Závěrečná zpráva z Mistrovství Čech mládeže do 16 let

V Harrachově bylo v sobotu 29. října slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2016 se stali: v H16 Jiří Viták z TJ Desko Liberec, v D16 Karin Němcová z SK AOZA Praha, v H14 Jakub Stinka z ŠACHklubu Písek, v D14 Kristýna Otrubová z Klubu šachistů Říčany 1925, v H12 David Hák z ŠACHklubu Tábor a v D12 Michaela Marešová z ŠK 64 Plzeň.

V kategorii H16 vyhrál Jiří Viták, který získal 7,5 bodu. Druhé místo obsadil se 7 body Matěj Půlpán. Díky lepšímu pomocnému hodnocení získal bronzovou medaili Vojtěch Říha a bramborová medaile zbyla na Matyáše Zemana, který měl též 6,5 bodu. V kategorii dívek do 16 let dominovala Karin Němcová, která uhrála 6 bodů a v celkovém pořadí se umístila na 6. příčce. Stříbrnou medaili získala Julie Vilímová se ziskem 5 bodů. Třetí příčka patří Anně Marii Koubové, která uhrála o půl bodu méně.

V kategorii H14 získal Jakub Stinka 7,5 bodu a stal se Mistrem Čech v H14. Petr Špreňar získal o půl bodu méně a patří mu stříbrná medaile. Ara Martirosyan uhrál 6,5 bodu a skončil třetí. Ladislav Nagy získal shodný počet bodů a je na čtvrtém místě. V kategorii dívek do 14 let získala mistrovský titul, když uhrála 5 bodů. Další dvě medailistky získaly po 4,5 bodu. Stříbrnou medaili získala Lucie Rolinková a bronzovou medaili si odváží Adriana Málková.

O titulu Mistra Čech mezi chlapci do 12 let rozhodlo pomocné hodnocení, které měl lepší David Hák. Petr Mach získal též 7 bodů a odváží si stříbrnou medaili. . O půl bodu méně získalo celkem 8 hráčů. Nejlepší z nich byl Michal Jareš, kterému patří třetí příčka. A na posledního v této bodové skupině bohužel nezbylo ani postupové místo na Mistrovství ČR. Kategorii D12 vyhrála stejně jako loni Michaela Marešová, která získala 5 bodů. Stříbro za stejný bodový zisk si odvezla Martina Šťastná. O půl bodu méně získala a třetí místo obsadila Vassilina Starikova, která uhrála 4,5 bodu.

Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 7 bodů FM Pavel Jirásek z ŠK Lípa. Druhé místo obsadil se shodným počtem bodů Martin Horák z TJ Spartak Vlašim. Třetí příčku vybojovala Helena Grussová, která současně získala cenu pro nejlepší ženu. Cenu pro nejlepšího seniora obdržel Rudolf Hlaváč. Cenu pro nejlepšího juniora získal Martin Horák a nejlepším dorostencem byl Vojtěch Pařízek.

Národní OPEN vyhrál ziskem 7,5 bodu Martin Kubát ze Sokola Praha-Kobylisy. Stejný bodový zisk měl i druhý Radim Podrazký. O půl bodu méně získal Lukáš Němeček, kterému patří třetí místo a také cena za nejlepšího hráče do 14 let. Nejlepší ženou se stala Jana Pokorná a nejlepším seniorem byl Jiří Halla. Nejlepším juniorem byl vítěz turnaje Martin Kubát. Z hráčů do 16 let byl nejlepší Lukáš Bouchal, mezi dvanáctiletými Adam Hrubec a mezi mládeží do 10 let byl nejlepší Matěj Kobr.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, které pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, FM Jiří Tůma a FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. FM Jiří Tůma přednášel na téma „Průlomy v koncovkách“. Tématem přednášky IM Pavla Šimáčka byla „Útok v sicilské". IM Richard Biolek se zaměřil na „Centrum v šachové partii“. FM Lukáš Vlasák se ve své přednášce věnoval tématu „Hvězdy nastupující generace“.

Naši trenéři sehráli 4 simultánky, kterých se zúčastnilo 80 zájemců z řad mládeže a doprovodů. Bleskového turnaje se zúčastnilo 118 hráčů. Turnaj vyhrál Jan Rubeš, když získal 10 bodů z 11 kol. Druhý místo za 9 bodů získal IM Pavel Šimáček a třetí příčku obsadil Martin Horák se shodným bodovým ziskem.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program.

Velkému zájmu se těšila exkurze do Sklárny a pivovaru Novosad. Zájem byl i o Hornické muzeum. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Harrachova, například k Mumlavským vodopádům či na Čertovu horu. Hráči i doprovody si tradičně užili společenský večer s Českým Slavojem. V hotelovém komplexu měli účastníci k dispozici bazén, wellness a bowling.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 208 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 135 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 343 příznivců královské hry. Další šachisté přijeli na bleskový turnaj. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Nejmladším účastníkem celého festivalu byl 7 letý Ondřej Svoboda. Nejstarším účastníkem byl 89 letý Václav Vojíř, který je tradičním účastníkem našich openů. Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli Kateřina Šmajzrová, Vlastimil Mareš, David Schaffer a Jan Suchomel. Pořadatel zajistil on-line přenos z 35 šachovnic. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii a další informace o aktuálním dění na mistrovství.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery. Děkuji také všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 27. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.