Závěrečná zpráva z 4. soustředění

Závěrečné reprezentační soustředění mládeže pro rok 2011 se uskutečnilo v našem hlavním městě, tedy v Praze. Konkrétně přímo na Strahově (resp. Břevnově), kde se nachází sídlo ŠSČŘ. Přestože na soustředění bylo pozváno cca 30 dětí, zúčastnilo se ho "pouze" 13, z toho 5 účastníků MS mládeže v Brazílii, které začíná již za necelých 14 dní. Pár jedinců se sice omluvilo (např. kvůli kolizi s nedělní 2. ligou), někteří ovšem nedorazily bez jakékoliv omluvy. Na druhou stranu to bylo o něco příjemnější pro trenéry, kteří tím pádem měli méně početné skupiny, a mohli se tudíž účastníkům věnovat více individuálně.
Účastníky jsme rozdělili do dvou skupin, které vypadaly následovně:

Skupina A:
Lukáš Vlasák (H18, 2319F)
Jakub Szotkowski (H14, 2195N)
Magdalena Miturová (D18, 2042F)
Jiří Rýdl (H14, 2017F)
Kateřina Vlčková (D16, 1991N)
Nataša Richterová (D16, 1940N)

Skupina B:
Matyáš Marek (H12, 2114N)
Jitka Jánská (D12, 1945N)
Jan Vykouk (H12, 1873N)
Lenka Rojíková (D14, 1838N)
Nela Pýchová (D12, 1785N)
Tomáš Hurdzan (H10, 1773N)
Michaela Hatašová (D14, 1628F)

Na soustředění se prostřídali čtyři trenéři. V sobotu byli na pořadu GM Marek Vokáč a IM Josef Juřek. GM Vokáč přednášel své oblíbené téma, a to Věžové koncovky. Pro skupinu B především opakování elementárních věžovek, pro silnější skupinu i složitější pozice s více pěšci na obou stranách. IM Juřek si připravil obzvláště pro mládež veledůležité téma, a to Důležitost aktivní obrany, v rámci čehož probral obranu jako takovou, tj. jaké máme prostředky obrany, kdy přejít z útoku do obrany apod. Teorii pak podložil pěknými a poučnými partiemi z dílny slavných mistrů šachové historie (Steinitze, Capablancy, Rubinsteina apod.).

V neděli jsem pro účastníky připravil pro změnu výrazně odlišná témata. Byl jsem moc rád, že pozvání na soustředění přijala česká trenérská legenda FM Evžen Gonsior, jehož přednášky jsou vždy jednoduše řečeno excelentní. Tentokrát dětem povídal především o Psychologii v šachové partii, tj. o přípravě na soupeře, proč se nebát silnějších soupeřů a ještě spoustu dalších nesmírně důležitých věcí. Své krásné povídání jako obvykle prostřídával vtipnými historkami ze života a rovněž partiemi jiných mladých hráčů a hráček, na kterých poukázal na některé typické chyby mladých hráčů, kterých je třeba se ve vlastních partiích vyvarovat. Druhým přednášejícím byl IM Pavel Šimáček, který měl rovněž odlišné téma, a to Úloha počítače v dnešní době. Svou přednášku věnoval zejména představení různých šachových programů, jejich výhod či nevýhod, práci s databázemi (včetně například tablebases, čili tabulkových databází koncovek), jak se správně připravovat na soupeře apod. I tato přednáška myslím si byla pro všechny naše reprezentanty velmi podstatná, poněvadž v dnešní době se bez počítače neobejde prakticky nikdo. Na druhou stranu je potřeba říci, že počítač může být dobrý sluha, ale špatný pán: rozhodně by neměl sloužit k tomu, abychom na něm denně blicali nebo pouštěli Rybku, Houdiniho a jiné šachové motory!

Pevně věřím, že si všechny děti odnesly z tohoto víkendu nejen pěkné zážitky, ale stejně tak nové šachové znalosti a dovednosti. Proto i závěrečné soustředění považuji za velmi vydařené a tímto děkuji všem trenérům za perfektně připravené přednášky a také Šachovému svazu ČR za poskytnutí zázemí pro reprezentační soustředění.
Níže si můžete prohlédnout několik fotek z pražského soustředění.



Skupině B přednáší IM Josef Juřek.


Usměvavá Míša a usměvavá Nela...:)


Sobotní přednáška GM Marka Vokáče skupině A.


"Jak jenom to řešení bylo..."


"Ha, už to mám!"...:)


Nedělní přednášky FM Evžena Gonsiora (3x se skupinou B, 2x se skupinou A).










IM Pavel Šimáček se skupinou B (2x)