Muži na Mitropě bronzoví, ženy na 4. místě

Letošní Mitropu v německé Míšni ovládli zcela po zásluze Chorvati mezi muži a Slovenky mezi ženami. Náš mužský tým vybojoval třetí místo, ženy skončily čtvrté.

Ač patřily naše ženy papírově mezi nejslabší, zatápěly i těm nejsilnějším a nakonec získaly solidní 4. místo. Kapitán Petr Hába byl jistě s hrou Kristýny Novosadové (4,5 z 9) i Martiny Marečkové (5 z 9) spokojen. Nejlepšími hráčkami celé soutěže byly Eva Repková (Slovensko, 7,5/9) na 1. šachovnici a Filiz Osmanodja (Německo, 8/9) na 2. šachovnici. Za pozornost stál výkon mladých talentovaných Polek (Wozniak, 15 let a Kiolbasa, 13 let) s daleko nejslabšími ratingy, ale značným šachovým potencionálem.

V mužské soutěži, jak již bylo řečeno, si suverénně počínali nejvýše nasazení Chorvaté, jinak ale byla soutěž vzácně vyrovnaná a každé kolo nebylo o překvapení nouze. Chtěl bych vysoko ocenit týmový výkon našich reprezentantů. Když se někomu nedařilo, druhý ho většinou dokázal zastoupit vybojovat potřebný půlbod nebo bod. Zápas s Itálií byl jedním z nejdramatičtějších, které jsem kdy u reprezentace zažil.

Všichni měli během turnaje nějakou tu krizi, ale i světlé okamžiky – Alex Kislinský (4 z 9) se dokázal přes špatný vstup do soutěže mobilizovat a v závěru vybojoval dvě cenné výhry. Štěpán Žilka (5 z 9) vyhrál několik hezkých partií a o šanci na velmistrovskou normu přišel až v předposledním kole, Víťa Rašík (4 z 9) zachránil heroickou obranou klíčový zápas s Italy a Honza Krejčí (6,5 z 9) měl nejlepší individuální výsledek na 4. šachovnici.

Jako kapitán týmu jsem s 3. místem spokojen, bylo zasloužené a těžce vybojované. Do poslední chvíle jsme se o něj přetahovali se Slováky, kteří museli své dvě poslední partie vyhrát, aby skončili třetí. Petényimu se to povedlo, ale Peter Michalík (který jinak zahrál skvěle) pouze remizoval a to znamenalo bronz pro nás.

Chválím tým i přesto, že to ratingově zas tak slavně nevyznívá, protože vím, jak to bylo těžké. Velice rádi nadáváme na různých serverech, když se něco nepovede, pochvalme se tedy, když to dopadne dobře.

I když na našem nejpopulárnějším šachovém webu bylo diskutujících k Mitropě velmi poskrovnu, zájem o soutěž u nás byl, pokud máme věřit tabulkám sledovanosti soutěže, které si organizátoři nechali zhotovit po 8. kole. Zdaleka nejvíc přístupů bylo z Německa (přes 13 000), na druhém místě ale byla Česká republika (cca 7 700). A v městech byla dokonce Praha na 1. místě ( přes 1800 přístupů). Brno bylo 10.

Příští rok se bude Mitropa konat v Ružomberku na Slovensku. V roce 2015 pak v Rakousku a další rok by měla přijít řada na Českou republiku (naposledy v Brně 2006).