Zápis ze schůze STK ŠSČR z 24.5.2009 v Pardubicích

Zápis ze schůze rozšířené STK ŠSČR

konané dne 24. května 2009 v Pardubicích

Přítomni:

Členové STK: Ciprys David, Chrz Pavel, Kalužný Jiří, Vinklárek Ondřej

Vedoucí soutěží: Janda Zdeněk (2. liga B), Klain Václav (2. liga A), Kořínek Jaroslav (1. liga východ, 2. liga F)

Pozvaní hosté: Buchníček Petr (VV ŠSČR)

Krajské STK: Durchan Milan (Jihočeský kraj), Hampel David (Jihomoravský kraj), Joško Jiří (Moravskoslezský kraj), Navrátil František (Pardubický kraj), Siebenburger Jiří (Vysočina), Slavík Jan (Královéhradecký kraj), Sviták Josef (Zlínský kraj), Václavík Václav (Plzeňský kraj).

Omluveni:

Šplíchal Petr, Přikryl Tomáš, Jenč Milan (STK ŠSČR), Navrátilová Alena (STK Olomouckého kraje), Chaloupka František (STK Ústeckého kraje, pověřuje zastupováním Zdeňka Jandu), Ondreját Miroslav (STK Karlovarského kraje), Kropík Jan (Praha), Šmajzr Martin (vedoucí extraligy, 1. ligy západ a 2. ligy C)

1. Zahájení v 10,20 hodin, schválení programu

Rozšířenou STK ŠSČR tvoří členové STK ŠSČR, předsedové krajských STK, vedoucí ligových soutěží a přímo pozvaní hosté. V souladu se svým Statutem rozhodla STK udělit hlasovací právo všem účastníkům rozšířené schůze. Řádně se prezentovalo 16 oprávněných účastníků, potřebný počet hlasů ke schválení předložených návrhů byl 9.

2. Schválení výsledků soutěží družstev ročníku 2008/2009, pokuty, spory atd.

V průběhu soutěžního období řešila STK dvě oficiální námitky/odvolání:

- Stanovisko STK k odvolání ŠK Zlín proti zařazení družstva do skupiny F 2. ligy

- Rozhodnutí o námitce proti rozhodnutí rozhodčího v zápase Pila Ořechov – Caissa Třebíč ve 2. lize D

STK schválila výsledky mistrovských soutěží družstev ročníku 2008/2009.

STK projednala a schválila pokuty navržené vedoucími soutěží s následujícími změnami:

1. liga východ – zrušení pokuty ŠK Bydo Zakřany za nenastoupení hráče uvedeného v sestavě k utkání – partie byla chybně označena jako kontumace, ve skutečnosti se řádně hrála

2. liga A – potvrzení prominutí pokuty hráče klubu Pyrit Příbram Bohumila Pechoče pro dlouhodobou pracovní neschopnost doloženou neschopenkou (13 hlasů)

2. liga B – potvrzení prominutí pokuty hráči klubu Teplice Radku Doležalovi pro nezaviněnou dopravní nehodu (16 hlasů)

Všechny soutěže – STK rozhodla sjednotit výši pokuty za nenastoupení hráče uvedeného k sestavě k utkání na 1000Kč poměrem hlasů 12 pro, 3 proti, 1 se zdržel. Pokuta za tento prohřešek byl v Rozpise soutěží zvýšen právě proto, že tento postup považuje STK za manipulaci se sestavou, která může být stíhána i disciplinárně. Důvodem ke snížení či prominutí pokuty by mohl být jen prokazatelný zásah vyšší moci.

STK zamítla žádost o snížení pokuty oddílu Sokol Plzeň 1 za nenastoupení hráče Jana Balína v utkání České Budějovice A - Sokol Plzeň 1 B.

Na návrh vedoucího soutěže Václava Klaina STK vyslovila uznání celku 2. ligy A Sokol Platan Písek za sportovní přístup v duchu fair play, kdy hráči tohoto družstva přistoupili na opakovaný zápas s ŠK Viktoria Žižkov poté, co se pražskému celku nepodařilo zajistit způsobilou hrací místnost.

3. Zhodnocení práce vedoucích soutěží, schválení odměn, připomínky, náměty ke zlepšení

Řízení ligových soutěží musí být vzorem pro nižší soutěže. I proto je ocenění ligových vedoucích o něco vyšší než např. u vedoucích krajských přeborů. Na návrh předsedy potvrdila STK současný stav, ale rozhodla více diferencovat podle plnění povinností v souladu se Statutem vedoucího soutěže. Chybovat je lidské, ale u větších nebo opakovaných pochybení musí následovat zkrácení finanční odměny. Hodnocení předsedy STK doplněné o připomínky z pléna:

Extraliga - M. Šmajzr, bez problémů a připomínek

1. liga západ - M. Šmajzr, bez problémů a připomínek

1. liga východ - J. Kořínek, opakované zpožďování výsledků na webu i zpravodajů, nesprávné uvedení pořadí v posledním zpravodaji, vydání závěrečné zprávy v polovině května včetně omylu (sehraná partie byla označena za kontumovanou s důsledky pro zápočet do Ela); navrženo krácení odměny o 3000Kč

2. liga A - V. Klain, nesprávné pomocné hodnocení a tím i pořadí na webu až do předposledního kola, vedení a zaslání soutěže k zápočtu na ELO s ratingy k 1.7.2008 místo k 1.10.; navrženo krácení o 2000Kč

2. liga B - Z. Janda, bez problémů a připomínek

2. liga C - M. Šmajzr, bez problémů a připomínek

2. liga D - P. Kubíček, nesprávné pomocné hodnocení a tím i pořadí na webu až do předposledního kola, opakované opožďování v rozesílání partií; navrženo krácení o 2000Kč

2. liga E - T. Přikryl, bez problémů a připomínek

2. liga F - J. Kořínek, občasné opoždění zpravodaje, vydání závěrečné zprávy polovině května; navrženo krácení o 1000Kč

Výše uvedené návrhy byly schváleny poměrem 9 pro, 1 proti, 5 se zdrželo.

Pavel Chrz navrhl doplnění Statutu vedoucího soutěže o povinnost uvést u družstev v úvodním zpravodaji a závěrečné zprávě i přesné názvy klubů dle databáze ŠSČR. Návrh byl schválen 15 hlasy.

Další náměty a připomínky z diskuse:

Vedoucí soutěží považují za nezbytné, aby výstupy z programu pro řízení soutěží byly snadno použitelné i pro tvorbu výstupů žádaných družstvy (odhad pohybu českého i FIDE Ela atd.) a pro úplný přenos dat na web (zobrazení FIDE Ela, označení hráčů C, V, H, kontumace partií, import kontaktů a adres hracích místností atd.).

STK ŠSČR prověří u Martina Šmajzra, zda a za jakých podmínek by bylo možné upravit uživatelské prostředí jeho programu pro řízení družstev, aby byl použitelný pro další vedoucí soutěží.

4. Termínový kalendář 2009/2010

Při tvorbě kalendáře přihlédla STK výsledkům dubnové ankety, kde se většina respondentů přihlásila k tradičnímu způsobu rozvržení hracích termínů. STK respektovala tyto požadavky:

- Časový plán mistrovských soutěží družstev nejdříve od začátku října a nejdéle do konce dubna

- Zákaz termínových kolizí extraligy s 1. ligou a 1. ligy s 2. ligou

- Zákaz termínových kolizi všech soutěží s nejvýznamnějšími termíny soutěží mládeže (MČR mládeže, M-Čech a M-Moravy, srazy extraligy a 1. ligy mladšího dorostu)

- Zákaz termínových kolizí extraligy s termíny reprezentačních soutěží

- Zákaz termínových kolizí extraligy s termíny německých ligových soutěží

Za těchto omezujících podmínek je vždy třeba hledat kompromisy u méně významných kolizí a respektovat občasné nedodržení pravidelného 14 denního rytmu 1. a 2. ligy.

STK schválila předložený návrh 10 hlasy s touto změnou:

Hrací termín 2. ligy byl přesunut z 20.12.2009 na 21.2.2010 (10 hlasů pro tuto úpravu).

Náměty a připomínky budoucna:

Anketa STK ukázala, že respondenti si nepřáli dvojkola v 1. a 2. lize ani protažení termínů do května. Zajímavým námětem pro budoucnost je hrát 1. ligu v sobotu nebo 1. a 2. ligu o jednom víkendu – v sobotu 1. ligu, v neděli 2. ligu. Vzhledem k vyhrazeným sobotám pro soutěže mládeže by druhý návrh nové termíny nepřinesl, ale 1. liga v sobotu by odstranila kolize s nižšími německými ligami.

5. Obsazení uvolněných míst vedoucích soutěží

V době konání schůze bylo přihlášeno 6 zájemců a další o přihlášce uvažovali. Obsadit obě místa vedoucích nebude problém, vybere je užší STK mailovým hlasováním tak, aby definitivní jména byla zveřejněna ve finální verzi Rozpisu.

Na základě tohoto zájmu a dřívějších návrhů rozhodla STK změnit mandát vedoucích soutěží z doby neurčité na časově omezenou. Důvodem je umožnit novým zájemcům o práci v ŠSČR ucházet se o vedení soutěží spojené s činností v STK a stávajícím vedoucím potvrdit v konkurzech svou pozici případně přejít k řízení jiné, jim geograficky či jinak bližší ligové skupiny.

Konkurz bude vypsán po skončení sezóny 2009/2010 a pak vždy v tříletých cyklech v roce předcházejícím volby do VV ŠSČR.

Tento návrh byl schválen 10 hlasy.

6. Rozdělení družstev do skupin

Oproti zveřejněnému rozdělení došlo k těmto změnám:

Zakřany se oficiálně vzdaly práva účasti v 1. lize. Právo účasti získal první náhradník Výstaviště (Joly) Lysá nad Labem. V důsledku této změny byl ŠO TJ Chrudim přesunut do 1. ligy – východ.

Právo účasti na místo ve 2. lize uvolněné Lysou nad Labem získal Slovan Jirkov. Byl zařazen do skupiny B, jedno z pražských družstev pak ze skupiny B do C. V procesu prověřování a zpřesňování údajů o vzdálenostech a dopravní dostupnosti STK navrhla oproti původnímu návrhu preferovat dvojici družstev ze Zlína ve skupině 2. ligy E výměnou za Grygov a Šumperk ve skupině F.

Ke zveřejněným návrhům došly dvě připomínky:

- ŠK Zlín nesouhlasí se zařazením do skupiny F a žádá o přeřazení do E – tento návrh koresponduje s vlastními zjištěními STK

- SPgŠ Znojmo a jihomoravská STK navrhují severojižní dělení skupin D a F z důvodu neúměrně vysokých dojezdových vzdáleností, zesílených v zimním prostředí přejezdem přes Vysočinu a absence spojení veřejnou dopravou z regionu Znojemska – tento návrh STK zamítla, zejména z toho důvodu, že pracoval se skutečnostmi (přesuny družstev), které jsou možné, ale prozatím nenastaly, dokonce nejsou ani pravděpodobné; v budoucnu však nelze podobné dělení vyloučit.

V souladu s minulou praxí byla pražská družstva do skupin 2. ligy A, B a C nalosována stejně jako brněnská družstva do skupin D a E. Po diskusi bylo rozdělení 2. ligy schváleno 15 hlasy. STK však upozorňuje, že v případech, kdy by došlo v důsledku zařazení náhradníků k výrazným geografickým změnám ve skupinách, je oprávněna provést i rozsáhlejší úpravy, pokud povedou k prokazatelnému snížení dojezdových vzdáleností.

Následně bylo 16 hlasy schváleno rozdělení družstev do 1. ligy východ a západ.

Dále STK projednala tyto náměty a připomínky:

KHŠS navrhl změnu v určování extra postupů do 2. ligy dle vzorce R1+R2 …. +Rn) / ΣP, přičemž R1 je počet registrovaných k prvnímu roku platnosti postupového klíče, R2 druhého roku atd až Rn je rok 2009. ΣP je suma součtu postupů, které již kraj měl v předchozích sezónách.

Tento návrh STK po diskusi zamítla (7 hlasů pro).

Pražský ŠS navrhl následující změnu v určování extra postupů do 2. ligy: místo počtu registrovaných členů použít počet družstev (přepočteno na osmičlenná) ve všech třídách přeboru kraje družstev dospělých předchozího ročníku.

Tento návrh STK po diskusi zamítla (1 hlas pro).

V souvislosti s předchozími návrhy bude STK vývoj v obsazování soutěží a v názorech účastníků průběžně sledovat. Eventuální změny, které by navázaly soutěže na stávající územní celky (kraje) by byly možné jen tehdy, pokud bychom opustili některy z principů, na kterých je současné uspořádání postaveno. Návaznost na kraje by byla možná jen za splnění některé z těchto podmínek:

- 3 skupiny 1. ligy a tedy 3 sestupy z extraligy

- nestejný počet sestupů z 1. a 2. ligy, který by mohl být vyšší (v nepříznivých případech i výrazně) než 3

- kvalifikace vítězů krajských přeborů o postup do 2. ligy

7. Výsledky ankety STK

Výsledky ankety byly průběžně využívány na schůzi jako určité vodítko při rozhodovaní o Rozpisu soutěží, termínovém kalendáři a budoucnosti soutěží jednotlivců. Definitivní zprávu vydá STK až po schůzi

STK vyslovila poděkování autorovi ankety Pavlu Chrzovi a dále Jiřímu Kalužnému a Jaromíru Šulcovi zejména za strukturovaný přístup podle jednotlivých hráčských kategorií a maximálně přehledný způsob vyhodnocení umožňujíci rychlé vyhledávání výsledků celkových i po kategoriích.

8. Projednání a schválení Rozpisu soutěží družstev 2009/2010

Návrh rozpisu je téměř identický s loňským. STK upřesnila znění čl. 3.12. (změny termínů v důsledku účasti hráčů na reprezentačních akcích), upravila startovné dle Ekonomické směrnice schválené na konferenci ŠSČR 2009 a dále rozhodla o těchto návrzích:

STK 14 hlasy potvrdila čl. 3.5. Rozpisu (Určení pořadí družstev), ale posunula kritérium “Výsledky vzájemných utkání” až za kritérium “součet vyhraných partií”.

STK zamítla návrh Jiřího Daniela (6 hlasů pro) na změnu ligového tempa s jedinou periodou (90 event. 120 min + 30 sekund).

Dále STK v souladu s Pravidly FIDE platnými od 1.7.2009 a novým rozvržením FRL rozhodla o započítání 1. a 2. ligy na FRL s pevnými ratingy k 1.9.2009 a extraligy k 1.11.2009 a zařadila do Rozpisu bod o čekací v délce 1 hodiny resp. 2 hodin v případě zásahu vyšší moci. Tento bod bude zařazen i do Soutěžního řádu, ale minimálně tuto sezónu bude pro jistotu i duplicitně i v rozpise.

STK dává podnět Komisi mládeže aby zvážila, zda prostá účast na otevřeném a jednorázovém MČR družstev starších žáků (zakládající nárok na slevu v ligových soutěžích) má o práci oddílů s mládeží stejnou vypovídací schopnost jako účast ve finále MČR družstev mladších žáků nebo v ligových soutěžích družstev mladšího dorostu.

9. Informace o změnách v soutěžích v návaznosti na úsporný rozpočet schválený Konferencí ŠSČR 2009

Předseda STK podal informace o rozporuplných zprávách ze strany ČSTV ohledně vlastních zdrojů na rok 2009. Výhled je stále velmi nejasný.

Pro MČR mužů 2010 zvažuje STK dvě varianty:

- Zavřené finále o 10-12 hráčích v měsíci únoru nebo květnu, polofinále v rámci silného Open turnaje s preferencí hlavního turnaje Czech Open Pardubice.

- Otevřené finále švýcarským systémem se zrušením Polofinále 2009.

STK v souladu s výsledky ankety a předběžnou finanční rozvahou preferuje konání zavřeného finále.

Pro MČR juniorů preferuje STK dosavadní model, Polofinále juniorů proběhne 15.-21.11.2009 v Pribyslavi.

Pro MČR žen se optimální systém stále hledá. Otevřena je i otázka Polofinále.

Pohár ŠSČR v rapid šachu proběhne v rámci festivalu Lázeňské garde ve Františkových Lázních 19.-20.9.2009.

MČR čtyřčlenných družstev v bleskovém šachu nebylo pro rok 2009 plánováno, STK ještě prověří případný zájem pořadatele o značku MČR bez potřeby finanční dotace ze strany ŠSČR.

Grand-Prix – ve shodě s výsledky ankety chce STK zachovat jednotící princip u soutěží v rapid šachu, avšak, pokud možno, bez přímého finančního příspěvku ŠSČR. Na pozdějším samostatném jednání užší STK bylo rozhodnuto, že konkurz na pořadatele bude vypsán v první polovině června 2009. Podmínkou zařazení turnaje do Grand-Prix bude uhrazení stanoveného poplatku pořadatelem do celkového finančního fondu seriálu. Záměrem STK je zapojit do seriálu rapid turnaje z celého území České republiky, které by vytvořily reprezentativní “Český okruh” navazujících rapid soutěží. Okruh by měl mít svou samostatnou webovou stránku s dlouhodobými i aktuálními informacemi a možností účastníků okruhu prezentovat zde své reklamní partnery.

10. Návrhy na změny Soutěžního řádu

Navržené úpravy projedná VV ŠSČR 26.5.2009.

Čl. 1.3.

Současný text: cizinec - hráč splňující podmínky registračního a přestupního řádu ŠSČR uvedený na FRL pod jinou federací než CZE

Nový text: cizinec - hráč splňující podmínky registračního a přestupního řádu ŠSČR uvedený na FRL s platným ratingem pod jinou federací než CZE

Pozn: Pravděpodobně je naprosto v pořádku i současné znění – viz Handbook FIDE B02 - 9. Official FIDE Rating List http://www.fide.com/fide/handbook?id=74&view=article

Čl. 2.2.4.

Současný text: Ženy se mohou účastnit soutěží mužů, dívky soutěží chlapců, hráči nižších věkových kategorií se mohou účastnit soutěží vyšších věkových kategorií.

Nový text: Ženy se mohou účastnit soutěží mužů, dívky soutěží chlapců. S výjimkou soutěží seniorů se hráči nižších věkových kategorií mohou účastnit soutěží vyšších věkových kategorií. V soutěžích seniorů se mohou vyšší věkové kategorie účastnit soutěží nižších věkových kategorií.

Čl. 2.2.5.

Současný text: Rozhodující pro určení kategorie je rok narození. Soutěže v příslušné věkové kategorii se mohou účastnit hráči, kteří dosáhnou daného věku v kalendářním roce, ve kterém soutěž končí na republikové úrovni. Končí-li soutěž na nižší úrovni, stanoví příslušný věkový limit její ŘO.

Nový text: Rozhodující pro určení kategorie je rok narození. Soutěže v příslušné věkové kategorii se mohou účastnit hráči, kteří dosáhnou daného věku v kalendářním roce, ve kterém soutěž končí na republikové úrovni. Končí-li soutěž na nižší či vyšší úrovni, stanoví příslušný věkový limit její ŘO.

Nový čl. 2.2.6.

Hráč je povinen dostavit se k partii do 1 hodiny od stanoveného začátku, resp. u soutěží hraných zkráceným tempem do limitu první časové kontroly, jinak prohrává partii. Rozpis soutěže může stanovit jinou čekací dobu. U mistrovských soutěží družstev je čekací doba 2 hodiny (pokud ŘO nerozhodne jinak) za podmínek uvedených v čl. 3.6.5. a článcích následujících.

Pozn: Formulace může znít i jinak a být v SŘ zařazena i jinde, ale měla by být co nejobecnější, aby pokryla všechny (i nemistrovské) soutěže, které si do propozic napíší větu typu “Hraje se podle Soutěžního řádu ŠSČR”.

Čl. 4.1.1.1.

Současný text: Mistrovství ČR mužů, které se hraje jako uzavřený kruhový turnaj o 12 účastnících.

Právo účasti v turnaji mají první tři hráči z předchozího Mistrovství ČR mužů, čtyři hráči postupující z polofinále, mistr ČR v kategorii do 20 let z předcházejícího roku, pokud jeho rating FIDE k datu zahájení MČR mužů dosáhne alespoň 2400 (nebude-li splněna podmínka ratingu, rozhodne o obsazení tohoto místa řídící orgán); čtyři hráče nominuje ŘO.

Nový text: Mistrovství ČR mužů, které se hraje jako uzavřený kruhový turnaj o 10-12 účastnících nebo otevřený turnaj na 9 kol.

Právo účasti v uzavřeném turnaji mají první tři hráči z předchozího Mistrovství ČR mužů, tři hráči postupující z polofinále, mistr ČR v kategorii do 20 let z předcházejícího roku, pokud jeho rating FIDE k datu zahájení MČR mužů dosáhne alespoň 2400 (nebude-li splněna podmínka ratingu, rozhodne o obsazení tohoto místa řídící orgán); zbylé hráče nominuje ŘO.

Právo účasti v otevřeném turnaji mají krajští přeborníci a hráči s titulem GM. Pokud bylo nejbližší předchozí finále zavřeným turnajem mají právo účasti všichni finalisté. Pokud bylo nejbližší předchozí finále otevřeným turnajem, má právo účasti prvních 10 hračů.

Účast dalších hráčů může být omezena výkonnostním limitem, který stanoví rozpis soutěže.

Čl. 4.1.1.2.

Polofinále Mistrovství ČR mužů hrané jako otevřený turnaj na 9 kol.

Právo účasti mají krajští přeborníci a prvních deset hráčů z minulého polofinále, resp. finále, pokud bylo hráno jako otevřený turnaj.

Účast dalších hráčů může být omezena výkonnostním limitem, který stanoví rozpis soutěže.

11. Různé - informace ze ŠSČR, z krajů apod.

Jan Slavík navrhl zvýšit požadovaný počet partií pro hráče základní sestavy mistrovských soutěží družstev. Po diskusi bylo navrženo připravit tento návrh pro příští jednání s uvedením všech návazností (pokuty atd.)

Ondřej Vinklárek navrhl zpřesnit postup při případném odstoupení družstev oddílů, které mají v dané mistrovské soutěži družstev více zástupců, aby se snížila nejistota s výběrem náhradníků a zvýšila předvídatelnost dopadů těchto změn na rozdělení družstev do skupin. Návrh bude projednán na příští schůzi STK.

12. Ukončení v 16,30 hodin

Dále pokračovala schůze užší STK do 19,00. Hlavními jednacími body bylo personální obsazení STK, rozdělení úkolů, diskuse o soutěžích jednotlivců a termínech konkursů, jednání se zástupcem pořadatelů Czech Open. Většina konkrétních výstupů z jednání byla uvedena v předchozích bodech.

David Ciprys

25.5.2009, připomínky doplněny 31.5.2009