23. Mistrovství Čech mládeže do 16 let, Fontána FIDE Open 2012 a Národní Open 2012

Ve Frymburku – Hrdoňově bylo v sobotu 27. října slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Fontána FIDE OPEN a Národní OPEN. Mistry Čech pro rok 2012 se stali: v H16 Jan Petr, v D16 Lenka Rojíková, v H14 Jiří Liška, v D14 Nela Pýchová, v H12 Jan Miesbauer a v D12 Julie Vilímová.

V kategorii H16 získali shodně 7 bodů Jan Petr z TJ Bohemians Praha a Josef Havelka z TJ Lanškroun. Havelka však měl o půl bodu horší Buchholtz. Na třetím místě skončil Matyáš Kalužný z TJ Sokol Údlice. V kategorii D16 získaly shodně 5,5 bodu Lenka Rojíková z ŠK Lípa a Jitka Jánská z ŠK Sokol Klatovy. Bronz v D16 patří Veronice Mackové z ŠK Praha – Smíchov. Samostatné prvenství v H14 patří Jiřímu Liškovi z 1. Novoborského ŠK. Druhý Arsenij Anaškin z ŠK Aurora získal 7 bodů. Třetí místo vybojoval ziskem 6,5 bodu Daniel Kožúšek z 2222 ŠK Polabiny. V kategorii čtrnáctiletých ukázala svoji sílu Nela Pýchová z TJ Spartak Vlašim, když v absolutním pořadí dělila třetí místo. Zaslouženě tak získala zlato v D14. Druhé místo v D14 patří Anežce Vlkové, která je také hráčkou TJ Spartak Vlašim. Bronzovou medaili získala Martina Tajovská ze Sokola Buštěhrad. V kategorii H12 získali medailisté shodně 7 bodů a o kvalitě kovu rozhodovalo pomocné hodnocení. Zlato patří Janu Miesbauerovi z Šachklubu Písek, stříbro si odvezl Matěj Půlpán z 2222 ŠK Polabiny a bronz si převzal Ondřej Staněk z TJ Bohemians Praha. Titul v D12 získala ziskem 6 bodů Julie Vilímová z TJ Spartak Vlašim. Československá extraliga se tak může brzy těšit na nový mladý tým Nela + Anežka + Julinka. Druhé místo obsadila Klára Kocourková z ŠK KDJS Sedlčany a bronzovou medaili si odvezla Anna Vítová ze Sokola Hradec Králové.

Fontána FIDE OPEN vyhrál suverénně ziskem 7,5 Josef Kratochvíl z ŠK Caissa Třebíč, který zároveň získal cenu pro nejlepšího juniora. Na druhém místě skončil Ján Mišičko z ŠK Kladno a třetí místo obsadil Vít Rosenbaum z ŠK Zdice. Nejlepší ženou ve FIDE OPENU se stala Simona Suchomelová z pořadajícího ŠK Světlá nad Sázavou a nejlepším seniorem byl Jiří Halla z Caissy Úholičky.

Národní OPEN vyhrál Jan Daňhel z TJ Bohemians Praha. Shodný počet 7 bodů získal druhý Jan Hochman z ŠK Pyrit Příbram. A na třetím místě v peletonu 65 hráčů se umístil David Hanzlík z ŠK Most. Nejlepší ženou se stala Jana Biolková z Agentury 64 Grygov a nejlepším seniorem byl František Seiner z TJ Kralupy, který tak obhájil svá prvenství z minulých dvou ročníků. Mezi juniory byl nejlepší Vít Kapoun z ŠK Ústí n.O., z hráčů do 16 let byl nejlepší Jan Hochman, ze čtrnáctiletých Zdeněk Cach z 2222 ŠK Polabiny a z dvanáctiletých Jan Sklenka z ŠK Řevnice. Nejmladším účastníkem celého festivalu byl Jakub Vojta z Vlašimi. Bleskového turnaje se zúčastnilo 94 hráčů. Turnaj vyhrál FM Jiří Tůma, když získal 9 bodů z 11 kol. Shodně bodů měl IM Josef Juřek a o bod méně měl IM Pavel Šimáček.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, jejichž účast pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, IM Josef Juřek, FM Jiří Tůma a FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. Jiří Tůma na téma „Výměnná španělská jako útočné zahájení“, Richard Biolek na téma "Koncovky stejnobarevných střelců", Josef Juřek na téma „Dvojice střelců ve střední hře" a Pavel Šimáček na téma „Přechod ze střední hry do koncovky." Trenéři si se zájemci zahráli 5 simultánek. IM Šimáček porazil své soupeře poměrem 12,5:4,5, IM Juřek 16,5:2,5, FM Tůma 19:0, IM Biolek 17:3 a FM Vlasák 16:3. Řešitelskou soutěž vyhrál Vojtěch Wagner, druhý byl Michal Bodický a třetí se umístil Ondřej Škubal.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program.
Velkému zájmu se těšil výlet do Lipna na „Cesty korunami stromů“. Stezku dlouhou 675 metrů tvoří dřevěné lávky, na kterých se nachází 18 adrenalinových zastávek. Vrcholem stezky je 40 metrová vyhlídková věž s fantastickým výhledem na Lipenské jezero a Šumavu. Nám však výhled omezila mlha, a proto si výlet na stezku zopakujeme. Pěkný byl také výlet na hrad Rožmberk nad Vltavou. Řada účastníků navštívila individuálně Český Krumlov, který byl díky zachovalému historickému jádru a malebnému zámku zařazen na Seznam památek UNESCO. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Lipenského jezera. Tradiční fotbalový turnaj se konal letos v tělocvičně a zúčastnilo se ho 11 týmů. V turnaji zvítězili fotbalisté 2222 ŠK Polabiny hrající pod názvem „Sardinky v oleji“. Šachisté si tradičně užili dva společenské večery s Českým Slavojem. V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 296 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo přesně 100 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 296 příznivců královské hry. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Herejk. Členy jeho týmu byli Ing. Petr Záruba, Vlastimil Mareš a Martin Štukheil. Pořadatel zajistil on-line přenos ze 40 šachovnic, což přineslo větší pohodlí pro diváky i hráče. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii a další informace o aktuálním dění na mistrovství.

Mistrovství Čech mládeže a doprovodné openy uspořádal z pověření ŠSČR Šachový klub Světlá nad Sázavou. Pořadatelé našli pro akci nový areál a volba se ukázala šťastnou. Hráči měli dostatek prostoru okolo šachovnic i řadu možností pro relax. Hotel poskytl hráčům i doprovodům zdarma bazén, hojně navštěvovaná byla i sauna a fitness centrum. Velkou oblibu si získali snídaně a večeře formou švédských stolů. Pozitivem bylo i kvalitní připojení k internetu, které vydrželo i nápor šachových diváků. Hotel Fontána nám poskytl ideální podmínky včetně vstřícného personálu. Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Dále všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi a Martinu Štukheilovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery a Hotelu Fontána za vše, co pro nás udělali. Děkuji všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 23. Mistrovství Čech mládeže do 16 let.