Pokyny k testu trenérů 4.třídy

Zkušební komise sestaví písemný test, který bude obsahovat 48 předepsaných otázek. Pořadí otázek může být změněno.

U otázek, který existují ve vícero variantách, má zkušební komise volnost v rozhodování, kterou možnost do zkušebního testu zařadí. Může tak vytvářet i více variant zkušebního testu.

Přitom platí, že otázky č. 11 a 12 se kombinují tak, aby při úspěšném řešení uchazeč dosáhl z obou otázek 6 bodů.

Záporné body neexistují. Dopustí-li se uchazeč např. u otázky č.48 pěti chyb, má za tuto otázku 0 bodů.

Maximální doba pro vypracování testu je 75 minut.

Pro úspěšné splnění písemného testu je nutno získat nejméně 75 bodů ze 100 možných.

Vlastní organizace zkoušek:

  1. Ke zkouškám bude připuštěn pouze ten uchazeč, který absolvoval 100% předepsaných přednášek a cvičení (výjimky viz další text). Mezi poslední přednáškou a vlastními zkouškami musí uplynout interval 20 – 40 dnů; uchazeči v této době studují problematiku z doporučené literatury, ze zápisků z přednášek, příp. využívají možnost individuálních konzultací.

    Na vlastní žádost lze uchazeči účast na povinných přednáškách a složení části zkoušky prominout:

    • z pedagogiky osobám se středoškolským či vysokoškolským pedagogickým vzděláním;
    • z obecné šachové části osobám, jejichž osobní koeficient na LOK ČR v praktickém šachu je v době zahájení školení minimálně 1900.
  2. Samotná zkouška sestává ze dvou částí:

    • písemný standardizovaný test;
    • praktické vystoupení – předvedení vzorové lekce.

    Úspěšné vykonání zkoušky je podmíněno úspěšným vykonáním obou zkoušek. Výsledek uchazeče z každé zkoušky bude hodnocen body, převedenými na stupnici 0 – 100 (písemný test), příp. 0-10 (praktické vystoupení). Uchazeč vykoná písemnou zkoušku úspěšně, pokud z testu získá alespoň 75 bodů, u praktického vystoupení je nutno získat alespoň 7 bodů. Výsledek uchazeče ze zkoušek je uchazeči oznámen bezprostředně po ukončení zkoušek

  3. Mimořádný termín slouží uchazečům k vykonání:

    • náhradní zkoušky
    • opravné zkoušky

    Náhradní zkoušku uchazeč koná, pokud se nezúčastnil zkoušky v řádném termínu.

    V případě, že uchazeč koná, avšak nevykoná povinnou zkoušku úspěšně, má právo konat opravnou zkoušku, a to nejvýše dvakrát. Toto právo není dotčeno tím, že koná z tohoto předmětu zkoušku náhradní.

    Uchazeč koná opravnou zkoušku vždy jen z té části zkoušky, z níž neuspěl.

    Termín náhradní či opravné zkoušky stanoví zkušební komise. Komise je oprávněna za konání každé náhradní či opravné zkoušky vyžadovat od uchazeče poplatek do maximální výše 50% poplatku za celé školení

  4. Předseda zkušební komise zodpovídá za řádný průběh zkoušek. Z titulu své funkce řídí zadávání testů a dohlíží na zajištění podmínek a na objektivnost průběhu zkoušek. Zpracovává protokol o průběhu zkoušek. Nedílnou přílohou protokolu jsou opravené písemné testy uchazečů.

  5. Zkoušky jsou neveřejné. Kromě uchazečů a zkušební komise nemůže být zkoušce nikdo další přítomen.

  6. Zkušební komise je oprávněna vyloučit uchazeče ze zkoušky. Uchazeč může být ze zkoušky vyloučen v jejím průběhu, pokud zvláště závažným způsobem nebo opakovaně poruší pravidla průběhu zkoušky. Rozhodnutí zkušební komise o vyloučení je konečné. Při vyloučení uchazeče se má za to, že uchazeč zkoušku vykonal neúspěšně.

  7. Hodnocení stanovuje komise souhlasem všech členů, popř. hlasováním o návrhu hodnocení. V případě rovnosti hlasů (např. 1 pro, 1 proti, 1 se zdržel) rozhoduje hlas předsedy, který se hlasování zdržet nesmí.

  8. Předseda zkušební komise do tří dnů po skončení zkoušky zašle vyplněné protokoly na adresu sekretariátu ŠSČR. Sekretariát vše zkontroluje, a bude-li vše v pořádku, vystaví do 35 dnů po obdržení protokolu uchazeči certifikát o získání IV.trenérské třídy.

  9. Uchazeč má právo podat námitku proti platnosti výsledku zkoušek, které konal, do 8 dnů ode dne, kdy vykonal zkoušku. Námitku podle čl. 8 Odvolacího řádu podává k VV ŠSČR.

Test trenérů 4.třídy (zazipovaný DOC soubor, cca 187kB)