Zápis ze schůze KM ŠSČR, 31.10.2003, Volyně

Přítomni: ing.Vladimír Hadraba (KM ŠSČR), Jaroslav Hájek (KM ŠSČR), Miroslav Hurta (KM ŠSČR), Jiří Kalužný (Ústecký kraj), Ivan Kopal (Liberecký kraj), Věra Kubištová (Karlovarský kraj), Karel Nováček (Plzeňský kraj), Jaroslav Odehnal (Jihočeský kraj), Jaroslav Říha (Středočeský kraj), Marian Sabol (Pardubický kraj), Jan Slavík (Královéhradecký kraj)

Nepřítomen: zástupce Prahy (zastupoval p.Kopta bez písemného pověření a bez práva hlasovat)

Hosté: ing.Petr Herejk (předseda VV ŠSČR), ing. Zdeněk Fiala (ředitel turnaje Mistrovství Čech žactva) a další trenéři, rodiče a vedoucí výprav účastnících se mistrovství Čech žáků

Program:

1. Informace o činnosti krajských komisí mládeže
  2. Různé

Schůzi zahájil předseda komise Miroslav Hurta v 19.10 hodin.

Bylo provedeno zhodnocení práce s mládeží v jednotlivých krajích.

• Praha – přebor ml.žáků a kvalifikace o postup na M-Čech žáků proběhlo v pořádku. O soutěžích ml.dorostu pan Kopta, který podával informaci, nic nevěděl, přebor škol má na starosti p.Koreček (p.Říha upozornil, že část škol v okolí Říčan, které patří do pražského okresu, zůstává bezprizorní, nikdo se o ně z Prahy nestará). Ostudou skončilo hlášení výsledků postupujících žáků v rapid šachu, kde si předseda pražské KM pan Koreček nesplnil včas své povinnosti a vzniklou situaci přes upozornění neřešil ani předseda pražského VV pan Kalivoda. S talentovanou mládeží se nepracuje, funkce předsedy krajské TMK není obsazena.
  • Ústecký kraj – všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny, proběhl šachový tábor, s talentovanou mládeží se jinak nepracuje. Předseda KM kraje velmi podrobně a pravidelně informuje KM ŠSČR o dění v kraji, zápisy ze schůzí krajské KM jsou zasílány.
  • Středočeský kraj - všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny s výjimkou rapid šachu, kde se neuskutečnilo finále. Problémem zůstává Přebor škol (některá okresní kola budou, některá nebudou), a to, že krajské kolo se plánuje v rozporu s celostátně vydaným rozpisem již v listopadu. S talentovanou mládeží se nepracuje. V roce 2003 došlo ke změně na postu předsedy krajské KM.
  • Plzeňský kraj - všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny. V přeboru škol zůstává problémem okres Tachov a Plzeň jih, kde okresní finále neproběhla. V oblasti  práce talentovanou mládeží kraj teprve činnost rozjíždí. V roce 2003 došlo ke změně na postu předsedy krajské KM.
  • Pardubický kraj - všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny. V přeboru škol zůstávají problémy s okresem Pardubice, kde není pořadatel. Proto se loni hrál pardubický přebor společně s chrudimským. U talentované mládeže proběhl tábor v Palučinách, během roku se s talentovanou mládeží nepracuje.
  • Liberecký kraj - všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny. V Přeboru škol zůstává problémovým okres Semily. V oblasti práce s talentovanou mládeží probíhají víkendová soustředění.
  • Královéhradecký kraj – všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny. V Přeboru škol je problémem okres Náchod, kde chybí pořadatel okresního kola. Práce s talentovanou mládeží se daří, proběhlo desetidenní soustředění a šachový tábor.
  • Karlovarský kraj - všechny soutěže proběhly včas a byly řádné nahlášeny s výjimkou Přeboru škol, kde panuje trochu zmatek. Krajská komise mládeže musí aktivněji vstupovat do řídícího dění. Proběhla dvě soustředění talentované mládeže. V roce 2003 došlo ke změně na postu předsedy krajské KM.
  • Jihočeský kraj – soutěže družstev proběhly v pořádku, daří se na solidní úrovni organizovat Přebor škol v šachu, kde od krajského úřadu byla získána dotace 15.000,- Kč. Velké problémy byly s hlášením výsledků soutěží jednotlivců, kde předseda krajské KM p.Bartoš vyvolal zmatek zasláním špatných tabulek. Situace má být řešena na listopadové krajské konferenci zvolením nového předsedy KM, který bude k plnění úkolů přistupovat více zodpovědněji. S talentovanou mládeží vyjma oddílu Řemdih Strmilov se v kraji nepracuje.

2. Různé

V diskusi pak byly projednány tyto záležitosti:

• konkurzy na soutěže mládeže vyhodnocovat nejlépe s ročním předstihem (pořadatel má pak více času na přípravu a na shánění finančních prostředků včetně možnosti žádat o granty krajský úřad)
  • stanoveny pravidla postupů na M-Čech v dalších letech (viz příloha). Pořadateli doporučeno zajistit příště ozvučení, účastníci by i uvítali možnost objednání jen některých jídel (ne celého stravování).
  • krajské komise mládeže by měly KM ŠSČR posílat zápisy ze svých schůzí.
  • KM ŠSČR doporučuje krajským komisím mládeže do rozpočtu kraje zahrnout příspěvek družstvům reprezentujícím kraj v republikových soutěžích (MČR družstev mladších žáků apod.)
  • K přeborům škol: tam kde nebude možné uskutečnit okresní kolo, sloučit dva či více okresů pod jeden turnaj
  • KM ŠSČR potvrdila dosavadní zásadu: Hráč s přímým postupem do M-ČR může hrát mistrovství Čech své věkové kategorie za předpokladu, že se svého přímého postupu vzdá. Počet postupových míst z mistrovství Čech se pak navýší v dané kategorii o jeden.
  • Jednorázové přechodné opatření pro rok 2003: účastníci turnaje H12 ve Volyni, kteří si vybojují postup na MČR v kategorii H10, mohou startovat v Liberci 22.-23.11.2003 bez hrozby ztráty tohoto postupu