Finálová část Extraligy dorostu

Zatímco v únoru probíhalo na Vysočině Mistrovství světa v biatlonu a Hotel Pavla hostil reprezentaci Norska, v pátek 12. dubna zde zahájily nejlepší týmy finálovou část Extraligy dorostu. Ve finále A se rozhodlo se o mistrovi extraligy a ve finále B se rozhodlo o 4 sestupujících. Během víkendu se také konala závěrečná soustředění všech čtyř skupin 1. ligy družstev mladšího dorostu, ze kterých vzešli 4 postupující do extraligy.

Západní skupinu vyhrál tým Spartaku Vlašim a vítězem východní skupiny je A-tým 2222 ŠK Polabiny. Vlašim i Polabiny si ze vzájemných zápasů přinesly do finálové skupiny všech 9 bodů. Třetí BŠŠ Frýdek – Místek si přinesl ztrátu 3 bodů za jednu porážku a ještě se snažil bojovat o titul. V boji o záchranu měl nejhorší startovní pozici Klub šachistů Říčany, neboť byl zatím bez bodu. A i Duras Brno měl co dohánět, protože si přinesl jen dva body za dvě remízy.

Finále Extraligy dorostu, které bylo Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, pořádal z pověření Šachového svazu ČR Šachová škola Havlíčkův Brod ve spolupráci s Šachovým klubem Světlá nad Sázavou a za podpory Kraje Vysočina. Záštitu nad Mistrovstvím ČR převzala Ing. Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Hrálo se v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím extraligy a mohl tedy ihned aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Pořadatel ve spolupráci s BŠŠ Frýdek – Místek a s ŠK Slavia Orlová zajistil on-line přenos všech 48 šachovnic. On-line přenos zajišťoval Ing. Petr Záruba společně s Martinem Sieberem. Veškerý informační servis byl průběžně doplňován na stránkách pořadatele.

První finálové kolo proběhlo dle očekávání. Druhé kolo však přineslo zklamání týmu z Pardubic. Porážka 4,5:1,5 s Údlicemi byla hořká a znamenala velký handicap pro boj o titul. V předposledním kole porazila BŠŠ Frýdek – Místek tým Spartaku Vlašim, což znamenalo bodovou shodu všech tří adeptů na medaile. BŠŠ měla ve skóre půlbodovou ztrátu na Vlašim, ale v posledním kole měla za soupeře Most, zatímco Vlašim šla proti Polabinám. Nejtěžší pozici měl tým Polabin, který ztrácel ve skóre 3 body na BŠŠ a 3,5 bodu na Vlašim. Když BŠŠ porazila Most 4,5:1,5 a Polabiny vedly 3:1 nad Vlašimí, bylo jasné, že se titul mistra ČR vrací do Frýdku – Místku. Boj o druhé místo skončil až po 88 tazích, kdy zaznamenala třetí partiový bod pro Vlašim Nela Pýchová. Remíza 3:3 rozhodla, že stříbro patří Vlašimi a bronz si odvezou Polabiny.

V boji o titul i o stříbrné medaile sehrály letos klíčovou roli dívky. Nový mistr ČR se probojoval z třetího místa na první hlavně díky stoprocentnímu výkonu dívek. Martina s Natálkou vždy položily základ dvou bodů a kluci už to dorovnávali do vítězného skóre. A nejlepší hráčem vicemistra byla Nela, která uhrála ve finále 3,5 bodu ze 4 partií a v rozhodující partii zkušeně zvládla i situaci s jednou vteřinou na hodinách.

Zatímco první tři týmy bojovaly do posledních minut o medaile, další účastníci finále A skočily s jasným bodovým odstupem. Čtvrtá příčka patří družstvu Chess Most, které získalo 9 bodů. Na pátém místě skončila Lokomotiva Brno, která prohrála s lépe umístěnými týmy, ale ostatní porazila. Šesté místo patří týmu Sokola Údlice, který porazil Polabiny i Most, ale zase prohrál s Lokomotivou Brno a Náměští. TJ Náměšť sice vybojovala pěkné sedmé místo, ale odchod jedné věkové generace bude možná znamenat konec ELD. TJ Bohemians Praha mají mladý tým, kterému letos patří 8. příčka, ale příští roky mohou pomýšlet na lepší umístění.

Ve skupině B se nejlépe dařilo béčku Polabin, které finále B vyhrálo. Duras Brno byl v boji se soupeři ze skupiny západ stoprocentní, a tak se vyhoupl na 10. příčku. Zatímco si Liberec zachránil extraligovou účast již v předposledním kole, Klatovy musely jistit záchranu v kole posledním. Slavia Orlová skončila na prvním sestupovém místě, ale její šance na záchranu jsou reálné. Navíc béčko Orlové vyhrálo východní skupinu Národní ligy, takže Orlová může mít příštím roce v ELD dva týmy. Velké zklamání zažila Polička, která v posledním kole překvapivě prohrála s Havířovem a spadla na 14. místo. Patnáctý Havířov měl sice první tři desky silné, ale na dalších třech šachovnicích téměř nebodoval, a tak ztratil šanci zůstat v extralize. Poslední místo patří Klubu šachistů Říčany.

Do extraligy postoupil vítěz skupiny jih Sokol Tábor, vítěz skupiny sever ORTEX Hradec Králové, vítěz skupiny západ OAZA Praha a již dříve zmíněné béčko Orlové.

Poděkování patří Kraji Vysočina, který převzal nad mistrovstvím záštitu a celou akci významně finančně podpořil.