V Pardubicích se bojovalo o přebornické tituly

V rámci festivalu Czech Open se jako každý rok odehrálo hned několik přeborů republiky. MČR čtyřčlenných družstev vyhrál Zikuda Turnov, v rapid šachu a bleskovém maratonu byl nejlepší Vojtěch Plát, holanďany ovládla dvojice Šlesinger, Jezbera a s nástrahami fischerových šachů si nejlépe poradil Pavel Šimáček. Dnešním dnem začaly v Pardubicích hlavní turnaje.

MČR čtyřčlenných družstev

Oblíbeného turnaje se letos zúčastnil rekordní počet družstev (131) i hráčů (672). O kvalitě turnaje pak vypovídá, že téměř deset procent hráčů se honosí mezinárodním titulem. Průběh turnaje byl velmi vyrovnaný, před posledním kolem mělo hned deset družstev deset bodů, z účastníků MČR byla ve vedoucí skupině první nasazená Joly Lysá nad Labem a také ŠK Lokomotiva Brno. Lysá i Turnov dokázali v posledním kole porazit své soupeře 3,5:0,5, lepší pomocné hodnocení přiřklo titul již počtvrté v řadě do Turnova. Stříbrné medaile si odvezlo družstvo Joly Lysá nad Labem, bronz v posledním kole vybojovala OAZA Praha.

Výsledky

MČR v rapid šachu

Otevřeného přeboru republiky v rapidu se opět zúčastnilo velké množství cizích hráčů. Ve startovním poli jsme mohli vidět hned 28 velmistrů, z nich jako první nasazený do turnaje vstupoval téměř domácí Sergej Movsesjan s ratingem přes 2700. V silné konkurenci se z domácích nejlépe dařilo celkově třetímu nasazenému Vojtěchu Plátovi, který se ziskem 7 bodů obsadil v celkovém pořadí 7. místo. Stříbro vybojoval Pavel Zpěvák, bronz si odváží Jan Vykouk, oba se ziskem šesti bodů.

Výsledky
Partie

MČR v bleskovém maratonu

Nejnáročnějšího turnaje celého festivalu se letos zúčastnilo 96 hráčů, kteří strávili 24 hodin v kuse za šachovnicemi. V bleskové džungli se stejně jako v rapid turnaji dařilo Vojtěchu Plátovi, který si poprvé připsal i vítězství v celkovém pořadí. Druhý skončil Petr Neuman, třetí Jakub Půlpán.

Výsledky

MČR ve Fischerových šachách

Turnaj, který nejvíce prověří kreativitu hráčů, opět přilákal domácí jedničku Davida Navaru. První čtyři kola svoje kvality potvrzoval, pak ale přišly nečekané prohry s Krylovem a Frolovem a celkových pět bodů Navarovi zajistilo domácí stříbro a celkové třetí místo. O bod více měl Pavel Šimáček, který prohrál pouze s Navarou, jinak vítězil. Bronz si odváží Zdeněk Kalousek.

Výsledky

MČR v holanďanech

Holanďany, nebo také bughouse, nejlépe zvládla dvojice Ivoš Šlesinger, Jiří Jezbera. Hlavní favorité turnaje ztratili pouze dvakrát po jednom bodu a získali tedy 36 bodů z 38 možných. O pět bodů pozadu zůstali Martin Tajovský s Pavlem Menšíkem, samostatné třetí místo vybojoval Dušan Škaloud, který turnaj odehrál simultánně.