MEU mládeže 2014 je u konce, Kaňáková zlatá do 16 let

Ve čtvrtek 4. září 2014 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12, 14 a 16 let. Závěr Mistrovství přijela natáčet i Česká televize a v pátek od 14.15, resp. v reprízách budeme moci sledovat zpravodajství v pořadu V šachu. Největším úspěchem českých reprezentantů je první místo Natálie Kaňákové v kategorii dívek do 16 let.

Závěrečná kola byla plná tvrdých soubojů a dramatických momentů. Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnil mj. prezident Slovenského šachového svazu a zástupce ECU, pan Martin Huba.

V kategorii H8 zvítězil Bao Anh Le Bui (GER), druhé místo obsadil Timothe Razafindratsima (FRA) a bronz si odvezl Teodor-Cosmin Nedelcu (ROU). V kategorii dívek D8 zvítězila Zsoka Gaal (HUN) před Luciou Ševčíkovou (SVK) a Petyou Karaivanovou (FIN). Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Georg Aleksander Pedoson (EST), stříbro vybojoval Barnabas Persanyi (HUN) a třetí místo obsadil Valentin Mitev (BUL). Do Francie míří zlatá medaile z kategorie D10 díky Beline Yuan (FRA). Druhá se umístila její kamarádka Elise Tomasi (FRA) a třetí místo vybojovala Beloslava Krasteva (BUL). V kategorii H12 suverénně zvítězil Kirill Chukavin (EST), druhé místo vybojoval Yovann Gatineau (FRA) a třetí místo obsadil Lukáš Bango (SVK). Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala WFM Gabriela Antova (BUL), druhé místo obsadila Dominika Ferková (SVK) a bronz si odváží Marta Tomczak (POL). Mezi 14 letými chlapci dominoval Kai Pannwitz (SCO), druhé místo obsadil Roman Orlov (EST) a bronzovou medaili vybojoval Sergiu-Gabriel Herea (ROU). V kategorii dívek do 14 let předvedla skvělý výkon WCM Viktoria Radeva (BUL), která zvítězila i v celkovém pořadí! Stříbrnou medaili získala Ema Pociute (LTU) a bronzovou medaili si odváží Nikolina Golub (CRO). V nejstarší kategorii H16 zvítězil Marek Karas (SVK), druhé místo obsadil Mikolaj Tomczak (POL) před Oliverem Špačkem (SVK). V kategorii D16 přesvědčivě zvítězila domácí Natálie Kaňáková (CZE) před Simonou Suchomelovou (CZE) a Alison Le Bihan (FRA).

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili s pořadím získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny (mj. šachové digitální hodiny). Každý hráč také získal dres s logem Mistrovství EU.

Mistrovství EU mládeže 2014 uspořádal z pověření Evropské šachové unie Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 115 hráčů a hráček z 16 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line. Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za partie v závěrečných třech kolech mistrovství získali: Timothe Razafindratsima (FRA), Richard Stalmach (CZE), Zsofia Gombocz (HUN), Robert-Ionut Creanga (ROU), Dominika Ferková (SVK), WCM Viktoria Radeva (BUL), Alexander Torngren (SWE), Lucian Vantuch (CZE), Barnabas Persanyi (HUN), Kirill Chukavin (EST), WFM Gabriela Antova (BUL), Simons Sinauridze(LAT), VojtěchPařízek (CZE), Martin Jablonický (SVK) a Marek Karas (SVK).

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: návštěvu přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, ruční papírny Velké Losiny, simultánku s IM Šimáčkem, bleskový turnaj. Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellnes, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd. Na webu pořadatele najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i z doprovodného programu. Fotogalerie je stále doplňována o další zajímavé fotky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nás morálně podporovali při organizaci letošního Mistrovství EU a také nás podporují v pořádání příštího ročníku!