Mistrovství ČR družstev ml. žáků suverénně vyhrála BŠŠ Frýdek-Místek

V termínu 12.-14.6.2015 se v Hradci Králové konalo Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Družstva byla šestičlenná složená z hráčů 2003 a ml. a musela si postup vybojovat z krajských přeborů. Turnaj ovládlo A družstvo BŠŠ Frýdku-Místku, které vyhrálo všech 9 zápasů.

Prezence proběhla v pořádku, a tak v pátek v 16 hodin mohlo být mistrovství hymnou České republiky v podání trubky několikanásobného medailisty z MČR mládeže Tomáše Ptáčka slavnostně zahájeno. Ředitelka turnaje Svatava Ptáčková z pořádajícího oddílu ŠŠPM Lipky HK přivítala všechny hráče a doprovody z účastnících se 28 družstev, Petra Sadílka, zástupce ředitelky ŽŠ a MŠ Josefa Gočára, na půdě jejíž auly se klání odehrálo, a Martina Jaroše, prvního náměstka primátora města Hradce Králové, které udělilo turnaji záštitu. Oba popřáli účastníkům zdárný průběh akce v krásné královské hře. Nezbytné informace k pravidlům zazněly z úst předsedy KHŠS a hlavního rozhodčího turnaje Jaroslava Šmída.

Vše tak bylo připraveno ke hře a proto již v 16,15 hodin mohly vypuknout boje na černobílých polích. Při příchodu k šachovnicím všichni hráči a náhradníci (celkem 191) obdrželi pozornost od pořadatelů v podobě drobných dárků včetně pamětní keramické medaile. Pátek obsahoval úvodní dvě kola, v sobotu v dopoledním bloku se odehrála další tři a odpoledne pak dvě, stejně tak jako v neděli, kdy turnaj vyvrcholil. Časový harmonogram turnaje byl dodržen přesně dle propozic. Ze čtrnácti stolů byl z prvních tří pořizován online přenos, tj. celkem 18 šachovnic, jedna z nich však technicky „stávkovala“, a tak přinesla sledovatelům pouze kola tři. Partie z těchto šachovnic jsou k dispozici v pgn. Na zahájení každého z kol byli hráči zváni fanfárou znějící opět z trubky Tomáše Ptáčka. Do hracího sálu měli, pro zajištění klidu pro hráče, v době partií povolen vstup pouze vedoucí družstev, ostatní mohli dění přehledně sledovat z galerie a online přenosy na dalších dvou plátnech v prostoru školy. Zde byla k dispozici rovněž WIFI. Hráči měli k dispozici i partiáře, přestože nebyla povinnost zapisovat, činila tak cca 1/3 družstev. Výsledky jednotlivých kol byly bezprostředně po jejich zpracování přenášeny na chess-results.

Před první sobotní partií našli účastníci na šachovnicích poukázky na nanuky do bufetu, vedeného Radkou Šulcovou, které se při úmorném vedru turnaj doprovázejícím určitě hodily, stejně jako další občerstvení. Po obědě si hráči a doprovody zpestřili pobyt doprovodným programem spočívajícím v návštěvě Obřího akvária, o jehož návštěvu projevili zájem vskutku obří… Pauzu na oddech mohli všichni také využít k relaxaci ve stínu přilehlých parků salónu republiky, jak je Hradec Králové oprávněně nazýván, či procházce do blízkého historického středu města. V průběhu turnaje měly děti k dispozici i multifunkční školní hřiště s umělým povrchem.

Večer po skončení mistrovských partií si ještě 16 vytrvalců (9 z nich bylo z ŠK Karlovy Vary!) vyzkoušelo poměřit své síly v simultánce s FM Lubošem Roškem, a vedli si i přes konečné skóre 15:1 dobře. Neboť by byla škoda končit pěkné partie v určeném čase, tak se hrálo do rozhodnutí. Trpělivost se vyplatila zástupci z řad doprovodů uvedeného klubu Věře Lorencové (ELO 1916), která získala cenný skalp a odměnu před zahájením nedělního 8.kola.

Většina hráčů a jejich doprovodů byla ubytována v příjemném prostředí na Palachových kolejích Univerzity HK, které jsou sice vzdáleny od školy cca 4 km, avšak jejich dostupnost vč. MDH je velmi dobrá. O stravování se postarala školní jídelna ZŠ a MŠ Josefa Gočára, v rámci obědů byl výběr ze dvou jídel.

Z hlediska boje o titul bylo zajímavé sledovat, zda se pronásledovatelům podaří ohrozit nasazení favorizovaných talentů z prvního družstva BŠŠ Frýdek Místek. Ti však nenechali nikoho na pochybách, kdo je letos v této kategorii nejlepší a soutěží prošli bez ztráty „kytičky“. Pohár pro vítěze tak převzali naprosto zaslouženě. Vyrovnaný tak byl až souboj o další pořadí. To druhé a stříbrné medaile nakonec získali hráči ŠK Kuřim, bronz pak ŠK Lokomotiva Brno. Pomocné hodnocení odsoudilo k nepopulárnímu čtvrtému místu naděje ŠK ERA Poštovní spořitelna.

Po odehrání všech kol a nezbytné přípravě byl turnaj v neděli ve 12,15 hodin slavnostně zakončen. Po zaznění hymny ČR již byla za přítomnosti poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského dekorována a odměněna krásnými poháry, medailemi a diplomy nejúspěšnější tři družstva, samozřejmě včetně věcných cen. Oceněni zlatými jezdci byli i nejlepší hráči na jednotlivých šachovnicích. Závěrečného ceremoniálu se s výjimkou jednoho družstva (onemocnění hráče) zúčastnila všechna a tak všem hráčům pogratuloval k jejich výkonům i pan europoslanec. Každý hráč si pak vybral z bohaté nabídky hodnotných věcných cen pro něho tu nejpřitažlivější. Cenový fond velmi výrazně převýšil jeho minimální výši danou propozicemi.

Pořadatelé ze ŠŠPM Lipky HK, jako nováčka na šachové scéně i poli pořadatele republikového mistrovství, ve spolupráci se ZŠ a MŠ Josefa Gočára HK a Šachovým oddílem Slavia Hradec Králové děkují všem účastníkům za hladký průběh akce a partnerům tohoto turnaje, díky nimž jsme jej mohli uspořádat na této organizační i společenské úrovni.

Z mnoha získaných pozitivních ohlasů účastníků i návštěvníků turnaje se můžeme oprávněně domnívat, že se nám podařilo naplnit náš hlavní cíl, tj. představit v Hradci Králové i širší veřejnosti královskou hru jako ideální sport pro rozvoj naší mládeže.