(Koordinovaná příprava nejtalentovanějších juniorů)
Cíl projektu: zkvalitnění a zintenzivnění přípravy nejtalentovanějších juniorů s přímým zaměřením na výcvik budoucích reprezentantů.
Projekt předpokládá vytvoření tréninkové skupiny cca 6 juniorů (juniorek) ve věkové kategorii cca 18-20 let. Výběr této skupiny bude proveden po skončení MČR juniorů 2004 v Karlových Varech - v úvahu přicházejí hráči s výkonností ratingu FIDE cca 2300 a více s perspektivou úrovně IM.
Pro tuto skupinu bude připraveno 6 víkendových soustředění za rok. Jejich náplní budou přednášky zaměřené na základy profesionálního šachu, samostatné práce při přípravě a analýze, a prohlubování obecných znalostí na úrovni velmistrovské praxe.
Projekt předpokládá zapojení lektorů s nejvyššími hráčskými kvalifikacemi a spolupráci současných reprezentantů. Koordinátorem projektu (termíny, místa, lektoři) byl jmenován Michal Konopka. V rozpočtu TMK je na tento projekt vyhrazena částka 24.000 Kč (převážně odměny lektorům).
Hlavní cíle projektu TOP 6 nastínil výše Marek Vokáč. Plánujeme přednášky na vysoké úrovni a tomu by měl odpovídat i výběr lektorů. Měli by to být nejsilnější praktičtí hráči ( Jansa, Smejkal, Vokáč, případně někdo ze současné špičky – Hráček, Babula, Oral, Štoček), nebo nejlepší trenéři ( Biolek, Berezjuk, Juřek, Přibyl a další ) Nevyhýbal bych se ani zahraniční účasti, dokonce si myslím, že by to mohlo být vítané zpestření (Štohl, Ftáčnik, Dydyško, Čičak a jiní). Možný problém vidím v nízké sumě, vyhrazené TMK na tento projekt. I kdyby se celá suma 24 000 Kč rozdělila mezi lektory, vycházela by na jednoho při plánovaných 6 víkendových akcích odměna 4 000 Kč za dvoudenní přednášení. Za takové peníze těžko seženeme ty nejkvalitnější lektory! A co náklady na dopravu, příp. ubytování účastníků?
Kdyby bylo peněz opravdu tak málo, stálo by za úvahu udělat pouze jednodenní přednášky. Dávám přednost kvalitě před kvantitou.
Velmi stojím o to, aby některé z přednášek vedly naše šachové legendy Jansa nebo Smejkal. Kdyby se opravdu podařilo zabezpečit přednášející na takové úrovni, představuji si následující průběh „pracovního dne“: nejprve bych dotyčného představil, popsal jeho šachovou dráhu, vyzdvihl jeho úspěchy, případně připojil partii nebo fragment z partie. Považuji to za velmi užitečné – vím, že dnešní junioři nemají většinou potřebné znalosti šachové historie a šachové kultury vůbec. Pak by následovala hlavní přednáška. Téma přednášky si vybere sám lektor. Je to na něm, musí odhadnout, v čem je nesilnější a nejzajímavější a v čem dokáže zaujmout. Každá kvalitní přednáška je po mladého šachistu přínosem. Čím různorodější budou témata, tím lépe.
Michal Konopka, 23. února 2004