Oprava Ročenky ŠSČR 2009

Do Pravidel šachu FIDE otištěných v Ročence ŠSČR 2009 (str. 37 - 46) nebyly zahrnuty změny pravidel schválené komisí rozhodčích FIDE těsně před vydáním 1. 7. 2009. Správné znění Pravidel šachu FIDE naleznete v sekci legislativa. Níže otiskujeme články, které byly v ročence v chybném znění. Tyto změny jsou pro zájemce zpracovány do podoby *.doc, kterou je možné vytisknout a vložit přímo do ročenky.

Pravidla šachu FIDE - oprava Ročenky ŠSČR 2009

Tato Pravidla šachu FIDE jsou určena pro praktický šach.

Tento text je překladem autentické anglické verze Pravidel, která byla schválena 79. kongresem FIDE v Drážďanech (Německo) v listopadu 2008. Pravidla vstupují v platnost 1. července 2009. V těchto Pravidlech jsou zájmena „on, jemu, jeho,“ užívána ve smyslu, zahrnujícím „ona, jí, její,…“.

-----------------------------------------------------------------------------------

4.6. Jestliže hráč při provádění tahu (nebo části tahu podle Pravidel) kámen pustí na pole, nemůže být tento kámen v tomto tahu již přemístěn na další pole. Tah je považován za provedený:

a. v případě braní, jestliže braný kámen byl odstraněn ze šachovnice a hráč, který umístil vlastní kámen na jeho nové pole pustí tento kámen z ruky,

b. v případě rošády, jestliže hráč pustil z ruky věž na pole, které přešel král. Když hráč pustí z ruky krále, tah není ještě proveden, avšak hráč již nemá právo provést jiný tah než rošádu na tuto stranu, pokud je to přípustné,

c. v případě proměny pěšce, jestliže pěšec byl odstraněn ze šachovnice a hráč nový kámen pustil z ruky poté, co umístil tento kámen na pole proměny. Když hráč pustí z ruky pěšce, který dosáhl pole proměny, tah není ještě proveden, ale hráč již nemá právo táhnout pěšcem na jiné pole.

Tah se nazývá přípustný, jsou-li splněna všechna potřebná ustanovení článku 3. Jestliže tah není přípustný, musí být proveden jiný tah v souladu s článkem 4.5.

-----------------------------------------------------------------------------------

6.6. a. Hráč, který se dostaví k šachovnici po zahájení hry, prohrává partii. Tudíž „čekací doba“ je 0 minut. Rozpis soutěže může stanovit jinak.

b. V případě, že rozpis soutěže stanoví jinou „čekací dobu“, platí následující. Jsou-li oba hráči při zahájení hry nepřítomni, veškerý spotřebovaný čas až do okamžiku příchodu hráče s bílými kameny jde k jeho tíži, pokud nestanoví rozpis soutěže jinak nebo jinak nerozhodne rozhodčí.

-----------------------------------------------------------------------------------

A. Rapid šach

A1. V partii rapid šachu musí hráč provést všechny své tahy buď ve stanoveném čase, který činí nejméně 15 minut a méně než 60 minut pro každého hráče nebo, hraje-li se s přídavkem času, v takovém čase, aby počáteční čas + 60krát přídavek činil nejméně 15 minut a méně než 60 minut pro každého hráče.

-----------------------------------------------------------------------------------

B. Bleskový šach

B1. V partii bleskového šachu musí hráč provést všechny své tahy ve stanoveném čase, který činí méně než 15 minut pro každého hráče nebo, hraje-li se s přídavkem času, v takovém čase, aby počáteční čas + 60krát přídavek činil méně než 15 minut pro každého hráče.