Sports et citoyennete europeenne 2008 - Česká republika na 2. místě

Ve dnech 2. - 4. prosince se v Paříži uskutečnila na závěr francouzského předsednictví Evropské unie velmi pěkná společenská akce, jejíž součástí byl také šachový turnaj a běžecký závod. Za českou republiku se zúčastnila pouze šachová část, a to ve složení Václav Svoboda a Jiřina Prokopová, jako vedoucí IM David Kaňovský. Čeští reprezentanti se v turnaji rozhodně neztratili, když Vašek celý turnaj vyhrál a v součtu bodů se ČR umístila na pěkném 2. místě za výpravou Dánska.

 

Pokud mi dovolíte, vezmu celou akci pěkně popořádku. Do Paříže jsme dorazili v pondělí 1. října a našli Lycée Victor Duruy, což je jedno z nejprestižnějších pařížských gymnázií a které se podílelo na organizaci akce. Poprvé jsme si chvilku prošli Paříž, včetně Eifelovky, a večer proběhlo přivítání výprav. Poté se účastníci rozešli do svých hostitelských rodin (což byly rodiny žáků lycea) a doprovod do hotelu, kde jsme měli každý rezervován svůj vlastní pokoj. Každá výprava se mohla skládat z 5 členů: 2 šachisté. 2 běžci (většinou 1 kluk + 1 holka) a 1 doprovod. Zdaleka ne všechny země to měly právě takto, ale to nebylo až tolik podstatné.

V úterý dopoledne proběhlo slavnostní zahájení akce a po obědě na lyceu jsme se přesunuli do nádherných prostor francouzského Senátu, skutečně důstojné prostředí pro mezinárodní šachový turnaj! Běžečká část měla vlastní program, jelikož jsem se jej nezúčastňoval, budu dále hovořit pouze o šachové části. Turnaje se zúčastnilo 26 šachistů ze 14 zemí, z toho 14 hráčů a 12 hráček. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x25 minut. V úterý proběhlo pouze první kolo, večer se pak uskutečnila podle mého dosti nepovedená recepce, ze které jsme tudíž raději brzo utekli prohlédnout si večerní Paříž a sednout si do nějaké té kavárničky...:-)

Středa byla nejnáročnějším dnem celé akce. Jednak se odehrála 4 kola turnaje, jednak jsme se rozhodli projít během dne co nejvíce pařížských památek. Nakonec jsme stihli skutečně téměř vše, což během jednoho dne není zas tak špatné: Notre Dame, Montmartre, Louvre, Sacre Coeur, Moulin Rouge, Arc de Triomphe (Vítězný oblouk), ještě jednou Eifelovku. Jediné, co nám nevyšlo, že jsme k "vysoké věži" přišli pozdě a už nás nepustili nahoru... Ve středu večer se uskutečnila další recepce, tentokrát přímo na Lyceu, a ta byla tedy výrazně lepší než ta úterní, zde jsme již nějaký ten čas strávili...:-) Když jsem se asi o půl jedné v noci vrátil do hotelu, už dlouho jsem se necítil tak strašně unavený jako v tu chvíli.

Poslední den utekl jako voda. Dopoledne se odehrála poslední dvě kola turnaje, poté jsme se přesunuli do podobně krásných prostor univerzity Sorbonne, kde se uskutečnilo závarečné vyhlášení výsledků a předání cen. V šachovém turnaji je předávala GM Marie Sebag, která se den předtím zúčastnila turnaje a odehrála zde dvě simultánky (asistoval jí IM Romain Edouard). Celkové výsledky si můžete prohlédnout níže:

Konečné pořadí turnaje

Pořadí Jméno a příjmení Národnost Počet bodů FIDE ELO Pohlaví
1. Václav Svoboda CZE 6 2277 M
2. Dara Akdag DEN 6 2167 M
3. Nestor Kaarel EST 5 2087 M
4. Leonore Braggaar NED 4,5 1997 F
5. Dominyka Batkovskyte LTU 4,5 1972 F
6. Jacob Gstach AUT 4,5   M
7. Lisa Hortensius NED 4,5 2025 F
8. Ann Narva EST 4 1642 F
9. Amalie Lindestrom DEN 4   F
10. Paulius Leonavicius LTU 4   M
11. Jacques Camous FRA 4   M
12. Kangqiao Zhao FRA 4   M
13. Jiřina Prokopová CZE 3,5 1694 F
14. Miguel Lopes POR 3,5   M
15. Jerome Urhausen LUX 3,5   M
16. Joan Nasir Saleh BUL 3,5   M
17. Ewa Maria Laskowska POL 3   F
18. Ana Sophia Oliveira POR 3   F
19. Branimira Mihaylova BUL 3   F
20. Aretti Theofilopoulo GRE 3   F
21. Marcin Krassowski POL 2   M
22. Peter Kingston IRL 1   M
23. Zsofia Reibli HUN 1   F
24. Belle Edelman IRL 1   F
25. Mark Pataki HUN 0,5   M
26. Taxiachis Chatzian GRE 0,5   M

Celkové pořadí výprav

Pořadí Země Počet bodů
1. Dánsko 10
2. Česká republika 9,5
3. Evropa I 9
4. Estonsko 9
5. Litva 8,5
6. Evropa II 8
7. Francie 8
8. Portugalsko 6,5
9. Bulharsko 6,5
10. Polsko 5
11. Řecko 3,5
12. Irsko 2
13. Maďarsko 1,5

Konečné pořadí dle zúčastněných zemí včetně aktérů si můžete prohlédnout zde.

Vašek sice prohrál ve 3. kole bílými s nakonec třetím Neestorem, pak ovšem dohnal ztracený terén a se ziskem 6/7 v turnaji díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil. Teoreticky byl sice favoritem, ale tato role je vždy velmi nevděčná. Jiřinka také hrála pěkný turnaj, moc ji mrzelo 6. kolo, kdy krásně přehrála Braggaar, místo dvoutahového matu však dala jeden zbytečný šach a partii nakonec ještě prohrála.

Snad jedinou kaňkou jinak skvěle zorganizované akce bylo právě závěrečné vyhlášení. V propozicích bylo uvedeno, že ceny obdrží první tři výpravy a první tři individuální vítězové mezi hochy a mezi dívkami. Vašek s Jiřinkou obdrželi pěkné skleněné plakety za 2. místo, nicméně pořadatelé se nejspíše rozhodli, aby nikdo z účastníků nedostal víc než jednu, a tak první tři výpravy prostě do individuálního pořadí již nezapočítali a Vašek tedy za to, že celý turnaj vyhrál, nedostal vůbec nic!!! To se tedy organizátorům hrubě nepovedlo, a také jsem jim to hned po vyhlášení řekl, že nás toto velmi zklamalo. Jinak ovšem, jak už jsem řekl, byl výlet do Paříže skvělou akcí se vším všudy. Možná jsem to ještě dostatečně nezdůraznil, ale pořadatelé všechno hradili na své náklady... Závěrem bych chtěl poděkovat Jardovi Říhovi za zprostředkování hráčů a mě, panu Jiřímu Votavovi za cenné informace a rady a také Vaškovi s Jiřinkou za bojovnost v turnaji i v celé Paříži...:-)

autor: David Kaňovský
převzato z Novoborského šachového serveru

Ukázky z partií, fotky a další podrobnosti v původním článku