Nový program pro správu a generování testů pro šachové rozhodčí

Koncem srpna KR ŠSCR spustila v ostrém provozu nový program pro správu a generování testů pro šachové rozhodčí. Samozřejmě ihned se nabízí otázka, proč jsme vlastně k této realizaci přistoupili?

Kdykoliv se totiž na nás obrátil jakýkoliv kraj, že chce testy pro svá školení, tak to pro mne nebo členy komise znamenalo hodinku práce nějaký test vytvořit (někde ze starých testů něco zkopírovat + popřípadě doplnit novými otázkami). Proto pro ulehčení práce komise vznikl tento program, který bude sloužit výhradně potřebám KR ŠSČR. Původní myšlenka byla dát přístup i krajským komisím, ale ze zkušeností víme, že by se mohlo stát, že testové otázky by mohly postupem času "uniknout" (i když testy by měly vždy po akci zůstat v rukou organizátora). Nakonec padlo rozhodnutí ponechat vše v režii omezeného počtu lidí (v našem případě jsou rovnocennými správci členové KR ŠSČR) a hlavní myšlenka fungování je taková, že když krajská KR osloví kteréhokoliv člena KR ŠSČR o poskytnutí testu, tak oslovený člen KR ŠSCR bude schopen jednoduše test vygenerovat v PDF a zaslat ho organizátorovi školení.

Nový program naleznete na této adrese - http://dev.dta3.com/testy/ (druhá možnost je přístup přes složku KR, výběr v menu Správa testů, který Vás linkem přesměruje na výše uvedenou webovou adresu programu).

Program funguje na principu PHP skriptů a SQL databáze (v současné době obsahuje databáze 220 otázek), testy po vygenerování program s předem definovanou hlavičkou převede do formátu PDF (jak samotný test, tak i test s vyznačením správných odpovědí).

Samotná databáze otázek je koncipovaná jako otázka + odpovědi (může být i vice správných), zařazení otázky do kategorie (momentálně 4 – FIDE pravidla, soutěžní řád, klasifikační řád a textové otázky), obtížnost (každá otázka je přidělena třídě rozhodčího R3,R2 a R1), bodové hodnocení, označení správné odpovědi a zobrazení informace, kolikrát se při generování testů otázka již objevila. Testy jsou generovány náhodně - tvůrce si může vybrat, zda-li do testů využije databázi otázek pro jednotlivé třídy (R3) nebo využije kombinaci větší databáze (např. R3+R2). Funkcí v programu je opravdu hodně a jistě dlouho by se dalo popisovat jednotlivé možnosti nastavení.

Tento projekt byl od roku 2009 "veřejně přislíben", postupem času se začala vytvářet, doplňovat databáze otázek, ovšem hlavní překážkou byla tvorba samotného programu. Během roku 2013 jsme konečně našli člověka, který byl schopen naše požadavky zrealizovat a KR ŠSCR tak dostala od srpna nový nástroj pro správu a generování testů pro šachové rozhodčí. Dovolte mi tedy na tomto místě poděkovat studentovi IT a programátorovi v jedné osobě – Jakubu Jelenovi a kolegům v komisi (jak současné, tak členům předchozích komisí), kteří se podíleli na tvorbě databázových otázek.

Případní zájemci o rozhodcovskou kvalifikaci nebo kterýkoliv zájemce o problematiku Pravidel šachu FIDE a legislativy ŠSČR, si může zkusit vzorový on-line test 10 otázek s vyhodnocením. Program samotný do budoucna může fungovat i v módu učebna (lze dodělat i rozhraní pro testování on-line v učebnách) a jistě se najde ještě spousta dalších nápadů, jak program rozšířit a vylepšit.

Ladislav Palovský