz (3/3): Hadraba, Janda, Lácha,
  • Šachový svaz Libereckého kraje (3/3): Novotný, Malec, Moudrý,
  • Královéhradecký krajský šachový svaz (4/4): Šmíd, Čáp, Vochozka, Pávek,
  • Pardubický krajský šachový svaz (3/3): Ester, Sabol, Navrátil,
  • Krajský šachový svaz Vysočina (3/3): Paulík, Siebenbürger, Kulovaný,
  • Jihomoravský šachový svaz (6/6): Ciprys, Srna, Hampel, Hurta, Palovský, Točev,
  • Šachový svaz Zlínského kraje (5/5): Ondra, Peňáz, Veselý, Volčík, Růčka,
  • Šachový svaz Olomouckého kraje (3/3): Jar. Fuksík, Vláčil, Volek,
  • Moravskoslezský krajský šachový svaz (7/7): Kořínek, Ji. Novák, Kála, Talla, Linhart, Fábik, Melecký.

Delegáti s hlasem poradním:

  • Němec, Herejk, Papay, Krejnický, Chrz, Buchníček, Jos. Novák, Partl, Fiala, Sejkora, Jandourek.

Hosté:

  • Štross, Jůnová, Kniezková, Benák, Vokáč.

1. Zahájení

Konferenci ŠSČR zahájil v 10,15 h. Petr Herejk, který přivítal všechny přítomné delegáty a hosty konference a poděkoval KŠS Vysočina a Václavu Paulíkovi za zajištění konference.

V. Paulík poté informoval o technických záležitostech konference, především o způsobu stravování, a o občerstvení v průběhu jednání.

Následovalo schvalování programu konference (návrh programu předložen přílohou pozvánky) – program bez připomínek schválen.

P. Herejk provedl kontrolou podkladových materiálů, provedl opravu tiskové chyby ve Volebním řádu, která byla bez připomínek přijata.

Zároveň oznámil termín 11,00 hod. na odevzdání kandidátek VV a kandidátů do RK.

2. Schválení jednacího řádu konference

Jednací řád konference ŠSČR (předložený písemně jako příloha pozvánky) byl konferencí ŠSČR bez připomínek schválen.

3. Vvolba pracovního předsednictva

Do pracovního předsednictva byli navrženi a následně schváleni tito delegáti (5): David Ciprys, Vlastimil Sejkora, Václav Paulík, Jaroslav Kořínek a Petr Herejk.

Pracovní předsednictvo po krátké poradě schválilo, že se na postu předsedajícího budou v průběhu konference střídat D. Ciprys a P. Herejk.

4. Volba mandátové komise

Do mandátové komise byli navrženi a následně schváleni tito delegáti (3): Jiří Krejnický, Jaroslav Šmíd a Jitka Kniezková.

5. Volba návrhové komise

Do návrhové komise zvolila konference tyto delegáty (3): Josef Lácha, Pavel Chrz a David Hampel.

6. Volba volební komise

Do volební komise zvolila konference tyto delegáty (5): Miroslav Hurta, Miloš Bureš, Pavel Růčka, Jiří Novák, Marian Sabol.

Mluvčí komise M. Hurta potvrdil čas 11,00 hod. na předávání kandidátek VV a kandidátů do RK a vysvětlil nejdůležitější body volebního řádu.

V. Novotný upozornil, že předložená kandidátka V. Sejkory neobsahuje jméno předsedy KMP. V. Sejkora byl vyzván k doplnění.

7. Zpráva mandátové komise

Zprávu mandátové komise přednesl J. Krejnický: z 56 delegátů s hlasem rozhodujícím přítomno 54 (96,43 %) - konstatoval, že při hlasování je pro schválení prostou většinou zapotřebí 28 hlasů. Následným hlasováním byla zpráva mandátové komise přijata velkou většinou.

8. Zpráva o činnosti vv šsčr za rok 2007

Zpráva o činnosti VV ŠSČR za rok 2007 byla zaslána písemně přílohou pozvánky. Zprávu doplnil ústní informací předseda ŠSČR P. Herejk:

  • ve složení VV ŠSČR nedošlo za poslední rok k žádné změně, od volební konference 2005 ke dvěma změnám – v KR vystřídal M. Hurtu J. Říha, v STK P. Šplíchala P. Chrz,
  • informoval o průběhu registrace stanov ŠSČR schválených na minulé konferenci ŠSČR 2007 na MV ČR,
  • zrekapituloval příjmové položky především z vlastních zdrojů ČSTV, z MŠMT na talentovanou mládež a na reprezentaci,
  • v oblasti propagace šachu vyzdvihl vysílání samostatného šachového magazínu V ŠACHU, informoval o tom, že byla podepsána smlouva s ČT, na základě které může ŠSČR získávat a umisťovat v pořadu sponzory,
  • informoval o výstavách s účastí ŠSČR v průběhu roku 2007 a o šachových rubrikách v celostátních novinách Deník a Sport,
  • v oblasti talentované mládeže v uplynulém roce pokračoval trend zkvalitňování a efektivního vynakládání prostředků na přípravu talentů, velmi dobrá byla soustředění reprezentační mládežnické skupiny,
  • v oblasti legislativní činnosti nejzásadnější změnou byla změna Soutěžního řádu ŠSČR, připravován byl Klasifikační řád ŠSČR, jehož inovace bude projednána na nejbližších schůzích VV, změněn byl Registrační a přestupní řád ŠSČR a v souvislosti s tím zrušena Směrnice vedení evidence ŠSČR,
  • v oblasti webových stránek došlo v minulém roce k postupnému zlepšování, které by mělo být úkolem i do budoucna,
  • v oblasti mezinárodní činnosti informoval o výsledcích jednání na FIDE dotýkající se ŠSČR – především, že v průběhu roku byly uděleny tituly GM pro Cveka a Veličky, a tituly WIM Němcové a Kulované,
  • informoval o důvodem odstoupení od pořádání MS žen 2008,
  • provedl hodnocení vystoupení družstev ČR na ME družstev (15. místo mužů a 17. místo žen), především vyzdvihl výsledky Navary, Hráčka, Kulované a Němcové, informoval o odvolání R. Biolka z funkce kapitána družstva žen a jmenování L. Klímy na tuto pozici,
  • informoval o dalších úspěších českých reprezentantů na mezinárodním poli, především vysoké počty českých hráčů na ME jednotlivců a MS a ME mládeže, ocenil 2. místo Kateřiny Němcové na MS dívek do 18 let a 1. místo Jaroslava Olšara na ME zrakově postižených,
  • v září proběhl silný mezinárodní turnaj v Karlových Varech s účastí našich Davida Navary a Viktora Lázničky,
  • domácí mistrovské akce proběhly bez problémů, vítězem Extraligy družstev se stalo družstvo Bauset Pardubice,
  • informoval o změně systému MČR žen, juniorek, dorostenek a juniorů a dorostenců,
  • informoval o výsledcích MČR jednotlivců, které skončily v týdnu předcházejícím konferenci, o výsledcích Mistrovství ČR mužů 2007 i 2008 a informoval o jednáních na téma nového modelu MČR mužů.
  • informoval o průběhu a výsledcích Mistrovství ČR v bleskovém šachu 2007, kladně hodnocena účast 108 hráčů a české jedničky Davida Navary,
  • informoval o žebříčcích českých hráčů,
  • databáze členské základy je zpracovávána na pracovišti v Ostravě paní Kniezkovou a s její prací je dlouhodobě naprostá spokojenost,
  • informoval o schválení převodu hráčů Sharashenidze, Bakoše a Rausise na CZE a vysvětlil postup schvalování.

Následně J. Papay informoval o práci, složení a výsledcích práce expertní skupiny, výsledkem je návrh na zvýšení členských příspěvků tak, jak je navrženo v podkladových materiálech konference.

9. Zpráva o čerpání rozpočtu v roce 2007

Čerpání rozpočtu ŠSČR za rok 2007 a komentář k čerpání zaslány písemně přílohou pozvánky; ústně doplnil hospodář J. Papay. Především informoval o stavu finančních prostředků, hospodaření bylo se ztrátou 473.000 Kč. Dále komentoval jednotlivé položky čerpání rozpočtu.

Následně mluvčí volební komise M. Hurta informoval o kandidátkách týmů VV a kandidátů do RK ŠSČR obdržených do vyhlášeného termínu 11,00 hod. Kandidátka týmu VV byla předložena jediná s předsedou Vlastimilem Sejkovou doplněná oproti podkladovým materiálům o jméno předsedy KMP (Petr Herejk), žádný návrh pro volbu VV po jednotlivých funkcích nebyl předložen a navrhl volit VV podle týmů v jediném kole. Oznámil, že počet kandidátů do RK je 8: Jos. Novák, M. Paulovič, H. Vojtěchová, Z. Fiala, P. Juchelka, R. Soukal, J. Kalivoda a M. Partl.

Následně přijato usnesení doplnit Volební řád o bod, že v případě nezvolení VV jako týmu bude vyhlášen nový termín na předání kandidátek VV či kandidátů do jednotlivých funkcí.

Předsedající D. Ciprys na podnět M. Partla upozornil na nevyužívaný bod legislativy ŠSČR dávající právo třem zástupcům celostátním šachovým sdružením k účasti na konferenci a dal podnět návrhové komisi v tomto bodu k usnesení.

10. Zpráva revizní komise ŠSČR

Zpráva Revizní komise ŠSČR byla delegátům předložena při zahájení konference, ústně zprávu doplnil předseda RK ŠSČR Josef Novák, který doplnil, že se objevují některé nedostatky ve smlouvách, především u mládeže, dále není průkazná evidence vypsaných pokut.

Konstatoval také, že RK nedošla k jednoznačnému výroku ve věci schválení hospodaření za rok 2007 – ze 4 přítomných byl 1 člen RK pro schválení bez výhrad, jeden pro schválení s výhradou a 2 byli proti schválení.

11. Diskuze k předloženým zprávám (ad. 8 - 10)

K diskuzi k předchozím bodům nebyl ani jeden diskuzní příspěvek.

Hlasování o návrhu „konference ŠSČR schvaluje Zprávu o činnosti VV ŠSČR v roce 2007“ - 51 pro, 0 proti, 3 se zdržel – schváleno,

Návrh na usnesení: konference ŠSČR schvaluje Zprávu o čerpání rozpočtu v roce 2007

Diskuze:

Papay – reagoval na nedostatky uváděné ve zprávě RK, především informoval, že evidence vypsaných pokut existuje, seznam neplatičů je následně také zasílán na jednotlivá KŠS, takže i KŠS mají přehled o pokutách svých oddílů; smlouvy mládeže a následné platby jsou schvalovány Komisí mládeže,

Partl – v účetnictví jsou některé doklady s chybnými daty a s jinými hodnotami v číslech a ve slovech,

Konstatováno, že se jedná pouze o formální chyby, které byly ve většině případů již napraveny,

hlasování o návrhu „konference ŠSČR schvaluje Zprávu o čerpání rozpočtu v roce 2007“ – 37 pro, 5 proti, 8 se zdrželo hlasování – schváleno,

hlasování o návrhu na usnesení: konference ŠSČR bere na vědomí Zprávu RK ŠSČR za rok 2007 - 52 pro, 0 proti, 1 se zdržel hlasování – schváleno.

12. Volby VV ŠSČR

Mluvčí volební komise M. Hurta vysvětlil postup jednotlivých voleb a vyzval delegáty k převzetí volebních lístků.

Následovala přestávka, ve které si delegáti proti podpisu vyzvedli volební lístky.

Následně předsedající D. Ciprys předal slovo V. Sejkorovi, který představil jednotlivé členy kandidátky výkonného výboru a stručně informoval o plánech činnosti výkonného výboru.

Diskuze:

  • Buk – vznesl na V. Sejkoru dotazy týkající se jeho představ práce, funkcí v šachovém hnutí a politických funkcí,
  • Sejkora – odpověděl na dotazy P. Buka,
  • Ciprys – představil kandidáta na post předsedy KR L. Palovského,
  • Sejkora – informoval, že součástí kandidátky je návrh na jmenování Igora Němce prezidentem ŠSČR,

Provedení voleb:

Mluvčí volební komise M. Hurta informoval o způsobu úpravy volebního lístku a provedení voleb.

Následovala přestávka k provedení voleb.

Po ukončení přestávky vyhlásil mluvčí volební komise M. Hurta výsledky volby VV.

Bylo vydáno 53 hlasovacích lístků

Odevzdáno bylo 51 hlasovacích lístků,

Pro tým V. Sejkory hlasovalo 42 delegátů, tj. 79,25%, 9 hlasů bylo proti.

Následně M. Hurta konstatoval, že tým V. Sejkory byl zvolen VV a poblahopřál ke zvolení.

Předsedají D. Ciprys poděkoval volební komisi a poděkoval odstupujícím členům VV (M. Sunek a P. Chrz).

Následným hlasováním potvrzena právoplatnost voleb a potvrzeno zvolení VV (pro 52, proti 1).

13. Volby RK ŠSČR

Předsedající D. Ciprys vyzval jednotlivé kandidáty do RK k představení:

  • Jos. Novák – stávající předseda RK,
  • Jakuš – omluvil nepřítomnost M. Pauloviče a stručně jej představil (bývalý sekretář a předseda šachového svazu),
  • Paulík – představil H. Vojtěchovou, inženýrku ekonomie z kraje Vysočina, připomněl, že se jedná o kandidátku z moravské části ČR a jedinou ženu na kandidátce,
  • Fiala – stávající člen RK, pořadatel řady mistrovství mládeže,
  • Jos. Novák – představil P. Juchelku – daňový poradce z Pardubic, stávající člen RK,
  • Jos. Novák – představil R. Soukala – předseda revizní komise Pražského šachového svazu,
  • Kalivoda – stávající člen RK,
  • Partl – člen RK od roku 2002,

Diskuze:

  • Janda – vyjádřil pochybnosti nad kandidaturou J. Kalivody z důvodu jeho časového vytížení,
  • Kalivoda – odpověděl Z. Jandovi,
  • Buk – zda byly kandidáti zapojeni do práce expertní skupiny,
  • Papay – odpověděl: v expertní skupině byl pouze Jos. Novák,
  • Chrz – podpořil kandidaturu R. Soukala,

Provedení voleb:

Mluvčí volební komise M. Hurta informoval o způsobu úpravy volebního lístku s kandidáty na RK a provedení voleb.

Následovala přestávka k provedení 1. kola voleb do RK.

Po skončení přestávky vyhlásil mluvčí volební komise M. Hurta výsledky:

  • Bylo vydáno 54 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 54 hlasovacích lístků, Žádný hlas nebyl neplatný, Jos. Novák obdržel 50 hlasů, tj. 93% hlasů, H. Vojtěchová 47 hlasů, tj. 87%, M. Partl 35 hlasů, tj. 65%, P. Juchelka 31 hlasů, tj. 57%.
  • M. Hurta konstatoval, že tito kandidáti se stávají členy RK.

Další kandidáti, kteří dostali méně než 50% hlasů (Paulovič 24, tj. 44%, Kalivoda 23, tj. 43%, Soukal a Fiala 22, tj. 41% hlasů), postupují do 2. kola.

Mluvčí volební komise M. Hurta vyhlásil o poslední páté místo 2. kolo voleb, do kterého postupují všichni 4 nezvolení kandidáti, a vysvětlil postup voleb. Navrhl v případě, že ve 2. kole nebude pátý člen zvolen, aby do 3. kola postoupili 2 delegáti s nejvyšším počtem hlasů. Tento návrh byl následným hlasováním schválen (47 pro, 1 proti)

Následovala přestávka na vydání hlasovacích lístků.

Před 2. kolem vystoupil v diskuzi Z. Fiala a s ohledem na zvolení H. Vojtěchové do RK ze stejného kraje odstoupil z volby a doporučil volit kandidáta R. Soukala.

M. Hurta nadiktoval jména kandidátů a znovu informoval o způsobu volby.

Následovala přestávka k provedení 2. kola voleb do RK, která byla zároveň vyhlášena přestávkou na oběd.

Po skončení přestávky vyhlásila volební komise výsledky:

  • Bylo vydáno 54 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 54 hlasovacích lístků, jeden hlas byl neplatný, tj. 2%, R. Soukal obdržel 21 hlasů, tj. 39% hlasů, J. Kalivoda 19 hlasů, tj. 35%, M. Paulovič 13 hlasů, tj. 24%.
  • M. Hurta konstatoval, že žádný kandidát neobdržel nadpoloviční většinu a vyhlásil 3. kolo voleb, do kterého postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, tj. Soukal a Kalivoda.

Následovala přestávka na vydání hlasovacích lístků pro volbu RK ve 3. kole.

M. Hurta nadiktoval jména kandidátů do volebního lístku, znovu informoval o způsobu volby a informoval, že v případě nezvolení žádného kandidáta rozhodne o dalším postupu konference. Předsedající D. Ciprys předložit jménem pracovního předsednictva návrh, aby v případě nezvolení pátého člena RK se více již nehlasovalo a revizní komise se ponechala čtyřčlenná.

Následovala přestávka k provedení 3. kola voleb do RK.

Po skončení přestávky vyhlásila volební komise výsledky:

  • Bylo vydáno 54 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 54 hlasovacích lístků, R. Soukal obdržel 33 hlasů, tj. 61% hlasů, J. Kalivoda 19 hlasů, tj. 35%.
  • M. Hurta konstatoval, že pátým členem volební komise se stává Rudolf Soukal a poblahopřál mu ke zvolení.

Následným hlasováním potvrzena právoplatnost voleb a potvrzeno zvolení RK ve složení Jos. Novák, Vojtěchová, Partl, Juchelka, Soukal (pro 50).

14. Projednání změny Ekonomické směrnice ŠSČR

Písemné návrhy na změnu Ekonomické směrnice byly předloženy delegátům jako příloha pozvánky, při zahájení schůze předložen návrh Vl. Hadraby č. 11 na úpravu odstupného,

Následně dohodnuto postupovat v jednání po jednotlivých návrzích, vždy provést diskuzi a nechat hlasovat. Členské příspěvky ponechat jako poslední.

Návrh č.2 - D1) Členské příspěvky, poplatky a náhrady, 4.2. Poplatky za zápočet na ELO listinu FIDE

  • Důvody změny objasnil J. Papay, bez další diskuze.
  • Hlasování – pro 50 – návrh byl přijat.

Návrh č.3 - D1) Členské příspěvky, poplatky a náhrady Nový bod 2.9. Registrační příspěvek cizince 200 Kč

  • Důvody změny objasnil J. Papay.
  • Diskuze: Satranský, Jakuš, Malec, Talla – dotazy na objasnění návrhu, odpověděl J. Papay, jedná se o cizince s federací mimo CZE, poplatek je pro každou soutěž zvlášť.
  • Hlasování – pro 40, proti 11, zdrželo se 3 – návrh byl přijat.

Návrh č.4) Příloha G) Variabilní symboly pro zasílání plateb u Šachového svazu České republiky Doplnění symbolu číselných symbolů: 07 – registrační příspěvek cizince

  • Důvody změny objasnil J. Papay, bez další diskuze
  • Hlasování – pro velká většina – návrh byl přijat.

Návrh č.5) D1) Členské příspěvky, poplatky a náhrady 3.1. Cestovní náklady (druhý odstavec) – kilometrovné – 1,80 Kč/km, 3,60 Kč/km, 5,40 Kč/km

  • Důvody změny objasnil J. Papay, krátce diskutována otázka cestovného rozhodčích – bez dalšího návrhu na změnu.
  • Hlasování – pro výrazná většina – návrh byl přijat.

Návrh č.6) 2.7. Poplatky za soutěže a) poplatek za národní turnaj se zápočtem na LOK ČR

Zvýšení na dvojnásobek

  • Důvody změny objasnil J. Papay,
  • Diskuze:
    • Klain - navrhl vypustit třetí řádku poplatky za nejnižší okresní (regionální) soutěže pětičlenných družstev

Hlasování o vypuštění 3. řádky – pro výrazná většina – schváleno vypuštění,

Hlasování o celkovém návrhu č. 6 – pro 48, proti 0, zdrželi se 6 – návrh byl přijat.

Návrh č.7) 2.6.Vklady do soutěží

Důvody změny objasnil J. Papay, který opravil tiskové chyby (částky ve sloupci 50% sleva)

Diskuze:

  • Čáp – navrhl vypustit krajské poplatky
  • Klain, Šmíd – navrhli změnit výši krajských příspěvků
  • Jandourek – navrhl diskutovat současně i o návrhu č. 10
  • Šmíd – vysvětlil důvody návrhu č. 10

Po upřesnění hlasováno o tom, zda budou poplatky za soutěže KŠS měněny – pro 14, proti 34, zdrželi se 4 – návrh nebyl přijat

Krátká diskuze proběhla na téma „samofinancovatelnosti“ soutěží, p. Šmíd poté stáhl návrh č. 10,

Hlasování o návrhu č. 7 v předloženém znění – pro 49, proti 1, zdrželi se 2 – návrh byl přijat.

Návrh č.8) a č.9 Příloha E1) Odměňování při zajišťování tělovýchovné a sportovní činnosti v ŠSČR Článek 4 Odměna trenérům

Předsedající D. Ciprys doporučil diskutovat a hlasovat o obou návrzích,

Diskuze:

  • Říha – podpořil zvýšení odměn trenérům
  • Vokáč – zdůvodnil výše odměn ze svého návrhu
  • Chrz – provedl srovnání platu trenéra s platem vysokoškolského učitele,
  • Kořínek – podpořil návrh M. Vokáče,
  • Hurta – upozornil na nebezpečí okamžitého zvýšení a navrhl platnost tohoto bodu od 1.4.2008
  • Satranský – dotaz případného zvýšení na rozpočet
  • Papay – zvýšením odměn by se musel změnit systém platby individuálních trenérů,

Následně dohodnuto hlasovat nejprve o návrhu vyšších odměn, tj. návrhu č.9 M. Vokáče, a pokud by nebyl schválen poté hlasovat o návrhu nižším, a o odděleném hlasování o zvýšení odměn lektorům.

Hlasování o návrhu č. 9 Odměny trenérů se změnou platnosti tohoto bodu od 1.4.2008 – pro 37, proti 1, zdržel 12 – návrh č.9 byl přijat, o návrhu č. 8 se již nehlasovalo.

Hlasování o návrhu č. 9 Odměny lektorů v předloženém znění - pro 42, proti 0, zdržel 7 – návrh č. 9 byl přijat,

Návrh V. Hadraby č.11 na zvýšení odstupného při přestupech mladých hráčů na dvojnásobek (Příloha D1 Členské příspěvky, poplatky a náhrady 2.2. Odstupné

Diskuze:

  • Bartoš – navrhl zrušit odstupné u hráčů nad 20 let
  • Hadraba – zdůvodnil důvody předložení návrhu a odmítl zrušení odstupného u hráčů nad 20 let,
  • Říha – projevil nesouhlas se zrušením odstupného u hráčů nad 20 let,
  • Chrz – zrušením hranice 20 let by odstupné jako odměna oddílu z výchovu hráče ztratilo smysl,
  • Bartoš – vzal svůj návrh zpět,

Hlasování o návrhu - pro 45, proti 2, zdržel 4 – návrh byl přijat

Následně v souvislosti se zvýšením odměn trenérů J. Papay navrhl zvýšit poplatky za školení rozhodčích a trenérů o 20% - rozhodčích - školení 1. třídy z 800 Kč na 1000 Kč, u školení 2. třídy z 500 Kč na 600 Kč, u školení 3. třídy z 300 Kč na 350 Kč, u trenérů - školení 2. třídy z 1000 Kč na 1200 Kč, u školení 3. třídy z 600 Kč na 750 Kč, u školení 4. z třídy 300 Kč na 350 Kč.

Hlasování o návrhu - pro 38, proti 7, zdržel 6 – návrh byl přijat

Návrh č.1) D1) Členské příspěvky, poplatky a náhrady 1. Členské příspěvky ŠSČR

Návrh na zvýšení na dvojnásobek zdůvodnil J. Papay.

Diskuze:

  • Belec – za jihočeský kraj vyslovil souhlas se zvyšováním, ale jen do výše 150 za výdělečně činné,
  • Navrátil – konference KŠS o zvýšení nevěděla, zavázala delegáty příspěvky nezvyšovat,
  • Papay – připomněl, že návrh na zvýšení příspěvků na 200 Kč je překládán již 3 rok,
  • Pávek – odmítl zvýšit příspěvky s odůvodněním, že svaz nic nezajišťuje
  • Ciprys – konference KŠS o návrhu nejednala a zavázala delegáty nezvyšovat (jižní Morava je dlouhodobě proti), informoval o situaci v jiných sportech a navrhl zvýšit služby svazu,
  • Satranský – chybí odůvodnění nutnosti zvyšování, dotaz na chybějící prostředky ze Sazky,
  • Papay – odpověděl na příspěvek J. Satranského – ČSTV odmítá dávat dlužnou částku jako závazek a doplácí i s dvouletým zpožděním, provedl analýzu rozdělování členských prostředků a připomněl činnosti svazem zajišťované,
  • Hurta – doporučil zvýšit poplatky za služby, odmítl zvýšení členských příspěvků z obavy před snižováním členské základny,
  • Kořínek – odmítl zvýšení členských příspěvků, podpořil případné zvýšení poplatků za služby, kritizoval, že nedostal výstupy expertní skupiny,
  • Bureš – podpořil návrh na zvyšování, mj. i proto, že vzrůstají náklady,
  • Ondra – delegáti zlínského kraje vůbec nevěděli, že se bude navrhovat zvýšení příspěvků, tudíž nemají mandát hlasovat pro zvýšení členských příspěvků, malé oddíly nesouhlasí, kritizoval práci expertní skupiny, kritizoval příspěvky pro mládež,
  • Papay – přednesl úvahu
  • Jandourek – odmítl názory, že delegáti krajských konferencí nemohli o návrhu jednat a navrhl zahrnout do usnesení úkol pro KŠS tento návrh projednat pro příští konferenci
  • Chrz – podpořil návrh,
  • Kalivoda – kritizoval návrh VV na zvýšení a jménem delegátů Prahy návrh odmítl,
  • Hadraba – za delegáty Ústeckého šachového kraje podpořil návrh na zvýšení,
  • Sejkora – připomněl, že všichni delegáti mají mandát hlasovat o všech návrzích,

Hlasování o návrhu zvýšení členských příspěvků od roku 2009 - pro 14, proti 33, zdržel 6 – návrh nebyl přijat

Pokračování diskuze:

  • Vinklárek – navrhl opakovat i pro rok 2009 mimořádný příspěvek 50 Kč
  • Papay – přednesl návrh nezvyšovat příspěvky s tím, že by příspěvky zůstaly ŠSČR,

Hlasování o návrhu O. Vinklárka vybírat i v roce 2009 mimořádný příspěvek (50, 25, 5 Kč) s tím, že tyto příspěvky zůstávají na ŠSČR - pro 27, proti 13, zdržel 8 – návrh nebyl přijat

Hlasování o návrhu J. Papaye příspěvky 2009 neměnit, ale ponechat je 100% na ŠSČR - pro 10, proti 40, zdržel 2 – návrh nebyl přijat

Hlasování o návrhu L. Jandourka (doplněného J. Skálou) – uložit KŠS projednat na příští krajské konferenci návrh na zvýšení členských příspěvků ve výši předkládané této konferenci – pro velká většina – návrh přijat.

Satranský navrhl uložit VV vypracovat návrh zvýšení poplatku za služby a předložit je krajům do 31.12. (dohodnuto zařadit do usnesení bez hlasování),

15. Plán práce ŠSČR na rok 2008

V. Sejkora ústně informoval o plánu práce, s tím, že většina představ z předpokládané činnosti byla již řešena při představení kandidátky výkonného výboru v bodu č. 12.

16. Rozpočet ŠSČR na rok 2008

Návrh rozpočtu ŠSČR na rok 2008 včetně průvodního komentáře předložen v podkladových materiálech. Návrh rozpočtu stručně okomentoval hospodář ŠSČR J. Papay. Informoval o způsobu, jakým byl VV rozpočet připravován, odůvodnil jednotlivé navrhované položky jak v příjmové stránce rozpočtu tak výdajové části a provedl porovnání s plánem a skutečností roku 2007. Informoval, že do rozpočtu nebyly zahrnuty členské příjmy, které jsou zasílány na KŠS. Okomentoval také položky, které zůstaly pod čarou, tj. nejsou na ně prostředky.

17. Diskuse k plánu práce a k rozpočtu na rok 2008

  • Ondra – dotaz, proč nebyly do plánu zahrnuty dotace na krajská centra mládeže
  • Papay – konstatoval, že dotace na krajská centra mládeže je v rozpočtu ve výši 60.000 Kč a dalších 180.000 Kč je v položkách pod čarou a je pouze na delegátech konference, aby rozhodli o případném přesunutí,
  • Fuksík – doporučil šetřit na polofinálových turnajích, např. hrát je formou OPEN turnajů, a proč se pořádání MČR nedalo P. Matochovi,
  • Papay – odpověděl, že P. Matocha požadoval vyšší dotaci od ŠSČR než bylo v uplynulých letech,
  • Chrz – vysvětlil způsob rozhodování při pořadatelství MČR mužů a vysvětlil důvody pořádání polofinále v takovém rozsahu,
  • Hurta – podpořil myšlenku šetřit na polofinále, zpochybnil výši mzdových nákladů a navrhl zvýšit je jen o 5%, požadoval zařadit do rozpočtu celou částku na krajská centra mládeže a navrhl získat vyšší příjmy na úrocích např. termínovaným vkladem,
  • Papay – vysvětlil výši mzdových nákladů a příjmy na úrocích – část prostředků na termínovaném vkladu je, ale je potřeba mít dostatečné množství volných prostředků,
  • Paulík – podpořil názor Jar. Fuksík šetřit na polofinálových turnajích, a doporučil lépe kontrolovat financování těchto turnajů,
  • Kalivoda – revizní komise vznášela opakovaně připomínky, vyjádřil myšlenku, že řada prostředků mohla být vynaložena lépe,
  • Chrz – konstatoval, že veškeré peníze na soutěže jsou přísně účelově smluvně vázány a jsou vždy pořadateli vyúčtovány,
  • Partl – napadl vyplácení 13. platu zaměstnanců,
  • Ciprys – vysvětlil, že v organizacích rozhoduje o vyplácení odměn statutární orgán,
  • Kalivoda – hospodaření VV nebylo hospodárné,
  • Papay – odpověděl na předchozí diskuzní příspěvky, vysvětlil systém účtování,
  • Bureš – navrhl navýšit příspěvky o 25 Kč s tím, že se nový předseda VV zaváže ušetřit v rozpočtu částku ve stejné výši,
  • Ciprys – odmítl o návrhu jako o změně ekonomické směrnice jednat,
  • Papay – KŠS mají dostatek prostředků, obhajoval výplatu mzdových prostředků,
  • Fuksík – znovu zopakoval omezit výdaje na soutěže,
  • Chrz – vysvětlil výdaje na soutěže
  • Kalivoda – zpochybnil výši platu předsedy,

Hlasování o návrh na přesunutí částky na krajská centra mládeže z položky pod čarou do rozpočtu (navýšení položky dotace na krajská centra mládeže na 240.000 Kč), tím také zvýšení deficitu rozpočtu na 678.000 Kč - pro 29, proti 3, zdrželi se 18 – návrh byl přijat,

Pokračování diskuze:

  • Šmíd – požadoval přesné vyčíslení,
  • Papay – odpověděl, že v případě přijetí návrhu (zvýšení o 5%) by nebylo na odměny, a že se jedná o navýšení plánu roku 2007,
  • Chrz – podpořil návrh předložený VV,
  • Kalivoda – navrhl vyplácet odměny zaměstnancům pouze v případě kladného výsledku hospodaření,
  • Papay – odmítl myšlenku J. Kalivody,

Hlasování o návrhu na snížení mzdových prostředků v plánu 2008 – zvýšení mzdových prostředků oproti plánu roku 2007 pouze o 5% – pro 22, proti 14, zdrželo se 15 – návrh nebyl přijat,

Hlasování o návrhu uložit STK najít a navrhnout úspory v kapitole soutěže a zabudovat je do rozpočtu roku 2009 – pro 44, proti 2, zdrželi se 4 – návrh byl přijat,

Pokračování diskuze:

  • Hurta – navrhl navýšit v rozpočtu položku úroky,
  • Papay – odmítl takto navýšit částku,
  • Hurta – stáhl svůj návrh,
  • Talla – dotaz na pojištění,
  • Ciprys – odpověděl - jedná se zdravotní a sociální pojištění zaměstnanců,
  • Partl – vznesl úvahu o možnosti přesunutí prostředků do banky s výhodnějším úrokem,

Hlasování o přijetí návrhu rozpočtu pro rok 2008 se schválenými úpravami – pro 46, proti 1, zdrželi se 5 – návrh byl přijat.

Předsedající D. Ciprys konstatoval přijetí rozpočtu ŠSČR na rok 2008.

Pokračování diskuze k budoucí činnosti ŠSČR:

  • Vokáč – navrhl úpravu soutěžního řádu ŠSČR v bodu změna bodování v soutěžích družstev (3 bodový systém zpět na dvoubodový systém), změna pomocného kritéria (zrušení kriteria počet vyhraných partií) a dát možnost losovací schůzi měnit rozpis; návrh vysvětlil a připomněl historii schvalování návrhu
  • Jandourek – připomněl, že o systému hodnocení jednala rozšířená STK v květnu za účasti zástupců všech KŠS a na základě ankety mezi všemi družstvy, zároveň slíbil, že na konci této sezóny budou oslovena všechna družstva a o většinovém názoru bude STK jednat,
  • Jakuš – navrhl za oddíl Mahrla Praha v extralize v případě remízy sehrát tie-breakové partie formou zrychlených partií,
  • Čáp – odmítl řešit problémy extraligy,
  • Klain – upozornil, že změna SŘ byla vyvolána usnesením konference,
  • Chrz – připomněl, že v rozšířené STK jsou zástupci všech KŠS, přes které je možno předkládat návrhy,
  • Vokáč – názor hráčů je směrodatnější než názor jakéhokoli orgánu,
  • Jakuš – hlavní důvod změny SŘ bylo odstranění remíz, což se nesplnilo,
  • Navátil – odmítl jednat a hlasovat o změně SŘ, která nebyla předložena předem,
  • Krejnický – za mandátovou komisi oznámil změnu počtu delegátů – 3 delegáti odešli – počet přítomných je 51, pro přijetí usnesení je potřeba 26 hlasů.

Hlasování o návrhu M. Vokáče zrušit v čl. 5.3.3. bod b) součet vyhraných partií ve všech sehraných utkáních – pro 24 – návrh nebyl přijat,

Hlasování o návrhu M. Vokáče změnit čl. 5.3.2. místo tři body za vítězství dva body – pro 15 – návrh nebyl přijat

Návrh M. Vokáče doplnit čl. 5.3.2. o doplnění věty s možnosti změny hodnocení jako změny rozpisu soutěže na losovací schůzi –

  • Vokáč – losovací schůze by měla mít větší pravomoc,
  • Jandourek – dotaz, zda je hlasování závazné pro STK,
  • Ciprys – zamítnutí návrhů neznamená, že by se tím STK nemohla dále zabývat,
  • Chrz – legislativní problém – družstva se přihláškou zavazují k dodržování rozpisu, který by se mohl měnit,
  • Navrátil – opakovaně odmítl o návrhu jednat s odůvodněním, že změna SŘ spadá do kompetence VV, družstva a hráči jsou povinni respektovat legislativu přijatou orgány složenými ze zvolených zástupců členské základny,
  • Ciprys – doporučil přesto hlasovat,
  • Vinklárek – odmítl myšlenku „nezávazného“ rozpisu,
  • Talla – podpořil návrh M. Vokáče,
  • Klain – rozpis je závazný, podmínky jsou dané a družstva se mohou rozhodnout, zda se podle těchto podmínek přihlásí nebo ne,
  • Ciprys – přednesl kompromisní návrh – uložit STK prověřit, zda návrh není v rozporu s legislativními normami ŠSČR.

Hlasování: pro velká většina – návrh byl přijat

Návrh pana Jakuše o zavedení tie-breakových partií v extralize – návrh změněn na usnesení uložit STK projednat tento návrh (zařazen bez dalšího hlasování do usnesení),

Pokračování diskuze:

  • Čáp – kritizoval práci rozhodčích a upozornil na případy manipulace se soupiskou zařazením 3letého dítěte na soupisku,
  • Jakuš – upozornil na opakované nezvládnutí práce rozhodčího při ligových zápasech, hlavně při manipulaci s hodinami,
  • Palovský – představil se jako nový předseda Komise rozhodčích, slíbil zlepšení kvality rozhodčích a vyzval k využívání poznámek v zápisu o utkání,
  • Kořínek – kritizoval práci STK a VV jako odvolacího orgánu v případě postupu při projednání odvolání proti rozhodnutí jeho jako vedoucího 1. ligy, a objasnil důvody svého rozhodnutí; ze strany rozhodčího kritizoval velké množství typů hodin, které rozhodčí nemůže znát,
  • Chrz – odvolání proti rozhodnutí J. Kořínka jako vedoucího skupiny je v jednání STK, tempo hry je dáno a měněno FIDE a tím vznikají vyšší nároky na rozhodčí,
  • Hadraba – upozornil, že byl schválen deficit rozpočtu 678 000 Kč, a že tento stav není v příštích letech možný, a navrhl uložit VV předkládat rozpočty vyrovnané, informoval, že v Ústeckém kraji se vybírají členské příspěvky 100 Kč za každého člena (i mládežníka) a nebyl zaznamenán žádný pokles členské základny,
  • Jandourek – podpořil vyrovnaný rozpočet a navrhl zvednout poplatky za služby,
  • Chrz – sponzorské peníze se spíše seženou pro oddíl než pro svaz,

Hlasování o návrhu na usnesení ze zprávy RK a V. Hadraby zavázat VV ŠSČR překládat vyrovnaný rozpočet – pro 31, proti 7, zdržel se hlasování 7 – návrh byl přijat

Hlasování o návrhu na usnesení ze zprávy RK – stanovit VV maximálně přípustnou odchylku ve výši 250 000 Kč v rozpočtu, v případě překročení by VV měl povinnost svolat mimořádnou konferenci – pro 39, proti 0, zdržel se 8 – návrh byl přijat

Pokračování diskuze:

  • Šmíd – navrhl usnesení uložit VV zlepšit komunikaci s KŠS zasíláním materiálů VV předsedům KŠS a zvaním předsedů KŠS na jednání VV
  • Hlasování o návrhu J. Šmída – pro 30, proti 8 zdrželo se 10 – návrh byl přijat

Němec – pozdravil delegáty konference a informoval, že ve dnech 14. - 18. 5. 2008 se uskuteční zápas Navara – Kramnik.

18. Usnesení

Návrh na usnesení z konference ŠSČR 2008 předložil předseda návrhové komise J. Lácha.

Po krátkém vyjasnění jednotlivých bodů usnesení a schválení dílčích proběhlo hlasování o přijetí návrhu usnesení:

Hlasování: 49 pro, 0 proti, 0 se zdrželi.

Předsedající D. Ciprys následně konstatoval přijetí usnesení.

19. Závěr

Závěrem V. Sejkora poděkoval všem zúčastněným za důvěru, za aktivní účast, popřál všem hodně úspěchů v životě i za šachovnicí a krátce po 19 hod. konferenci ŠSČR ukončil.

Zapsala: Miroslava Jůnová v.r.

Ověřili: Ing. Petr Herejk