Závěrečná zpráva z Mistrovství Čech mládeže do 16 let

V Harrachově bylo v sobotu 28. října slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2017 se stali: v H16 Martin Buločkin z 2222 ŠK Polabiny, z.s., v D16 Karin Němcová z SK OAZA Praha, v H14 Rudolf Jun z TJ CHS Chotěboř, v D14 Anna Lhotská z SK OAZA Praha, v H12 Karel Brožka z 2222 ŠK Polabiny, z.s a v D12 Adéla Třasáková z 2222 ŠK Polabiny, z.s.

Kategorii H16 vyhrál Martin Buločkin, který získal 7 bodů. Druhé místo obsadil taktéž se 7 body Petr Špreňar. Díky lepšímu pomocnému hodnocení získal bronzovou medaili Jakub Petr a bramborová medaile zbyla na Davida Glosera, který měl též 6,5 bodu. V kategorii dívek do 16 let dominovala Karin Němcová, která uhrála 6 bodů a v celkovém pořadí se umístila na 10. příčce. Stříbrnou medaili získala Anna Marie Koubová a bronzovou Kristýna Otrubová. Obě dívky měly po 5,5 bodech.

V kategorii H14 získal Rudolf Jun 7,5 bodu a stal se Mistrem Čech v H14. Ondřej Skýpala získal o půl bodu méně a patří mu stříbrná medaile. Michal Jareš uhrál 6,5 bodu a skončil třetí. Sebastian Placer získal shodný počet bodů a je na čtvrtém místě. V kategorii dívek do 14 let získala mistrovský titul Anna Lhotská, když uhrála 5 bodů. Nejúspěšnější dívkou v této kategorii byla Nikola Gregůrková, která získala 6 bodů, avšak hrála mimo pořadí Mistrovství Čech, protože je z Moravy. Další dvě medailistky získaly po 5 bodech. Stříbrnou medaili si odváží Lucie Rolinková a bronzovou Martina Šťastná.

Titul Mistra Čech do 12 let získal Karel Brožka, který uhrál 8 bodů. Pouze o půl bodu méně měl David Hák, který si odváží stříbrnou medaili. Nejlepší z 6,5 bodových byl Vojtěch Procházka, kterému patří třetí příčka. Kategorii D12 vyhrála Adéla Třasáková, která získala 6 bodů. Stříbro putuje k Viole Ruby Pejřimovské, která uhrála pouze o půl bodu méně než vítězka. Třetí místo obsadila s 5 body Daniela Nagyová.

Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 7 bodů Martin Vystrčil z Klubu šachistů Říčany 1925, který zároveň získal cenu za nejlepšího juniora. Druhé místo obsadil s 6,5 body Jiří Gregor z TJ Neratovice. Třetí příčku vybojoval Pavel Holásek z ŠK Ústí nad Orlicí, z.s., který uhrál taktéž 6,5 bodu. Cenu pro nejlepšího seniora obdržel Rudolf Hlaváč. Cenu pro nejlepší ženu získala Šárka Volaninová a nejlepším žákem byl Jakub Sedlák.

V Národní OPENu mělo hned prvních pět hráčů 7 bodů. Nejlepší pomocné hodnocení z nich měl, a vítězem turnaje se stává, Jakub Eliáš z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Druhé místo obsadil Jakub Ježek, třetí byl Matěj Kupsa. Nejlepší ženou se stala Markéta Gabrielová a nejlepším seniorem byl František Seiner. Nejlepším juniorem byl vítěz turnaje Jakub Eliáš. Z hráčů do 16 let byl nejlepší David Lang, mezi čtrnáctiletými Vojtěch Hrabě, mezi dvanáctiletými Jakub Rýgl a mezi mládeží do 10 let byl nejlepší Robert Jun.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, které pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl FM Jiří Tůma. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, IM Richard Biolek a FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. FM Jiří Tůma přednášel na téma „Dobrý nápad k nezaplacení." Tématem přednášky IM Pavla Šimáčka byly „Koncovky". IM Richard Biolek se zaměřil na „Překvapení v zahájení“. FM Lukáš Vlasák se ve své přednášce věnoval tématu „Vlastimil Hort proti mistrům světa.“

Naši trenéři sehráli 4 simultánky a další simultánku sehrál FM Jan Rubeš. Simultánek se zúčastnilo 96 zájemců z řad mládeže a doprovodů. Bleskového turnaje se zúčastnilo 106 hráčů. Turnaj vyhrál Jan Rubeš, když získal 10 bodů z 11 kol. Druhý místo za 8,5 bodu získal FM Jiří Gregor a třetí příčku obsadil FM Pavel Kopta se shodným bodovým ziskem.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program. Velkému zájmu se těšila exkurze do Sklárny a pivovaru Novosad. Zájem byl i o Hornické muzeum. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Harrachova, například k Mumlavským vodopádům či na Čertovu horu. Hráči i doprovody si tradičně užili společenský večer s Českým Slavojem. V hotelovém komplexu měli účastníci k dispozici bazén, wellness a bowling.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 214 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 118 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 343 příznivců královské hry. Další šachisté přijeli na bleskový turnaj. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Nejmladším účastníkem celého festivalu byl Jun Rosrtislav. Nejstarším účastníkem byl 90 letý Václav Vojíř, který je tradičním účastníkem našich openů.

Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli Kateřina Šmajzrová, Veronika Šmajzrová, Zdeněk Fiala, Jaromír Volanin a Martin Štukheil. Pořadatel zajistil on-line přenos z 35 šachovnic. Na webu svazu mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii.

Velké poděkování patří Libereckému kraji. Projekt je finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. Díky této podpoře jsme mohli Mistrovství Čech mládeže do 16 let uspořádat na této úrovni.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery. Děkuji také všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 27. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.

Ing. Zdeněk Fiala
ředitel turnaje