MČR mládeže a juniorů 2016 zná vítěze

V sobotu bylo slavnostním ceremoniálem zakončeno více než týdenní klání nejlepších mladých šachistů a šachistek z České republiky. Celkem 168 účastníků bojovalo v osmi kategoriích mládeže, 12 hráčů nastoupilo v uzavřeném mistrovství juniorů a dalších 107 šachistů hrálo otevřené turnaje. Vítězem nejprestižnější kategorie do 20 let se stal Jan Vykouk.

Zázemí hráčům vytvářeli kromě trenérů i rodiče, pořadatelé v čele s ředitelem turnaje Zdeňkem Fialou tak v rámci šachového festivalu přivítali přibližně 500 účastníků. Hlavním rozhodčím celého festivalu byl Petr Záruba, kterého doplňovali Slováci Martin Dobrotka a Peter Paleček, dále Jiřina Prokopová, Kateřina Šmajzrová a Vlastimil Mareš. Celý turnaj se nesl v duchu fair-play, během celého týdne nemuseli rozhodčí řešit žádný spor ani protest. 98 partií bylo přenášeno online, novinkou byl živý komentář partií juniorů. Většinu času komentoval Vojtěch Plát, poslední dva dny pak Lukáš Vlasák a Pavel Šimáček a i další silní šachisté přispěli svými názory. Komentování mohlo proběhnout díky pomoci Vojtěcha Ruta, za což mu patří velký dík.

Pro mladé šachisty byli na rozbory partií k dispozici oficiální trenéři David Kaňovský, Richard Biolek, Pavel Šimáček, Petr Pisk a Jiří Tůma, na rozbory hlavně juniorů byl po celou dobu k dispozici Marek Vokáč. Na večerní program si trenéři připravili hned pět tématických přednášek. Dalšími možnostmi trávení volného času byla řešitelská soutěž, bleskový turnaj, simultánky, exkurze do vodní elektrárny Dlouhé Stráně a do papírny ve Velkých Losinách. Na hotelu bylo možno využít bazén, wellness, bowling nebo místnosti se stoly na ping pong.

Richard Biolek při rozboru partie

Nyní již k výsledkům. Nejprestižnější turnaj je bezesporu turnaj juniorů, který byl letos obzvlášť silně obsazen. Z dvanácti účastníků se jich hned osm honosí titulem FM, průměrný rating turnaje pak byl 2330 - slušný posun proti loňskému průměru 2275. Největší favorité navíc patří do kategorie do 18 let. Hned od začátku turnaje favorité potvrzovali svoji roli a postupně se na vrcholu tabulky vytvořila skupina vedoucích hráčů, skládající se z Jana Vykouka, Martina Blahynky, Matyáše Marka a Jiřího Rýdla. Všichni čtyři předvedli skvělé výkony a jasně převyšovali ostatní hráče. Ještě v posledním kole mohl být vítězem kdokoliv z uvedené čtveřice, nakonec se z vítězství po krásné technické výhře radoval první nasazený Jan Vykouk. Honza byl téměř celý turnaj ve vedení, ani jednou neprohrál a ziskem 8,5 bodu zaslouženě zvítězil. Stříbro bral kvůli horšímu pomocnému hodnocení Martin Blahynka. Třetí Matyáš Marek a čtvrtý Jiří Rýdl (jako jediný z favoritů v posledním kole zaváhal) získali o půl bodu méně. Špatně se nepředvedli ani Jakubové Szotkowski a Půlpán a Jan Macháň, zbylým hráčům se turnaj moc nepovedl. Celkově hráli junioři pěkné bojovné šachy a dokázali proč je velmistr Jansa na konferenci označil za velmi nadějnou generaci.

Tři nejlepší. Zleva stříbrný Martin Blahynka, zlatý Jan Vykouk a bronzový Matyáš Marek.

Na mistrovství mládeže se nejvíce dařilo zástupcům tradičních šachových bašt. Hned tři zlata a celkem šest medailí si odvezli hráči Beskydské šachové školy ve Frýdku-Místku. Dále se hodně dařilo hráčům z Prahy, výrazní byli i Středočeši nebo Jihomoravané. Turnaje byly velmi vyrovnané, opět se ukázalo, že elo u mladých hráčů nemusí nic znamenat. V nejmladší chlapecké kategorii se velmi dařilo dvacátému nasazenému Vojtěchu Procházkovi a nakonec to stačilo na šesté místo. V kategorii dívek do 12 let naháněla zkušenější soupeřky Nikola Gregůrková s ratingem 1112 a nakonec skončila na 5. místě. Mezi šestnáctiletými dívkami obsadila stejnou pozici Veronika Šmajzrová s ratingem 1333 a až na sedmé příčce skončila první nasazená Lucie Ambrožová. Ještě hůře se vedlo startovní jedničce v kategorii H14 Richardu Mládkovi. Ríša nedávno vyhrál nejstarší kategorii na Olympiádě dětí a mládeže v Chomutově, na MČR se musel spokojit se sedmnáctým místem. Naopak vítězství Alexandra Skalského může být trochu překvapivé. Jako poslední příklad uvedu situaci z nejsilnější kategorie H16. Martin Vystrčil hned na úvod porazil prvního nasazeného Jana Miesbauera (který nakonec i celý turnaj vyhrál) jenom aby ve druhém kole prohrál s posledním nasazeným Vojtěchem Juráskem.