Závěrečná zpráva 14. Mistrovství EU mládeže

V neděli 27. srpna 2017 vyvrcholily v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let.

V kategorii H8 zvítězil Kamil Warchol (POL), druhé místo obsadil Alexandru-Mircea Butolo (ROU) a bronz patří Peteru Grabsovi (GER). V kategorii dívek do 8 let zvítězila Karina Novomeská (SVK) před Martinou Šošovičkovou (SVK) a třetí skončila Iva Fezová (BUL).

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal Bartosz Fiszer (POL), když získal 9 bodů z 9 partií. Stříbro vybojoval Robert Prieb (GER) a třetí místo obsadil Nikola Kanov (BUL). V kategorii D10 získala titul Mistryně EU Lucie Kapičáková (SVK). Druhá se umístila Mária Kovaříková (SVK) a třetí místo vybojovala Adrianna Staniewicz (POL).

V kategorii H12 zvítězil Daniel Dardha (BEL), druhé místo vybojoval Tymon Ochedzan (POL) a třetí místo obsadil domácí Michal Jareš (CZE). Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala Lucie Ševčíková (SVK). Druhé místo obsadila Ema Obada (ROU) a bronz si odváží Nadya Toncheva (BUL).

Mezi 14 letými chlapci byl nejlepší Krzysztof Szczurek (POL) druhé místo obsadil Bence Leszko (HUN) a bronzovou medaili vybojoval Valentin Mitev (BUL). V kategorii dívek do 14 let zvítězila Liwia Jarocka (POL), která vyhrála i v absolutním pořadí hráčů do 14 let. Stříbrnou medaili získala Maria Malicka a bronzovou medaili si odváží Monika Marcinczyk (obě POL).

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili získal každý účastník Mistrovství EU. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Koutů nad Desnou odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny (mj. šachové digitální hodiny). Každý hráč si ze šampionátu odváží také dres s logem Mistrovství EU.

Loňské vítězství obhájily slečny Lucie Kapičáková (SVK) a Liwia Jarocka (POL). Výsledkově mohou být nejvíce spokojeni v Polsku, neboť jejich talenti získali 4 zlaté medaile. Naši přátelé ze Slovenska se radují ze tří zlatých medailí. Jedna zlatá medaile putuje do Belgie. Pro Českou republiku získal bronzovou medaili Michal Jareš.

Mistrovství EU mládeže 2017 uspořádal z pověření Evropské šachové unie Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 119 hráčů a hráček ze 14 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line. Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola.

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program: návštěvu ruční papírny Velké Losiny, simultánky s IM Piskem, bleskový turnaj. Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, bowling, stolní tenis, kulečník, atd. Na webu mistrovství najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i všechny partie.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelu za výborné služby a vstřícnost. Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nám od roku 2013 pomáhají se zajištěním Mistrovství EU. Společně se budeme těšit na příští ročník Mistrovství EU mládeže, který se uskuteční od 6. do 15. srpna 2018.

Ing. Zdeněk Fiala
Šachový klub Světlá nad Sázavou