Důvodová zpráva k čerpání finančních prostředků ŠSČR

Vážení delegáti a hosté,

předkládám Vám do ruky přehled čerpání finančních prostředků ŠSČR za rok 2002 v porovnání k plánu. Vzhledem k tomu, že plán nemohl být zpracován v přehlednější podobě, pokusil jsem se čerpání rozpočtu připojit k jednotlivým plánovaným položkám a udělat k tomu slovní rozbor.

Největším problémem bylo předání hospodaření ŠSČR bývalým hospodářem ing. Kuchyňkou nejen za rok 2001, ale i za rok 2002. Do dnešního dne nemám předanou pokladnu svazu za oba dva roky. Z tohoto důvodu není splněn jeden bod usnesení předchozí konference a ani RK nemohla řádně splnit svou úlohu kontroly.

Po převzetí materiálů ( jednalo se spíše o etapové přebírání ) jsem se snažil všechny kroky směřovat k vedení účetnictví na ČSTV. Jedině tak se mohlo podařit řádně vysledovat všechny údaje, které se týkají ŠSČR. Jak víte, slučovali se všechny tři svazy v jeden a problémem byly i bankovní ústavy – v různorodé podobě celkem 3 (ČSOB, GE Capital a KB) a počet účtů – 5 ( tři normální a dva termínované). Je zcela jasné, že zprvopočátku (hospodaření jednotlivých svazů bylo ukončeno k 31.5.2002) byl obrovský problém vysledovat průběhy jednotlivých účtů, neboť do 1.6.2002 jednotlivé svazy dokončovaly platby ze svých účtů. Dále zde byla řada nákladů, které vycházely ze závazků jednotlivých svazů a nový svaz je všechny na základě podepsaných dohod převzal. Postupem času se podařilo přesměrovat většinu plateb na účet vedený u GE Capital v Praze, který je pro náš svaz závazným z důvodu propojení na ČSTV ( ovlivňuje to i kladně výši úroku ze strany GE pro nás velice výhodnou). Mimo to přiznávám, že ke konci roku jsem i já začal mít problémy vzhledem k mému pracovnímu vytížení a nepředání účetní agendy panem Kuchyňkou mi přidělávalo mnoho problému při vyjasňování některých finančních transakcí, které šly mimo mě, a bylo je třeba proúčtovat účetním systém na ČSTV. Mimochodem – první předání podkladů proběhlo koncem srpna 2002 bez předání pokladny. Pokladna a doklady za rok 2001 byly předány na začátku letošního roku.

Nyní již k příjmům. Jak je dostatečně vidět, nepodařilo se získat více finančních prostředků ze státních peněz na dotaci reprezentace. Zato mládež dostala o něco navíc a tak vyšší náklady mládeže jsou pokrývány touto dotací. Především nám pomohly příjmy ze strany ČSTV, které, jak vidíte, výrazně překročily plánovaný příjem a víceméně pokryly naše navýšené náklady. Další příjmy byly v souladu s plánem. Pokud se jedná o ostatní příjmy, spadly tam všechny účetní operace, které nejsou nikam zařazeny (startovné ze soutěží cca 331 tis.Kč, příjmy za náklady soutěží účastníky cca 452 tis.Kč, individuální trénink mládeže, úroky a další).

Nyní již k nákladům. Jediným skutečně vypovídajícím nákladem je reprezentace, kam jsem skutečně zařadil všechny plánované akce na rok 2002. Protože jsme ještě v roce 2002 doplácely některé resty z minulosti (např.letenka Movsesjan), jsou tyto náklady vztahující se k jinému období přesunuty do kolonky TMK. Totéž platí i pro řádek KM, kam jsou přesunuty všechny akce, které převzal ŠSČR od jednotlivých svazů. Zároveň soutěže dospělých, které svaz převzal, byly přesunuty do kolonky mistrovských soutěží – domácí. Činnost sekretariátu je dole v tabulce podrobněji rozpitvána, neboť do této kolonky bylo zařazeno mnoho různých účetních případů.

V každém případě ŠSČR hospodařil v roce 2002 s celkovým kladným výsledkem hospodaření ve výši 944 tis.Kč.

Ještě malou zmínku k rozpouštění majetku jednotlivých svazů na kraje (viz tabulka). Již v loňském roce, kdy proběhla příprava rozpočtů jednotlivých svazů, ČŠS provedl rozpočet na celý rok 2002 i s výhledem na dotace ČSTV a talentovanou mládež. Tyto náklady přijal jako závazné. Kdežto MSŠS již se spojením počítal a tak do nákladů zařadil jen předpokládané soutěže. Z tohoto důvodu ŠSČR přijal ze strany ČŠS více závazků než tomu bylo MSŠS.

Vážení delegáti, seznámil jsem Vás s vývojem nákladů a příjmů za rok 2002 a problémy, s kterými se šachový svaz potýkal. Věřím však, že se nám všechny problémy podaří vyřešit a že se podaří členskou základnu informovat o vývoji čerpání rozpočtu pravidelně nejen v tisku, ale i na internetových stránkách. Je i pravdou, že budeme muset řešit řadu dohod a smluv tak, aby to vyhovovalo nejen svazu, ale i těm, kteří pro svaz některou činnost vykonávají. Na závěr mi dovolte Vás ještě seznámit se stavem finančních prostředků, které má k dispozici šachový svaz. Celkem na všech bankovních účtech a v pokladně jsme ke konci účetního období měli 3 837 tis.Kč.

Jindřich Papay (hospodář ŠSČR)