Czech Open 2015 v polovině, začínají hlavní turnaje

Dnes v 15:00 startuje vrchol festivalu - otevřený velmistrovský turnaj Pardubice Open v čele s hvězdami Sergejem Movsesianem a Viktorem Lázničkou. To ale neznamená, že doteď nebylo co sledovat. V dosavadním průběhu bylo například korunováno 5 přeborníků České republiky pro rok 2015.

Průběh festivalu

Mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev

Úvodním turnajem je tradičně Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev, letos hrané pod názvem Konica Minolta Open. Turnaj se těší čím dál větší oblibě a dokonce je již pár let co do počtu hráčů největším turnajem Czech Openu. Letos se do bojů zapojilo 108 družstev a celkem 544 hráčů! Obliba "družstev" roste hlavně v České republice, mezi první dvacítkou nasazených figurovalo hned 18 domácích. Největší favorit byl letos domácí Rapid Pardubice, který měl jako jediný průměrný rating přes 2500 a na první šachovnici strašil všechny soupeře bývalý hráč světové top 10 Sergej Movsesian. O titul opět chtěl bojovat šestinásobný mistr Zikuda Turnov (2484), mezi další favority patřila družstva Unichess (2409), 2222 ŠK Polabiny (2341) či ŠK AD Jičín (2326).

Aby bylo družstvo klasifikováno do mistrovství ČR, musí hrát pod názvem svého klubu a hrát za něj mohou maximálně 2 hosté. Nicméně povinné to není a jako každý rok bylo k vidění spousta originálních názvů družstev, jako například v konečném pořadí páté "Plátěné Kraťasy", slovinské družstvo "Who Keres" narážející na nejlepšího estonského šachistu, mladí "Naughty boys" nebo dívčí družstva "Mesdemoiselles" a "Letuška". Czech Open je brán i jako šachová společenská událost, což svým názvem demonstruje družstvo "Těžká rána". A doopravdy, hlavně v posledním nedělním kole hraném v 8 ráno po společenském večeru nebyla o pozdní příchody nouze...

Ale zpátky k turnaji. Klíčový zápas celého turnaje mezi do té doby stoprocentními Zikudou Turnov a Rapidem Pardubice se odehrál v obávaném nedělním ranním 6. kole. Bohužel pro Pardubice nakonec nemohl ani jednou nastoupit Sergej Movsesian, takže byl zápas i ratingově vyrovnaný a s celou situací se mnohem lépe porvali hráči Turnova, kteří nečekaně jasně vyhráli 3,5:0,5. V posledním kole si pak výhru pohlídali rychlou zápasovou remízou s polským družstvem a zaslouženě již posedmé vyhráli. Celkově získal Turnov od roku 2003 již 12. medaili! Zlato bral v letech 2005, 2006, 2010, 2011, 2012, 2014 a 2015, stříbro 2003, 2004 a 2014 (ano, Turnov byl první i druhý a v turnaji hrálo i silné třetí družstvo), bronz 2007 a 2008. Před Rapid Pardubice se ještě díky lepšímu pomocnému hodnocení dostalo družstvo Unichessu, na domácí zůstal bronz.

Mistrovský tým Zikuda Turnov v akci

Skvělým individuálním výkonem 6,5/7 zaujal mladý Víťa Kratochvíl, který tak získal nejvíce bodů ze všech hráčů. Nejlepší rating performance z hráčů, co odehráli alespoň 5 partií měla opora Turnova Lukasz Cyborowski (perfo 2601), následovaný Janem Krejčím (perfo 2584) a Pavlem Šimáčkem (perfo 2523). Za pozornost stojí výkon Michala Hrabala (2077 FIDE a perfo 2453), který dokázal mimo jiné krásným útokem porazit Martina Petra a partii okomentoval pro Šachový svaz Olomouckého kraje.


Stupně vítězů otevřeného MČR čtyřčlenných družstev

Výsledky
Fotogalerie

Bughouse, Fischerovy šachy, maraton a rapid

Otevřené mistrovství České republiky v Bughouse (mezinárodní forma u nás známějších holanďanů) suverénně ovládli hlavní favorité Dušan Škaloud a Jiří Jezbera, který vyhrál MČR již po osmé! Na druhém místě v rámci MČR skončila dvojice Martin Tajovský - Pavel Menčík, třetí byli Vojtěch Kastner se Zuzanou Kocourkovou.
Výsledky
Fotogalerie

Otevřené mistrovství České republiky ve Fischerových šachách bývá pravidelně jedním z nenápadných vrcholů festivalu. Turnaje se obvykle účastní špičkoví čeští i zahraniční hráči včetně Sergeje Movsesiana nebo Davida Navary, který ale letos dal přednost superturnaji v Bielu. Letos v netradičních pozicích bojovalo 6 velmistrů a velmistryň a celkem 18 titulovaných hráčů. Nejlépe turnajem prošel hlavní favorit Sergej Movsesian, který ve druhém kole "povinně" prohrál s Julií Kotchetkovou, ale všechny ostatní soupeře porazil. Vítězem MČR se díky druhému pomocnému hodnocení stal Martin Petr před Pavlem Šimáčkem, bronz si odvezl Jiří Adámek (všichni 5/7).
Výsledky
Fotogalerie


Zamyšlený celkový vítěz Sergej Movsesian

Otevřené mistrovství České republiky v bleskovém maratonu je záležitost jen pro ty nejotrlejší. Turnaj, který se hraje 24 hodin v kuse zní sám o sobě děsivě, v Pardubicích se ale po nějakých 15 hodinách hraní začnou scházet i ostatní účastníci festivalu, kteří se, dobře vyspaní a plni elánu, jdou se škodolibým úsměvem podívat na blicající nešťastníky. Letos se s tím opět nejlépe vyrovnal ukrajinský velmistr Dmitry Kononěnko, před vítězem MČR Vojtou Plátem však měl navrch pouze v prvním pomocném hodnocení, v počtu výher. Oba dokázali získat 114,5 bodů, třetí Maxim Lugovskoy uhrál pouze o půl bodu méně. Na tak dlouhý turnaj je to až neuvěřitelná vyrovnanost. V rámci MČR byl druhý domácí Jakub Půlpán, který se k maratonu posadil prakticky hned po návratu z ME juniorských družstev. Na třetím místě skončil David Holemář.
Výsledky
Fotogalerie


Druhý nejlepší Čech Jakub Půlpán

Otevřené mistrovství České republiky v rapid šachu bývá občas lépe obsazeno, než hlavní turnaj, v minulosti se ho zúčastnil například Šachrijar Mameďjarov. Letos byl ochuzen o Davida Navaru, ale první nasazená dvojice Sergej Movsesian, Viktor Láznička je zárukou světové kvality, stejně jako celkový počet 22 velmistrů. Sergej Movsesian potvrdil svoji extratřídu a díky zisku 7 bodů z 9 kol v turnaji zvítězil. Jediná větší komplikace pro něj nastala, když v 5. kole prohrál s Bryzgalinem z Ruska. "I přes jednu prohru jsem se svojí hrou spokojený. Vyhrát jakýkoliv turnaj je příjemné, v Pardubicích obvzlášť," okomentoval svůj výkon Movsesian. Viktor Láznička skončil se ziskem 6,5 bodu na 8. místě, když si jedinou prohru připsal v 6. kole právě s Movsesianem. Mistrem ČR se tak díky zisku 7 bodů stal Vojtěch Plát, následovaný Lázničkou a Robertem Cvekem.

Fotogalerie
Partie ke stažení


Jedna z rozhodujících partií turnaje, Movsesian - Láznička

Hlavní turnaje

Dnes začal nejprestižnější turnaj festivalu, velmistrovský Pardubice Open a také B turnaj Česká podnikatelská pojišťovna Open. Ve velmistrovském openu jsou stejně jako v rapidu hlavní favorité Sergej Movsesian a Viktor Láznička, v tak velkém turnaji se ale může stát cokoliv. Pořadatelé festivalu v tiskové zprávě zveřejnili rozhovor právě s těmito dvěma šachisty.

Rozhovor s Movsesianem a Lázničkou

Oba šachisté mají k Pardubicím blízký vztah. Jeden se zde narodil, studoval a dělal první šachové krůčky. Druhý se sem ve 14 letech přestěhoval s rodiči a následně zde zakotvil. Jeden se bude snažit o premiérově vítězství, druhý usiluje o další triumf po neskutečných 20 letech. Viktor Láznička se Sergejem Movsesjanem budou největšími hvězdami hlavního turnaje letošního Czech Openu, ještě předtím se však přihlásili na turnaj v rapid šachu. Oba dva jsme vyzpovídali v souběžně pořizovaném rozhovoru.

Na šachovém webu nss.cz proběhla v posledních dnech anketa čtenářů, koho favorizují na vítězství na letošním Czech Openu. Výsledky byly velmi vyrovnané, v drtivé většině případů však padala vaše jména. Tipujete, že si to o vítězství rozdáte právě vy dva?
Movsesjan: Já se šachovým tipům vyhýbám, protože se většinou netrefím, zvlášť když se jedná o vlastní výsledek. Doufám, že se nám oběma bude dařit. Počkejme si na průběh, ale myslím, že když skončíme na prvních dvou místech, tak budeme spokojení.
Láznička: Já to vidím podobně. Ještě bych dodal, že nikde není psáno, že zrovna jeden z nás dvou musí turnaj vyhrát. Je tu spousta dalších výborných hráčů a na takových turnajích to bývá tak, že se někdo ze "slabších" hráčů utrhne a nikdo ho nezastaví.

Vy se dlouhá léta znáte, před časem jste dokonce působili ve dvojici trenér - hráč. Kdyby došlo na váš vzájemný duel, myslíte, že se ještě můžete něčím překvapit? M: Určitě můžeme. Doba, kdy jsme spolu intenzivně trénovali, je již minulostí a oba jsme prošli určitým vývojem. Navíc jsme proti sobě dlouho nehráli. L: Co se týče herního stylu, tak tam se známe velice dobře a žádné větší překvapení nehrozí. Jiné to je samozřejmě během zahájení a rozhodovat bude také aktuální forma.

V jaké formě jste do Pardubic tedy přijeli?
L: Naposledy jsem skončil na děleném prvním místě na turnaji na Korsice, takže podle posledních výsledků by se mohlo zdát, že v dobré, ale zdání někdy klame.
M: Já jsem odehrál turnaj v Teplicích, kde se mi bohužel nepovedla klíčová partie. Na každém turnaji podle mě záleží na tom, jak člověk odstartuje, což má vliv na další průběh. Ale myslím, že Viktor je v dobré formě, jestli sem přijel z Prahy na kole. (smích)
L: Jenom do Kolína, pak jsem jel vlakem. (smích)

Sergeji, myslíte, že by vás mohl Viktor porazit zbraněmi, které jste ho sám naučil?
M: Na něčem jsme spolu tehdy pracovali, ale jak jsem řekl, uteklo již spoustu času. Pilovali jsme tehdy především zahájení, která se za tu dobu posunula zase o kus dál. Vyloučené však není nic.

Jaká je vaše historická vzájemná bilance?
M: Abych řekl pravdu, tak moc vzájemných duelů ve vážných partiích jsme spolu neodehráli. Pamatuji si na dvě z velmistrovského turnaje v Ostravě, jednu jsem se štěstím vyhrál a druhá skončila remízou, ale to už je pár let zpátky.

Přípravovali jste se nějak speciálně na letošní hlavní turnaj Czech Openu?
M: Přímo ne, ale v rámci přípravy jsem zde již odehrál turnaj ve Fischerových šachách (Movsesjan ho vyhrál, pozn.red.) a čeká mě ještě turnaj v rapid šachu. Chci jít do hlavního turnaje ve formě.
L: Já se půjdu rozehrát se Sergejem na rapid, jinak jsem se taky nijak zvlášť nepřipravoval.

Oba dva vás můžeme považovat za Pardubáky, na turnaji se tudíž potkáváte se spoustou přátel a známých. Jak vás to ovlivňuje v koncentraci na partie?
L: Dřív mě to ovlivňovalo mnohem víc, přece jenom jsem trochu zestárl a už nejdu z party na party. (smích) První rok si pamatuju, že se přišlo podívat hodně známých a moc se mi nedařilo, takže se může zdát, že to na můj herní výkon pozitivní vliv nemá. Samozřejmě ale vnímám podporu, takže všechno má něco do sebe.
M: Pro mě je to velká neznámá, dlouhou dobu jsem tady totiž hlavní turnaj nehrál. Přátelé a rodina se přijdou podívat, což může od samotné hry trochu rozptylovat, ale věřím, že mám tolik zkušeností, abych se s tím vypořádal.

To je pravda, hlavního turnaje se účastníte po 17 letech. Co vás vedlo k tomu, abyste se letos přihlásil?
M: Už na začátku roku, když jsem si prohlížel kalendář akcí, tak mě napadlo, že bych si mohl v Pardubicích zahrát. Pak se k tomu přidalo mé nepovedené vystoupení za reprezentační družstvo Arménie na MS družstev. Po něm jsme si sedli s reprezentačním kapitánem a domluvili se, že přes léto odehraji pár turnajů, abych se vrátil do optimální formy před ME družstev, které se koná v listopadu na Islandu. Poté již byla volba jednoduchá.

Letos je to navíc 20 let od vašeho posledního triumfu na Czech Openu.
M: I to je jeden z dalších důvodů toho, proč tady jsem. V roce 1995 to byl můj první výrazný úspěch, který mě nakopl v kariéře. Pardubice jsou mým druhým domovem a začala tady moje opravdová šachová kariéra. Když už jsem tady, tak bych chtěl turnaj vyhrát, nikdo si totiž nebude pamatovat, kdo skončil druhý.

V případě vašeho vítězství se zařadíte mezi dvojnásobné vítěze, kterými jsou velmistři Vlastimil Babula, Anton Korobov a Liviu-Deter Nisipeanu.
M: Ano, i to je motivace navíc. Myslím si, že by bylo unikátní, kdyby se někomu podařilo vyhrát turnaj po 20 letech. To se mi nikde jinde nepovedlo. (smích)

Viktore, vy jste v roce 2013 přišel v posledním kole o umístění na stupních vítězů. Mohl jste hrát na remízu, ale šel jste nekompromisně za vítězstvím, což se vám nevyplatilo a skončil jste až ve druhé desítce, čímž jste přišel také o prize money. Máte i díky tomu větší motivaci turnaj vyhrát?
L: Jsem profesionál, živím se šachem, takže jsou pro mě příjmy z turnaje důležité. Je pravda, že občas zariskuju a není to příliš opodstatněné, ale zatím si to můžu dovolit. Nemám rodinu, takže nezodpovídám za to, abych někoho živil. Rád bych samozřejmě vyhrál každý turnaj a ten pardubický není vyjímkou.

Vy tady na premiérový triumf zatím čekáte. Jak vidíte konkurenci na letošním ročníku?
L: Je to dost podobné, když jsem tu hrál naposledy, tak tady byl velmistr Nisipeanu, letos zase hraje Sergej. Dále je tu spousta dalších vynikajících hráčů, ale to se dá říci o každém ročníku Czech Openu. Ale vítám to, že zde není současná česká jednička David Navara. (smích)

Bavili jsme se o tom, jak vás na turnaji ovlivňuje podpora přátel a známých. Oba dva jste také fanoušky odlišných sportovních týmů. Je to tak?
L: Já jsem hrál kdysi na jednom šachovém webu pod přezdívkou CSKA Moskva. Už je to pár let zpátky, ale pamatuji si, že mi byli sympatičtí.
M: Mým favoritem jsou pardubičtí hokejisté. I když jsem většinu času v Praze, tak je Dynamo na prvním místě a sleduji jeho zápasy. Včera jsem tady v útrobách Tipsport areny potkal hlavního trenéra Miloše Říhu, což mě potěšilo.


Webové stránky festivalu
Výsledky
Partie ke stažení
Online přenos "A" turnaje (každý den od 15:00)