Závěrečná zpráva trenéra z MS kadetů

V brazilském Pocos de Caldas ve státě Minas Gerais probíhalo po 10 dní mistrovství světa mládeže v šachu. Ve čtyřech starších kategoriích se turnaje zúčastnili z České republiky dva chlapci a dvě dívky, vždy do deseti a do dvanácti let.

Vynikajícího výsledku dosáhla jedenáctiletá Anna Lhotská. Anička vyhrála první dvě partie a ve třetím kole svedla vyrovnanou bitvu s první nasazenou Ravi Rakshitta z Indie. Indka nakonec ale vyrovnanou věžovou koncovku zvládla lépe a vyhrála. Tato prohra poznamenala Aniččinu hru v dalších dvou kolech, která prohrála. Následovala ale šňůra pěti partií bez prohry a po 10. kole byla Anička desátá a v posledním ji čekala 6. nasazená, v tu chvíli o titul bojující, Nastassja Matus, která byla velkou favoritkou. Američanka měla před partií jistou medaili, výhodu bílých figur a psychickou výhodu o dva body vyššího zisku z předchozího průběhu turnaje. Navíc do té doby ani jednou neprohrála a jen třikrát remizovala. Anička předvedla asi nejpovedenější partii v turnaji a svou soupeřku připravila o zlato a pro sebe vybojovala výjimečně dobré sedmé místo za 7,5 bodu z 11.

Hráčem, kterému se nakonec povedlo získat alespoň polovinu bodů z 11 možných se stal Štěpán Hrbek. Jemu se ovšem turnaj, zvláště ve druhé půlce, příliš nepovedl a jeho zisk i umístění na 47. místě zůstaly za očekáváním. Nic na tom nemění ani to, že se po zdravotních potížích a kontumaci v 9. kole (k partii právě ze zdravotních důvodů nenastoupil) přece jen vzchopil a poslední dvě partie vyhrál.

Turnaj se poměrně povedl devítiletému Karlu Brožkovi, který sice na vytouženou polovinu bodů nedosáhl, ale vzhledem ke zdravotním problémům, které ho postihly před 6. kolem (a i přesto jej vyhrál) lze jeho účast na turnaji považovat za povedenou. Kája získal nakonec 5 bodů z jedenácti a umístil se na 53. místě.

Emma Dobsa v kategorii dívek do deseti let přijela na turnaj jako nejméně zkušená z celé čtveřice. Její výsledek určitě není zklamáním a získané zkušenosti zcela jistě jako když najde v dalších turnajích. Emma získala celkem 4 body a obsadila konečné 50. místo.

Reprezentanti s doprovodem

Znovu se ukázalo, jak těžkým turnajem MS mládeže je. Mnoho hráčů je nasazeno podle ratingu, který neodpovídá jejich výkonnosti. Jedná se o zcela běžný jev u hráčů pocházejících ze zemí s menším množstvím odehraných turnajů, případně ze zemí, kde se šetří na poplatcích za započítání turnajů placených mezinárodní federaci.

Turnaj se určitě pro všechny zúčastněné stal zaslouženou odměnou za jejich tréninkovou píli vynaloženou po celý rok. I vzhledem k tomu, kde se letošní MS odehrávalo, je tak o jejich motivaci pro další sezonu jistě postaráno. Všem, kdo se podíleli na jejich přípravě, případně jim po dobu MS drželi palce a zajímali se o jejich snažení, děkují děti i jejich rodiče. Na krásnou Brazílii a její skvělé lidi zcela jistě nikdy nezapomenou.