Do místa konání proběhla bez problémů, ze strany pořadatelů vše zajištěno bez závad, pouze cena 90 USD za osobu za autobus Barcelona – Peniscola – Barcelona (cca 3 hodiny cesta, 250 km) se zdá být poněkud přehnaná. Nicméně Peniscola není místo, které by bylo snadno dosažitelné veřejnou dopravou.
Zpáteční cestu bohužel zkomplikovaly povodně v okolí Barcelony, barcelonské letiště bylo v den odletu vzhledem k nepříznivému počasí dlouho zcela uzavřeno. Naše výprava místo ve 13.25 odlétala z Barcelony až v 0.50 v noci. ČSA poskytly pro výpravu zdarma oběd i večeři, přílet do Prahy až v ranních hodinách cca 04.00 značně zkomplikoval další cestu mimopražským účastníkům a čekajícím rodičům.
Poučení pro další cesty – na letenkách obvykle bývá kontakt na naši cestovní kancelář. V případě, že výprava uvízne v povrchové dopravě na cestě k letišti a hrozí nebezpečí zmeškání letu – je nutné kontaktovat minimálně tuto cestovní kancelář telefonicky, aby se ona spojila s letištěm a oznámila toto zpoždění – pozdní příchod k odbavení/odletu hrozí nenávratným propadnutím letenky!! Pro odlety v mimopracovní dobu je užitečné, aby měl vedoucí výpravy k dispozici kontakt na zástupce dopravní společnosti na odletovém letišti, v autobusu na dálnici se takový kontakt shání dost těžko. Další poznatek – v případě podobného postižení letiště a rušení některých letů pak letecké společnosti přednostně dopravují cestující přímého letu. Cestujícím, kteří z letu dále přesedají na další let hrozí odklad letu i na druhý den, případně i později. Volba přímých letů je tedy z tohoto důvodu poněkud vhodnější než složité přesedání.
Soutěže byly rozděleny do dvou sálů v pěkném hotelu Plaza, obě kategorie do 14 let byly umístěny do samostatného sálu. Hrací podmínky v sálech lze označit za přijatelné. Hráči, kteří své partie dohráli, byli s větší či menší důsledností vykazování z hracího sálu. Pozitivní je, že proti předcházejícím ročníkům tentokrát pořadatelé umožnili volný vstup do sálu během hry alespoň jednomu vedoucímu z každé delegace – bylo tedy možno sledovat počínání jednotlivých reprezentantů během hry a přispět v případě potřeby ke komunikaci mezi hráči a rozhodčími v případě nejasností a sporů, které se až na jednu drobnou výjimku naší výpravě v této soutěž naštěstí vyhnuly.
Po organizační stránce ME proběhlo hladce, nasazení do dalšího kola bylo vždy známo v cca 22.00 večer, slušně redigovaný bulletin vycházel pravidelně, i když na partie z dolní poloviny každé kategorie se obvykle místo v bulletinu nenašlo. K dispozici byl již dopoledne před dalším kolem, které pravidelně začínalo v 15.30. To je sice poněkud pozdě vzhledem k době večeře mezi 20-22 hodinou, ale naše děti se hladce přizpůsobily lehkému posunutí denního režimu (9.00 – 24.00), což se v daných podmínkách jevilo jako optimální.
Naše výprava byla ubytována v hotelu Casablanca cca 10 minut chůze po pobřeží od hotelu Plaza. Pozoruhodné je, že v této lokalitě se na poměrně dlouhém úseku pobřeží vyskytovaly převážně pouze budovy hotelů a restaurací, možnost privátního ubytování na pobřeží v blízkém okolí hotelu Plaza prakticky neexistovala.
Byli jsme ubytování ve 2 apartmentech solidní úrovně (vždy 2 ložnice, kuchyňka, velký obývací pokoj, kde byla umístěna přistýlka pro mužskou část, kterou dobrovolně obsadil Láznička, sociální zařízení a terasa jako další obývací místo). Hotel byl přímo na pobřeží s vlastním bazénem, stravování v hotelové restauraci formou švédských stolů bylo nejslabším článkem celé akce – vcelku pestrá nabídka španělské kuchyně díky své výrazné odlišnosti od české kuchyně činila zvláště mladším členům výpravy potíže při výběru. Pokusy místních kuchařů o “evropštější” jídla byly vesměs oceněny jako neúspěšné.
Všechny kategorie hrály aktuálním tempem FIDE – 90 minut plus bonus 30 sekund za každý tah – na elektronických hodinách několika různých značek. Pro většinu našich reprezentantů to bylo první vážné seznámení s tímto hracím tempem, drobné simulace tohoto tempa na posledním soustředění v Pohořanech v září 2002 byly spíše stručnou demonstrací tohoto tempa. Pokud nedojde k nějaké zásadní změně na kongresu FIDE v Bledu 2002, je nutno očekávat, že se tímto tempem tyto soutěže budou hrát i v dalších letech a i v domácích soutěžích mládeže bude nutno co nejrychleji přejít na elektronické hodiny. S nezvyklým časovým tempem se někteří naši reprezentanti, převážně chlapci, dokázali vyrovnat poměrně úspěšně, u dívek to přinášelo v některých případech i vážné problémy.
D10 – Karolína Němcová – 5 bodů z 9 partií, 14. - 20. místo (17.) ze 48 hráček. Nejmladší členka výpravy se prezentovala vynalézavou přímočarou hrou zaměřenou na rychlý vývin figur a snahou o útok na krále. Předvedla sympatický herní projev a dobré herní a psychologické vlastnosti. Proti nejlepším soupeřkám v kategorii poněkud doplatila na nevhodný repertoár zahájení (Morra gambit proti sicilské – povaha kompenzace bílého je pro hráče této úrovně dosti těžko uchopitelná, navíc zcela chybí hlubší znalost gambitu v případě připravených soupeřek). V některých partiích rovněž nezvládala závěrečnou rychlou fázi hry a dopustila se v omezeném čase hrubých chyb.
H10 – Václav Svoboda – 5,5 bodu z 9 partií, 9. - 17. místo (13.) z 52 hráčů. Příjemné překvapení naší výpravy. Hraje na svůj věk zdravé šachy s až na výjimky slušnými kombinačními schopnostmi (které v této kategorii převážně rozhodovaly). Celou soutěž odehrál v horní polovině turnaje, o souboj s nejlepšími se připravil jen mimořádnou chybou z těžko vysvětlitelných důvodů v 6. kole. V této kategorii se první tři medailisté výrazně bodově i herně oddělili od ostatního pole, v reálném dosahu našeho reprezentanta bylo i dělení 4. místa.
D12 – Kateřina Němcová – 6 bodů z 9 partií, 5. - 8. místo (6.) ze 46 hráček. Hráčka vyznávající agresivní útočné pojetí šachu založené na taktice. Po velmi dobrém začátku překvapivě špatně snášela prohru ve 4. kole s jednoznačnou favoritkou a suverénní vítězkou soutěže. To ještě umocnila porážka v následujícím kole, která odhalila závažnou neznalost náročné varianty. Psychický útlum se podařilo prolomit až v závěrečných 3 kolech, během kterých se proti relativně slabším soupeřkám dokázala dotáhnout zpět do vedoucí skupiny. Potřebuje zlepšit psychickou vyrovnanost a odolnost, doladit repertoár zahájení (opět sicilská) – pak má reálné šance v této kategorii bojovat o medaile.
H12 – Vojtěch Rojíček – 4 body z 9 partií, 34. - 42. místo (40.) z 58 hráčů. Reprezentanta doprovázel trenér Stanislav Jasný, který zajišťoval jeho individuální přípravu na partie. Jde o velice nadaného hráče, jehož hlavním problémem je psychika. Je to extrovertní typ, jehož výkon výrazně ovlivňuje vnitřní sebekázeň a sebekontrola. Má solidní obecné znalosti šachu a velmi dobré kombinační schopnosti, hraje mimořádně agresivním stylem doplněným přímo touhou obětovat a kombinovat, dopouštěl se však mnoha nevynucených a zbytečných hrubých chyb, pramenících zejména ze zbrklosti. Pokazil tak spoustu slibných pozicí. Jeho umístění zdaleka neodpovídá jeho možnostem, potřebuje lidsky dospět a především zvládnout vlastní sebekontrolu, pak je možno jeho perspektivy hodnotit dosti vysoko.
D14 – Kristýna Němcová – 2 body z 9 partií, 52. - 54. místo (53.) z 54 hráček. Hráčka se sympatickým herním projevem, které ale výrazně chybí rychlý taktický postřeh. To se projevilo velice negativně ve spojitosti s rychlým tempem hry, se kterým se naprosto nedokázala vyrovnat. V závěrečných fázích hry s trvale omezených časem (cca 5 minut) se téměř pravidelně dopouštěla zcela nevynucených hrubých chyb, které rozhodovaly partie. Ztratila tak řadu dobře stojících partií. Její další přípravu je nezbytně nutno zaměřit intenzivně na rozvoj a zrychlení kombinačního vidění, tím by měly být eliminovány hrubé chyby a posíleno i sebevědomí hráčky. Potřebovala by rovněž kvalitnější herní praxi proti zkušenějším soupeřům. Pak bude nesporně schopna dosahovat mnohem lepších výsledků.
H14 – Viktor Láznička – 7 bodů z 9 partií, 1. - 4. místo (3.) ze 71 hráčů. Náš nejúspěšnější reprezentant předvedl vyzrálý herní projev jak po taktické, tak i po technické stránce. Jeho velkou předností byly i pevné nervy, které mu umožňovaly přehrávat soupeře i ve vlastních silných časových tísních, ke kterým docházelo kromě jedné ve všech partiích. Slabinou je úzký a nedostatečně propracovaný repertoár zahájení, což bylo při přechodu ze zahájení do střední hry hlavní příčinou časových tísní. Po odstranění tohoto problému určitě jeho herní síla ještě značně vzroste.
D16 – Martina Valíčková – 5 bodů z 9 partií, 15. - 20. místo (19.) ze 49 hráček. Od loňského ME učinila výrazný pokrok především v oblasti zahájení, jde o vynalézavou a takticky pohotovou hráčku. Negativem je zatím především přílišný respekt z hráček se zvučnějšími jmény a Elem, částečně pramení i z vědomí vlastních nedostatků. Rezervy má i v hospodaření s časem. Nesporně potřebuje prohloubit herní praxi, bude-li navíc podobným tempem jako poslední rok zaplňovat další bílá místa ve svých hráčský znalostech (hodnocení pozice), má potenciál na další výrazné zlepšení výsledku.
Naši reprezentanti vytvořily dobrý kolektiv a vesměs předvedli bojovný výkon na dobré úrovni se slibnými perspektivami pro další herní vývoj. Podle souhrnu individuálních výsledků dosáhli na srovnatelných soutěží jeden z nejúspěšnějších reprezentačních výsledků posledních let v kategorii mládeže. Kromě výše naznačených směrů zaměřen jejich individuálního tréninku doporučujeme všem zdokonalovat herní praxi a získávat zkušenosti především v soutěžích s kvalitními (papírově silnějšími!) a zkušenějšími soupeři.