David Navara má ČEZ Jizerskou 50 za sebou

Nejlepší český šachista současnosti David Navara zvládl náročnou ČEZ Jizerskou 50 už ve čtvrtek. V simultánce proti padesáti soupeřům nenašel přemožitele a jen dvě partie skončily remízou, ale tři a půl hodiny dlouhý šachový maraton byl pro něj podobně náročný jako ten, který čeká běžce na lyžích o víkendu v bílé stopě.

„Chtěli jsme jubilejní 50. ročník ČEZ Jizerské 50 ozdobit něčím zvláštním, 50 partií na 50 šachovnicích nám přišlo jako dobrý nápad. A když jsme viděli zájem i nadšení účastníků, jsem rádi, že jsme tuto myšlenku uvedli v život,“ řekl za organizátory Tomáš Leixner.

V liberecké krajské vědecké knihovně se proti Navarovi posadili za šachové stoly i některé známé osobnosti jako například kanoista Jaroslav Radoň, který po sedmém místě na olympiádě v Riu ukončil kariéru. „Teď pro mě může začít kariéra nová, šachová,“ usmíval se Radoň před prvními tahy simultánky, na kterou se moc těšil. „Splnil se mi sen, vždycky jsem si přál si proti Davidovi Navarovi zahrát,“ rozplýval se muž, který na soustředěních kanoistů sváděl nelítostné boje především s Josefem Dostálem.

Partie s 25. hráčem světa byla zážitkem a odměnou také pro mladé šachové talenty, dětem pořadatelé Jizerské 50 vyhradili u šachovnic polovinu míst. „Vždy se snažíme, aby naše akce podporovaly mládežnický sport,“ vysvětlil Leixner.

Také Davida Navaru myšlenka šachové Jizerské 50 nadchla. „Do Jizerských hor jezdím v létě i v zimě na dovolenou a jsem rád, že jsem touto simultánkou mohl ČEZ Jizerské 50 k jejímu kulatému jubileu pogratulovat,“ řekl Navara.

Ti nejlepší z řad amatérů vzdorovali Navarovi v liberecké simultánce 46 tahů, sedmnáctiletý Miroslav Hejduk z Liberce a dvanáctiletý Matěj Hurtík z České Lípy se mohou pochlubit, že s úřadující českou jedničkou uhráli remízu.