Dopis KM z 24.07.2002

Předsedům krajských komisí mládeže

Věc: Informace z Komise mládeže ŠSČR

Vážení kolegové, předsedové krajských komisí mládeže,

ve svém prvním dopise z konce března t.r. jsem Vás vyzval, abyste se pokusili dosáhnout toho, že minimálně 50% finančních prostředků Vaším krajským šachovým svazem rozdělovaných půjde na podporu práce s mládeží. Jistě jste už také zjistili, že krajské úřady vypisují mnohé granty pro sportovní a volnočasové aktivity dětí a že těchto možností využíváte. Záleží opravdu jen na Vás, jak schopné spolupracovníky si do svých komisí „přitáhnete“, aby se z ní stal dělný a akceschopný orgán, který bude motorem šachového mládežnického dění ve Vašem regionu.

Dalším Vaším úkolem bylo navázat kontakt s mládežnickými šachovými oddíly Vašeho kraje. Ani to myslím nemohlo být velkým problémem, a tak v druhé polovině roku by se mělo přikročit v každém kraji ke zpracování adresáře pracovníků s mládeží a mládežnických oddílů a k jeho vyvěšení na webové stránky každého krajského šachového svazu. Je možné, že krajský šachový svaz přistoupí ke zpracování adresáře všech šachových oddílů (proč ne) a oddíly pracující s mládeží pak budou součástí tohoto seznamu. Vždy by se však ze seznamu mělo dát poznat, který oddíl ve Vašem kraji s mládeží pracuje a který ne. Užitečnými údaji u každého oddílu bude jméno, příjmení, adresa a mail (příp. telefon) kontaktní osoby, příp. adresa webových stránek oddílu. Takto vytvořený adresář může sloužit celému nejširšímu okolí pro rozesílání propozic šachových turnajů, výměnu informací, navazování kontaktů atd.

První soutěží, které měly kraje uspořádat, byly přebory žáků - jednotlivců v rapid šachu. Do dnešního dne nemám výsledky a adresy postupujících žáků z krajů Jihočeského, Královéhradeckého, Moravskoslezského, Pardubického a Středočeského. Buďte prosím tak laskavi a z těch krajů, kterých se to týká, mi tabulky, výsledky a adresy postupujících pošlete co nejdříve přímo na mou adresu. Děkuji.

Co se týče reformy soutěží, návrhy jsou již delší dobu vyvěšeny na webových stránkách naší komise a já děkuji všem, kteří se do diskuse zapojili. Debata ohledně přeboru žáků-jednotlivců v rapid šachu a přeboru družstev ml.žáků je již těsně před svým zakončením, všechny připomínky těch, co se do debaty zapojili, se podařilo zapracovat (což je opravdu výjimečné a dokazuje i podobnost názorů aktérů do diskuse zapojených) a čeká se jen na formální schválení výsledků diskuse Komisí mládeže ŠSČR. Výsledek se pak objeví na webových stránkách naší komise a já Vás o výsledném stavu budu informovat na přelomu srpna a září.

Diskuse ohledně soutěží družstev ml.dorostu je o hodně složitější a velkou váhu bude mít anketa zúčastněných družstev, která proběhne v září. Teprve na základě ní bude možno rozhodnout. Zatím Vám alespoň zasílám pokyny pro uspořádání krajských přeborů družstev ml.dorostu v přechodném období 2002/2003.

Debatu o další podobě přeboru Čech a Moravy žáků-jednotlivců, které naposledy v nezměněné podobě proběhnou letos na podzim, rozvineme na schůzi, jež proběhne právě v rámci těchto přeborů a jíž byste se měli účastnit i Vy. Na tomto zasedání můžeme otevřít i problém soutěže družstev starších žáků (= Zaječic), který jsem původně ani otevírat nemínil, ale proti mému očekávání se objevilo hodně hlasů, že by se podoba této soutěže změnit měla.

Velké změny lze očekávat ve školení trenérů. Šachový svaz se bude v září ucházet před akreditační komisí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o získání licence na školení. Pokud se to podaří, dojde k dost zásadní reformě přípravy trenérů. Proto prosím (zvlášť ty netrpělivé), aby se počkalo na výsledek jednání a aby kraje připravovaly školení trenérů až na rok 2003.

Věřím, že jste zaznamenali i permanentní inovaci webových stránek komise mládeže. Objevují se zde i dost zásadní materiály k diskusi - předpokládám proto, že naše stránky sledují i všichni příslušní krajští mládežničtí funkcionáři.Tři diagramy k řešení by na tyto stránky měly přitáhnout i děti. Udělejte prosím mezi dětmi svazovým webovým stránkám reklamu. I když legislativa a šachové předpisy děti zprvu v jejich šachové činnosti nezajímají, surfováním na našich stránkách mohou děti nenásilně poznat, kde najdou výsledky a rozpisy republikových soutěží, přesné znění Pravidel šachu a další užitečné informace. I tak totiž může začínat výchova budoucích funkcionářů.

S pozdravem Miroslav Hurta (předseda Komise mládeže ŠSČR)

Pokyny pro uspořádání krajských přeborů družstev ml.dorostu v přechodném období 2002/2003

Složení družstva: pětičlenné nebo šestičlenné (dle rozhodnutí KM KŠS) dětí nar. v roce 1988 a ml., v sestavě k utkání musí na libovolné šachovnici nastoupit jedna dívka nebo ml.žák (= 1991 a ml.)

V případě šestičlenného družstva má KM KŠS právo v závislosti na místních podmínkách dále zpřísnit složení družstva podle extraligového vzoru (tj. 6 žáků nar. 1988 a ml., v sestavě povinná dívka i povinný ml.žák /1991 a ml./, podmínku dívky a ml.žáka nelze kumulovat na jednu šachovnici, povinnou dívku může nahradit "supermladší" žák /= nar.1993 a ml./).

Systém soutěže: švýcarský nebo systém každý s každým - podle rozhodnutí KM KŠS

Připomínáme, že v soutěžích družstev mládeže podle platného soutěžního řádu nesmějí být volní hráči - proto hráči, kteří jsou zařazeni v základní sestavě družstva mateřského oddílu ve vyšší soutěži (Extraliga, I.liga …) nesmějí být zařazeni na soupisku družstva mateřského oddílu startujícího v krajském přeboru či soutěži.

Soutěž musí být uspořádána a ukončena tak, aby výsledky a adresa vedoucího postupujícího družstva mohly být zaslány na adresu předsedy Komise mládeže ŠSČR do:

  • 31.prosince 2002 (kraj Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký, Vysočina a Zlínský)
  • 15.května 2003 (ostatní kraje).

Postupy: vítěz krajského přeboru postupuje do

  • divize (kraj Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký, Vysočina a Zlínský)
  • I.ligy (ostatní kraje)

Tento systém je přechodný, od sezóny 2003/2004 se předpokládá, že vítěz každého krajského přeboru bude mít postup do I.ligy. O definitivní podobě I.ligy ml.dorostu bude rozhodnuto v září-říjnu 2002.

Komise mládeže ŠSČR dále doporučuje, aby krajské komise mládeže (zvláště tam, kde bude dostatek družstev) zvážily od sezóny 2003/2004 následující podobu krajských přeborů:

  1. Krajský přebor (1 nebo dvě skupiny s následným finále) hraný systémem každý s každým, dlouhodobá soutěž hraná takovým tempem, aby mohla být započtena na LOK, hraje se (např.) v období prosinec-květen. Vítěz postupuje do I.ligy, poslední družstva sestupují do krajské soutěže (viz níže), v případě, že krajskou soutěž vyhrají, účast v krajském přeboru si vybojují zpět.

  2. Krajská soutěž - hraná švýcarským systémem, jednorázová jedno- či dvoudenní soutěž v rapidu konaná vždy na podzim, vítěz (či vítězové) postupují do krajského přeboru.

Jde o to, aby teoreticky byla zachována možnost, že dobré družstvo v jednom roce může projít sítem krajských soutěží a vybojovat za 1 rok postup až do I.ligy.