Úvodní zpráva

Přichází další test výkonnosti našich nejlepších mladých reprezentantů, v Mamaii (Rumunsko) právě začíná Mistrovství Evropy kategorií od 8 do 18 let. Naše výprava dorazila do dějiště soutěže v pondělí večer. K šachovnicím zasedne celkem 13 našich reprezentantů, oficiální výprava čítá spolu s trenéry Markem Vokáčem, Pavlem Šimáčkem a Ondřejem Matějovských a několika rodiči celkem 23 osob.

Pozornosti se jistě budě těšit Richard Stalmach, který si loni zajistil právo na osobní účast a bude svou bronzovou evropskou medaili z kategorie H10 obhajovat již ve starší kategorii. Konkurence se zdá být mnohem těžší, ale i mezi dvanáctiletými je ELO stále spíše orientační číslo vyjadřující herní aktivitu než výraz stability výkonnosti. To mezi osmnáctiletými již rating vyjadřuje mnohem spolehlivější kritérium kvalitní výkonnosti, a právě v těchto kategoriích nasazujeme svá největší želízka. Natálie Kaňáková je nasazena v kategorii D18 jako číslo 9, Jan Vykouk nastupuje do H18 jako číslo 10. Špička obou těchto kategorií vypadá poměrně vyrovnaně, hodně bude záležet na okamžité formě a pevných nervech.

Myslím si, že by se o přední místa ve svých kategoriích mohli porvat i někteří další naši reprezentanti, ale zkušenost mi radí nestresovat své černé koníky už od prvních tahů. Za 9 kol uvidíme, jaké zacházení se soupeři naši mladí šachisté pochytili od pracovníků, kteří na letištích zajišťovali přepravu zavazadel naší výpravy.

ME mládeže můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže https://ecuyouth2017.ro/.

Marek Vokáč