Termín: 25.1.2001
Místo: budova ČSTV, místnost č.308
Přítomni: Marek Vokáč (MV), Richard Biolek (RB), Josef Juřek, Michal Konopka (MK), Petr Velička (PV), Sergej Movsesian (SM), Sergej Berezjuk (SB)
Omluveni: Evžen Gonsior, Vlastimil Jansa
Hosté: Vladimír Talla (VT)
Schůzi zahájil Marek Vokáč v 11,34.
Muži: Proběhla diskuse. TMK probrala hodnocení výsledku mužského družstva. Chyběla osobnost, která by po morální stránce tým pozvedla, nikdo z hráčů není vyloženě týmový hráč, u některých se promítla drobná onemocnění, negativně působily i rozdíly v denních režimech. SB nastínil srovnání s Běloruskou reprezentací,
SB navrhuje přizpůsobit denní režim tak, aby vyhovoval alespoň částečně všem.
SM zhodnotil význam soustředění, konstatoval, že se bohužel nesešli všichni, hlavní problém, který se řešil, byl problém ubytování. MV poukázal na problém vysokého sebevědomí. Vzhledem k dlouhodobým výsledkům Zbyňka Hráčka proti šachistkám by bylo asi moudré, kdyby se kapitán podobným partiím vyhýbal. Nevidí žádný společný zájem všech hráčů olympijského družstva a v tak individualisticky založeném týmu považuje udržování bojové morálky za velmi obtížné. Problém volby kapitána na poslední chvíli. Benevolence svazu k naší špičce je asi příliš veliká.
SB: Musí být stanovena pravidla denního režimu při olympiádě daná předem. Nevěnuje se čas problému kapitánů.
SM: Mezi hráči družstva se diskutovalo, zda je opodstatněné, že mistr ČR má automaticky právo hrát v družstvu na ME či Olympiádě. MV vysvětlil genezi tohoto pravidla. Poté TMK vyjádřila názor toto pravidlo svázat v SŘ s kvalitativním omezením v rovině průměrného ratingu příslušného mistrovství.
SM připomněl výsledek v Batumi (9 kolová soutěž), kde se hrálo bez kapitána a v podstatě ve čtyřech. Na základě diskuse v družstvu navrhuje zvážit využití systému hrajícího kapitáni i pro letošní ME v Leonu.
Usnesení TMK ČMŠF 1/1/01: TMK ČMŠF bere na vědomí zprávu kapitána mužského týmu. Doporučujeme zavést dlouhodobé angažování hráčů (forma stipendií), výběr kapitána na delší období (alespoň na dvě soutěže). TMK považuje za nutné stanovení pravidel vztahů uvnitř družstva v dostatečném předstihu (stanoví kapitán). Otázka kapitána mužského týmu bude dořešena tak, aby osoba kapitána byla známa do konce dubna.
Ženy: MV přednesl zprávu o účasti. Jádro reprezentace z posledních několika let bude zřejmě procházet částečnou generační výměnou (ukončení studia, rodina, atd.). Výsledek olympiády je ovlivněn především slabší fyzickou kondici hráček v závěru turnaje. Kapitán nenalezl odvahu k ještě jednomu vystřídání klíčových hráčem, 12 partií je na předních stolech olympiády příliš mnoho. Výsledkově družstvo odvedlo dobrou olympiádu. Patříme ke špičce číslo 2. Prosadí se družstvo, které má sestavu stabilní a zkušenou. Objasnil komisi důvod své rezignace.
Usnesení TMK ČMŠF 2/1/01: TMK ČMŠF bere na vědomí zprávu Marka Vokáče.
[Josef Juřek odešel z jednání TMK ČMŠF v 15,40.]
MV se dotázal, zda-li chce někdo s přítomných vykonávat funkci předsedy TMK ČMŠF. Objasnil, v čem spočívá náplň práce předsedy TMK. Nikdo z členů neprojevil zvláštní zájem vykonávat tuto funkci.
Usnesení TMK ČMŠF 3/1/01: TMK ČMŠF podporuje "Návrh koncepce ekonomického zajištění reprezentantů" předsedy TMK ČMŠF. Podobný systém by se měl týkat i trenérů a kapitánů. Předseda TMK se pověřuje zkonkretizováním tohoto návrhu (jména, finanční částky), ustanovení celkové částky, kterou bude nutno vyčlenit v rozpočtu a navržením konkrétních smluv. Projekt bude předložen VV ČMŠF.
Předseda přednes zprávu o hrubém návrhu rozpočtu na rok 2001 především z hlediska reprezentace.
Usnesení TMK ČMŠF 8/1/01: TMK ČMŠF se rozhodla zavést strukturu a pravidla pro mládežnickou a juniorskou reprezentaci, vytvoření 2-3 reprezentačních trenérů mládeže (podobně jako u seniorské reprezentace). Z: Projekt vypracuje: Berezjuk a Biolek T: 28.2. Projekt bude předložen VV ČMŠF.
Schůze ukončena v 17,59.
Zapsal: Vladimír Talla, ověřil: Marek Vokáč