Finále Extraligy dorostu 2010/2011- zprávy

15.4.2011

Boje o titul i o záchranu vyvrcholily v posledním kole

O víkendu od 15. do 17. dubna 2011 se hrála finálová část extraligy dorosteneckých družstev. Do finále se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Do finále A si přinesl plný počet bodů pouze Frýdek-Místek. Vlašim, která vyhrála skupinu západ, si přinesla 7 bodů a Lokomotiva Brno přišla s 6 body. Hned v pátek však Vlašim prohrála s Havířovem a zdálo se, že Frýdek bude mít cestu za obhajobou titulu usnadněnou, i když mu citelně chyběli nejlepší hráči, kteří museli nastoupit v extralize dospělých. V šestém kole však Polabiny dokázaly porazit Frýdek a boj o titul byl opět otevřený. Lokomotiva Brno ovšem ve stejném kole prohrála s Vlašimí a musela se spokojit s bronzovými medailemi. V neděli se tedy hrál vzájemný zápas o titul mezi vítězi základních skupin. Frýdek-Místek vyhrál nad Vlašimí v poměru 4:2 a titul mistra ČR obhájil. Vlašim však bude jistě spokojená i se stříbrnými medailemi.

Ve skupině B byl hlavním favoritem na vítězství Třinec, kterému jen těsně unikl postup do finále A. Přestože přijel oslaben o svoji jedničku, nikoho by nenapadlo, že ještě může sestoupit. Třinec si přinesl plných 9 bodů a měl před sebou zápas s Oázou Praha. V minulosti stačilo k záchraně 11 bodů, někdy i 10. Letos však týmy z Moravy pravidelně bodovaly s Oázou a české týmy dělaly body s Třincem. Před posledním kolem měly tři družstva po 12 bodech, jeden tým měl 11 a další dva měly 10 bodů. V ohrožení bylo 6 družstev a musely rozhodnout zápasy posledního kola. Vítězem finále B se nakonec stal ŠK Staré Město a s ním se ze záchrany radovaly Sokol Údlice, SK Boršice a Jiskra Hořice. Extraligu opouští TŽ Třinec, Panda Rychnov nad Kněžnou, Slavia Orlová a OAZA Praha.

Hrálo se v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím extraligy a mohl tedy ihned aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Dalším rozhodčím na sále byl Mgr. Jaroslav Benák. Pořadatel ve spolupráci se Slavií Orlová zajistil on-line přenos z 18 šachovnic. Finále Extraligy dorostu, které je Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou za podpory Kraje Vysočina. Záštitu nad mistrovstvím převzal hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek. Medaile, poháry a ceny nejlepším předal osobně náměstek hejtmana kraje Vysočina Ing. Vladimír Novotný.

Ing. Zdeněk Fiala, ředitel turnaje

15.4.2011

O víkendu vyvrcholí Extraliga dorostu

Nadcházející víkend je v šachovém kalendáři vyhrazen mládežnickým soutěžím. Ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou se bude hrát finále Extraligy dorosteneckých družstev. Ve finále A se rozhodne se o mistrovi extraligy a ve finále B se rozhodne o 4 sestupujících. Současně se také budou konat závěrečná soustředění všech čtyř skupin 1. ligy družstev mladšího dorostu, ze kterých vzejdou postupující do extraligy.

Západní skupinu vyhrála Vlašim, která si ze vzájemných zápasů přináší do finálové skupiny 7 bodů. Dalšími postupujícími jsou Polabiny se 4 body, Liberec s 3 body a Kladno, které si do finále přináší 1 bod. Východní skupinu vyhrála BŠŠ Frýdek-Místek, která v základní skupině neztratila ani bod a přináší si do finálové skupiny plných 9 bodů. Lokomotiva Brno má 6 bodů a Náměšť nad Oslavou má 3 body. Havířov je zatím osmý, protože žádné body ve vzájemných zápasech nezískal. Během víkendu se utkají družstva ze západní skupiny s týmy ze skupiny východ. Hlavním favoritem je Beskydská šachová škola, která obhajuje loňské vítězství. Na svoji šanci však čeká i Vlašim a Lokomotiva Brno.

Ve skupině B je favoritem na vítězství Třinec, kterému unikl postup do finále A o půl bodu ve skóre. Za ním v tabulce následují Údlice, Hořice a Boršice. Tyto kluby ještě musí bodovat, aby uhájily svoji extraligovou příslušnost. Na záchranu zpravidla stačí 11 bodů. V pásmu sestupu se nyní nachází Staré Město a Rychnov, neboť oba mají jen po třech bodech. A ještě hůře na tom je Orlová a OAZA Praha, neboť jsou zatím bez bodu. Ovšem ani jejich situace ještě není beznadějná. Finále Extraligy dorostu, které je Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, pořádá z pověření Šachového svazu ČR Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s TJ Náměšť nad Oslavou a za podpory Kraje Vysočina. Hrát se bude v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou. Hlavním rozhodčím je Ing. Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím extraligy a bude tedy ihned aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Druhým rozhodčím je mezinárodní rozhodčí Jaroslav Benák. Pořadatel ve spolupráci s SK Slavia Orlová zajišťuje on-line přenos z 18 šachovnic. Veškerý informační servis bude na stránkách pořadatele.

V pátek se hraje odpoledne od 16:00, v sobotu na družstva čeká dvojkolo a v neděli je na programu poslední kolo, ve kterém se mimo jiné utkají vítězové základních skupin. A odpoledne ve 13:30 bude slavnostně vyhlášen letošní mistr extraligy dorostu.