Přátelské utkání Německo – ČR do 18 let

Ve dnech 22. - 27.3.2004 se ve Waischenfeld – Pulvermühle uskutečnilo tréninkové soustředění a dvojzápas Německo – ČR do 18 let.

Akce: Tréninkové soustředění + dvojzápas Německo – ČR do 18 let

Místo: Waischenfeld – Pulvermühle

Termín: 22. - 27.3.2004

Koncem ledna přišla na náš šachový svaz nabídka od německé šachové federace k sehrání přípravného dvojkolového zápasu družstev do 18 let. Nabídka byla spojena s pozváním ke společnému tréninkovému soustředění obou družstev v termínu 20.-27.3.04. Po určitém váhání bylo rozhodnuto tuto nabídku akceptovat. Důvodem váhání byly zřejmě finanční otázky a dále pro nás problematický termín, 20. a 21.3. bylo u nás dvojkolo extraligy. Nakonec nám německá strana vyšla vstříc a souhlasila s posunutím začátku až na pondělí 22.3. Na schůzi TMK v Karlových Varech 26.2. byla schválena nominace našeho družstva: Láznička, Bernášek, Kaňovský, Cífka, Příborský Jan, Malinovský. Dlouho nejasná byla otázka doprovázejícího trenéra. Nakonec se rozhodovalo mezi Michalem Konopkou a mnou a když Michal avizoval problémy s autem, rozhodl jsem se nabídku přijmout i vzhledem k účasti dvou mých svěřenců. Doprava našeho družstva do místa konání akce byla dost komplikovaná vzhledem k již zmíněné předcházející extralize. Polovinu družstva dopravil na místo v pondělí dopoledne z Prahy Marek Vokáč. Já jsem měl v neděli ještě povinnosti v Německu, ale musel jsem se pro zbytek družstva vrátit zpátky do Plzně. I z organizačních důvodů byl proto namísto odřeknuvšího Malinovského povolán do družstva Ivo Příborský a s otcem bratrů Příborských domluveno, že zajistí odvoz poloviny družstva po skončení akce. Náplň soustředění sestávala ze dvou hlavních částí:

  1. Přednášky velmistra Lubomíra Ftáčnika
  2. Dvojkolový zápas dorosteneckých reprezentací

Prvním tématem přednášek byl anglický útok proti sicilské obraně. Na příkladech aktuálních partií velmistr Ftáčnik vysvětlil základní strategické koncepce obou stran, a to jak při centrální pěšcové formaci e4:d6,e6, tak i e4:d6,e5. Druhým tématem přednášek byla problematika materiálního poměru střelec proti jezdci. Předvedeny byly především partie ilustrující sílu dvojice střelců, resp. převahu střelce nad jezdcem. Část přednášek byla věnována i ukázkám ze střelcových koncovek. Přednášky byly vedeny částečně v němčině, částečně ve slovenštině, pokud byli naši účastníci tázáni, snažili se komunikovat v němčině. Velmistr si trochu stěžoval na malou aktivitu posluchačů, což se však týkalo nejen našich, ale i německých účastníků. Víc než jazyková bariéra zde zřejmě působilo to, že otázky se zdály někdy až příliš banální a mladíci (s výjimkou třináctiletého Falko Bindricha) se trochu styděli na takové otázky odpovídat. Ale vcelku byla úroveň přednášek vynikající a pro všechny účastníky jistě velmi inspirativní. K zápasu Německo – ČR nominoval německý šachový svaz následující hráče (v závorce roč. narození):

  1. Arik Braun – IM-2429 (1988)
  2. Falko Bindrich – 2308 (1990!!)
  3. Maximilian Meinhardt – 2242 (1986)
  4. Axel Heinz – 2244 (1987)
  5. Aljoscha Feuerstack – 2264 (1988)
  6. Raiko Siebarth – 2106 (1989)

Posledně jmenovaný byl povolán dodatečně za nemocného Georga Meiera – 2365 (1987). Trenérem a vedoucím družstva byl šéftrenér německé mládeže FM Bernd Vökler. Ze sestav vyplývá, že lehkým favoritem mělo být naše družstvo, a to zejména na 2., 3. a 6. šachovnici, přičemž na 2. a 6. šach. pro nás měla hovořit i větší věková vyzrálost našich hráčů. První zápas však papírové předpoklady vůbec nepotvrdil (naši na lichých šach. bílé):

Šach.Jméno hráčeJméno hráčeVýsledekZahájení
1. Láznička Braun 0 : 1 Sicilská B48 Paulsen /Anglický útok
2. Bernášek Bindrich 1 : 0 Sicilská B43 Paulsen
3. Kaňovský Meinhardt 0 : 1 Francouzská C17
4. Cífka Heinz 0 : 1 Francouzská C07 Tarrasch
5. Příborský Jan Feuerstack 0 : 1 Sicilská B43 Paulsen
6. Příborský Ivo Siebarth 1 : 0 Sicilská B60 Rauzer/Najdorf

V prestižním duelu na 1.šach. promeškal Viktor příležitost zmocnit se iniciativy obětí figury (15.Sxb5!?). Naopak soupeř svoji šanci využil (19.-Jxf3!) a následující zápletky již probíhaly pod jeho taktovkou. Na druhé šach. sledovali oba hráči velmi dlouho partii Tiviakov-Milov, Gröningen 1998. Poté bílý zdánlivě velmi nebezpečně obětoval figuru (21.Sxf6+), objektivně ale asi pozice zůstává v rovnováze. Náš hráč hrál vynalézavě a když soupeř trochu přecenil pozici a nezatáhl včas za záchrannou remízovou brzdu, uplatnil v koncovce svého volného pěšce. Na 3.šach. se David pokoušel prosadit proti své vlastní oblíbené zbrani – francouzské obraně- málo používanou variantou (6.dxc5). Výhodu však nezískal a postupně se nechal úplně přehrát. O mnoho lépe se pro nás nevyvíjela ani partie na 4.šachovnici. Slávek se ve fázi po zahájení dopustil několika nepřesností a svůj nepodařený výkon zakončil hrubým podceněním soupeřovy oběti kvality, která znamenala prakticky okamžitý konec. Honza Příborský se v duelu na 5.šachovnici pokoušel zpochybnit zdánlivě trochu pasivní výstavbu soupeře (9.-b6). Plán zahájený tahem 11.f5 však nebyl správným rozhodnutím, a po oběti kvality na c3 byl nucen přiznat strategický bankrot své koncepce. A tak pouze na 6.šachovnici se hrálo od začátku podle našich not. V souladu s přípravou zmátl Ivo svého soupeře přechodem z Rauzera do Najdorfa (6.-a6!?) a i když si později realizaci výhody poněkud zkomplikoval, dovedl partii celkem bezpečně k výhře. Výsledek prvního zápasu (2 : 4) byl tedy pro nás velmi nepříznivý, ještě horší však byla předvedená hra. Jakoby naši hráči nebyli schopni proniknout dostatečně do hloubky pozice a unikaly jim často poměrně očividné možnosti soupeřů. Myšlenky, že by na jejich výkon mohlo mít vliv drtivé vítězství 12 : 2 ve fotbalovém zápase předchozího dne, a že by soupeře trochu podcenili, jsem samozřejmě rychle zapudil. Jako pravděpodobnější vysvětlení jsem viděl trávení volného času (kterého ovšem příliš nebylo) hraním blicek a holanďanů po předchozí dva večery. Bylo jasné, že k odvetě musíme přistoupit jinak.

Na přípravu k druhému zápasu bylo více času a odveta nám vyšla dokonale (naši na lichých šachovnicích černé):

Šach.Jméno hráčeJméno hráčeVýsledekZahájení
1. Braun Láznička 1/2 : 1/2 Nimcovičova indická E54
2. Bindrich Bernášek 1/2 :1/2 Bogoljubovova indická E11
3. Meinhardt Kaňovský 0 : 1 Francouzská C02
4. Heinz Cífka 0 : 1 Nimcovičova indická E44
5. Feuerstack Příborský Jan 0 : 1 Sicilská / Svešnikov B33
6. Siebarth Příborský Ivo 0 : 1 Sicilská / Najdorf B86

Na 1.šachovnici zvolil Viktor spolehlivou variantu a vcelku bez problémů vyrovnal hry. I když partie pokračovala až do vyčerpání všech možností, nikomu se nepodařilo svého soupeře výrazněji ohrozit. I na druhé desce se hrálo v odvetě mnohem opatrněji než v premiéře. Falko trochu překvapil Honzu méně hranou Vitolinšovou variantou 4.-c5 a i když v partii nechyběly zajímavé momenty, rovnováha se výrazněji na žádnou stranu nevychýlila. V duelu „francouzů“ na třetí šachovnici provedl bílý tématický průlom na dámském křídle, nepokračoval však správně a za obětovaný materiál kompenzaci nezískal. David zakončil partii pěknou obětí dámy. Na čtvrté šachovnici se soupeři záhy dostali mimo vyšlapané cesty a tomu odpovídala časová spotřeba na obou stranách. Slávek prokázal lepší orientaci při změnách pěšcové struktury a na straně našich aktiv přibyl další bod. Asi nejdramatičtější partie celého dvojzápasu se odehrála na páté šachovnici. Ve Svešnikovově variantě sicilské překvapil soupeř našeho hráče originální ideou z kuchyně lotyšského trenéra Zigurdse Lanky. Černý se odvážně pustil do ostrých zápletek, které vyvrcholily v oboustranné silné časové tísni. Tam Honza prokázal lepší orientaci a soupeř ve 38.tahu překročil čas v již prohrané pozici. Opět spolehlivě si počínal na 6.šachovnici Ivo Příborský. Jeho nepřesnosti v 11.tahu (lépe 11.Jf5!) soupeř využít nedokázal a druhou šanci mu již náš hráč nedal. Závěrečný útok s obětí střelce na h7 vycházel už i o tah dříve. Druhé kolo tedy skončilo naším vysokým vítězstvím 5 : 1, celkové skóre z obou zápasů 7 : 5 v náš prospěch. O úspěch našich barev se nejvýrazněji přičinil Ivo Příborský (2 body) a Jan Bernášek (1 1/2 bodu). Z německého družstva získal 1 1/2 bodu Arik Braun proti našemu Viktoru Lázničkovi, duely na zbývajících třech šachovnicích skončily nerozhodně 1 : 1. Překvapivý byl úspěch černých figur, a to především v prvním zápase, kde se černí radovali pětkrát, přičemž čtyřikrát z toho přinesla úspěch sicilská obrana. Ve druhém zápase byla již bilance bílých a černých figur vyrovnaná..

Po každém z obou zápasů byl celý následující dopolední trénink věnován podrobným rozborům sehraných partií. Mladí hráči předváděli partie a vysvětlovali své ideje pod přísným dohledem velmistra Ftáčnika i trenérů obou družstev.

K rozborům i k předchozí přípravě na zápasy měl náš tým k dispozici celkem 3 notebooky, kromě mého měli své vlastní ještě Viktor Láznička a Stanislav Cífka. Všechny 3 notebooky se také velice dobře hodily při jednom speciálním tréninku, kde velmistr Ftáčnik, jinak externí spolupracovník firmy ChessBase Hamburg, prozradil mladým hráčům pár méně obvyklých triků při používání ChessBase 8.0.

Zapomněl jsem se ještě zmínit o tom, že během soustředění byly dva kratší tréninkové bloky věnovány samostatným vystoupením účastníků, po jednom z každého z obou zúčastněných týmů, ve kterých předvedli ostatním nějakou svoji pozoruhodnou partii. Za německou stranu vystoupil Maximilian Meinhardt, z našeho družstva se úkolu úspěšně zhostil Ivo Příborský.

Poslední den před odjezdem, v pátek odpoledne byl již volnější program. Ještě předtím, než Lubomír Ftáčnik odcestoval k víkendovým zápasům bundesligy do Hamburku, stačil odpovědět v improvizované besedě na několik zajímavých dotazů, týkajících se nejen jeho vlastní šachové kariéry, ale i obecnějších, často i trochu filosofických problémů. Další část pátečního odpoledne pak všichni účastníci strávili v termálních lázních Obernsees, a po návratu a večeři se hrál bleskový turnaj. V něm nakonec po finálovém vítězství nad Axelem Heinzem Viktor Láznička završil sympatické vystoupení našeho mladého družstva na soustředění v Pulvermühle.

Závěrem bych si ještě dovolil malé historické ohlédnutí. Pulvermühle nedaleko Bayreuthu v malebném koutu tzv. franckého Švýcarska není jen tak ledajaké místo. Původní mlýn byl přestavěn na útulný hotel, který je od roku 1875 ve vlastnictví rodiny Bezoldových. Ta měla k šachu vždy velmi blízký vztah, a tak zde např. v roce 1968 po turnaji v Bambergu pobývali Paul Keres a Tigran Petrosjan a v roce 1993 Michail Botvinnik. Snad nejzajímavější ale je, že v zimě 1990/91 zde inkognito více než tři měsíce pobýval sám Bobby Fischer. O všech těchto událostech se bylo možno dočíst ve vstupní hale, stejně jako o úspěších nejslavnějšího šachisty Bezoldova rodu velmistra Michaela. V posledních letech se v Pulvermühle třikrát utkali mladí němečtí reprezentanti se stejně starými Holanďany a nedlouho před naší návštěvou se zde konal silně obsazený velmistrovský turnaj (11.kat.).

Bylo tedy mnoho důvodů, proč bylo soustředění v Pulvermühle pro naši mladou reprezentaci zajímavé a přínosné. Bylo by dobré, kdyby se nám i v budoucnu podařilo nalézt finanční prostředky nejen k tomu, aby se naši mladíci podobných akcí mohli zúčastnit, ale i k tomu, abychom se v rámci možností dokázali za taková pozvání přiměřeně revanšovat

Josef Juřek – trenér a vedoucí české výpravy