CZECH OPEN 2013: Mistrovský titul v soutěži čtyřčlenných družstev pro ŠK OAZA Praha

Na XXIV. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her v Pardubicích se rozhodlo o konečném pořadí turnaje KONIKA MINOLTA OPEN hraného zároveň jako MČR čtyřčlenných družstev v šachu. Vítězi turnaje se stali hráči ruského týmu YAMAL 1, domácí titul získal v dramatickém závěru tým ŠK OAZA Praha A.

V předposledním kole turnaje se na prvním stole střetla první dvě družstva průběžného pořadí – Dněpr a Yamal 1. Po napínavém souboji se šachisté zvedali od stolu s remízou 2:2 a jejich vzájemný rozestup se tak nijak nezměnil. Na stole s pořadovým číslem dva se v šestém kole setkali dva nejvážnější adepti na mistrovský republikový titul. Průběžně třetí A64 Grygov však utrpěl od Zikudy Turnov A nepříjemnou porážku 1,5 : 2,5 a byl tak odsunut až na devátou pozici. Turnovští se naopak posunuli na průběžnou čtvrtou pozici a do čela domácího šampionátu. V těsném závěsu za Turnovem se pak srovnala čtyři družstva s minimálním odstupem – ŠK Oaza Praha A, TJ SO Chrudim a SK Era Poštovní Spořitelna A.

V posledním kole se střetly nejsilnější týmy a utvářelo se velice zajímavé konečné pořadí. První nasazení – ŠK Zikuda Turnov A podlehli výborně hrajícímu Yamalu 1 poměrem 1,5 : 2,5. Yamal 1 si tak zajistil prvenství v turnaji, Zikuda se musela spokojit s konečnou devátou pozicí, až za svými kolegy z "B týmu".

Přímý souboj o stupně vítězů mezi sebou svedla družstva ŠK Oaza Praha A a TJ SO Chrudim. Úspěšnější byli nakonec šachisté z Prahy poměrem 2,5 : 1,5. Pro Oazu se tak díky zaváhání Turnova otevřela cesta k vítězství na mistrovství ČR a celkovému třetímu místu. "Našim cílem bylo umístit se lépe, než bylo naše nasazovací pořadí. Tedy lépe než celkově devátí. To se nám povedlo a odnášíme si bronzové medaile celkově a zlato z domácího šampionátu, což je skvělé," radoval se Oldřich Vedral, člen mistrovského týmu.

Celkově druhou pozici obsadil mladý tým Plathematics s IM Vojtěchem Plátem v sestavě. Jeho hráči v posledním kole porazili GM Kononěnka s Dněprem a odsoudili je tak k bramborovým medailím. Druhý nasazený tým A64 Grygov se v závěru nezadržitelně propadl až na 21. místo.