Novoborští šachisté skončili v Evropském klubovém poháru pátí

Tým AVE Nový Bor znovu v šachové „Lize mistrů“ dokázal, že patří mezi nejlepší kluby starého kontinentu. Novoborští v makedonském Skopje sice nedobyli jako v předchozích letech medailové pozice, ale konečná pátá příčka je v nabité konkurenci skvělým výsledkem.

Barvy Nového Boru hájili pod vedením nehrajícího kapitána Petra Boleslava Češi David Navara, Viktor Láznička a Zbyněk Hráček, Poláci Radoslaw Wojtaszek, Mateusz Bartel a Indové Pentala Harikrišna a Krišna Sasikiran.

Novoborští zvládli bez zaváhání úvodní tři kola proti papírově slabším soupeřům. Ve čtvrtém dějství narazili na třetí nasazený celek Alkaloid, který myslel v domácím prostředí vysoko, a svedli s ním dramatický souboj. Partie na prvních pěti šachovnicích skončily remízou, o porážce Nového Boru rozhodla prohra Zbyňka Hráčka s juniorským mistrem světa z roku 2013 Číňanem Jü Jang-i.

O medailovou naději hrál Nový Bor v šestém dějství proti nejvýše nasazenému ázerbajdžánskému týmu SOCAR. Severočeši favorita opět potrápili, ale na zisk bodů to nestačilo. Bartel sice porazil Mamedova, ale na první šachovnici podlehl Wojtaszek bulharskému mistru světa Topalovovi a na páté šachovnici nestačil Sasikiran na Radjabova.

Vítězství 5:1 nad Curychem v závěrečném kole pak vyneslo Nový Bor na konečnou pátou pozici. O příčku výše než bylo nasazení, s kterým český mistr do turnaje vstupoval.

Velkým úspěchem jsou individuální prvenství na 2. a 3. šachovnici. Pentala Harikrišna získal jako jediný hráč na druhé šachovnici 5,5 bodu. David Navara dosáhl na třetí šachovnici stejného výkonu, pomocné hodnocení mu přiřadilo první příčku před Victorem Nithanderem.