Czech Open 2013: David Navara obhájil mistrovský titul ve Fischerových šachách

Velmi zajímavým turnajem na programu festivalu šachu a her CZECHOPEN je tradičně mistrovství České republiky ve Fischerových šachách, hrané pod názvem HOTEL KRISTL OPEN.

"Ve Fischerových šachách se počáteční pozice figur losuje pomocí počítače nebo kostek, vzniká tedy spousta variant a není možné využít naučená zahájení jako v klasickém šachu," vysvětluje specifičnost této verze šachů ředitel festivalu Jan Mazuch. Tuto variantu přidal do arzenálu šachových disciplín Bobby Fischer a těší se veliké oblibě.

Do pardubického turnaje se přihlásilo celkem 35 účastníků. Mezi nimi bylo 12 titulovaných – 2 GM, 4 IM, 5 FM a 1 WFM včetně nejlepšího českého šachisty GM Davida Navary. Tomu Fischerovy šachy sedí a potvrdil to také letos. Stal se již potřetí v řadě mistrem republiky. V celkovém hodnocení i v pořadí MČR skončil na druhém místě výborně hrající FM Vojtěch Zwardoň. Celkově třetí se umístil chorvatský GM Bogdan Lalič. Bronzovým medailistou z MČR se stal celkově pátý IM Jaroslav Bureš.

Turnaj BULINSKÝ & VÁVRA OPEN, hraný jako MČR v bleskovém maratonu, je doslova vyčerpávajícím počinem. i přesto se však letos k šachovnicím na 24 hodin posadilo 92 hráčů. Pozici papírového favorita potvrdil ukrajinský GM Dmitrij Kononěnko, který v průběhu turnaje hraného systémem každý s každým získal celkem 90 bodů a uhrál 89 vítězství. Celkově druhé místo vybojoval ruský šachista Zubrický s 86 body a 85 výhrami. Celkově třetí místo a tím pádem titul mistra republiky získal FM Martin Červený s 85 body, z nichž 84 bylo vítězných. Stříbrnou medaili z MČR si odnáší teprve patnáctiletý Jakub Půlpán s 80 body a třetí místo na MČR získal Michal Novotný s bodovým ziskem 79,5.