Dobrý den,
hráči se obecně zařazují podle své vykonnosti do kategorií:
i) mezinárodní tituly (mezinárodní velmistr , mezinárodní mistr, mezinárodní velmistryně, mistr FIDE, mezinárodní mistryně, mistryně FIDE, případně další tituly udělované FIDE (CM, WCM), ECU, ICCF apod.)
ii) výkonnostní třídy - národní šachové federace mohou svým členům udělovat výkonnostní třídy podle místních zvyklostí. V České republice jsou to: mistr / mistryně – kandidát mistra / kandidátka mistryně – I. výkonnostní třída (VT) – II. VT – III. VT – IV. VT.
Pak ještě nepočítám systém osobních koeficientů (OK), který hodnotí výkonnost hráčů na základě exaktní analýzy dosažených výkonů ve sledovaném období - hráči tak uhánějí, sbírají, ztrácejí - ELO body na LOK (Listina osobních koeficientů), mezinárodní šachová federace pak má systém opět ELO bodů, který je uváděn na FRL (Fide rating list).
Pokud se šachem začínáte, pak na začátku se setkáte právě s výkonnostními třídami (popřípadě OK). Ty lze získat splněním klasifikační normy podle TTP (IV. VT a III.VT) nebo mít OK nejméně 1251 (III. VT). Vše ostatně naleznete na
http://www.chess.cz/www/informace/legislativa/zavazne-dokumenty/klasifikacni_rad.html. Důležité je tempo a počet partií, které musí hráč pro splnění klasifikační normy odehrát.
Tedy po lopatě řečeno - musíte se zúčastnit "nějakého" turnaje - ať už na klubové úrovni nebo třeba open turnaj (pozor na počet partií a tempo - viz KŘ ŠSČR), kde když dobře zahrajete, jistě si nějakou tu VT nebo OK získáte (VT nebo OK by Vám pak rozhodčí nebo organizátor potvrdil).