Šachové akce v Litovli

Jedním z podpořených oddílů v rámci grantového řízení na popularizaci šachu byl TJ Tatran Litovel. Organizátoři nám zaslali zprávu z uskutečněného dětského turnaje Stříbrná věž 2017 a ze simultánky velmistra Jana Krejčího na náměstí v Litovli. Víc informací a fotogalerii najdete v detailu článku.

Mládežnická Stříbrná věž v Litovli má své vítěze

Pod záštitou starosty města Ing.Potužáka se v sobotu 8.4.2017 v Městském klubu v Litovli odehrála pátá série GP, krajského přeboru jednotlivců mládeže chlapců a děvčat ve čtyřech věkových kategoriích jako druhý ročník rapidu O Stříbrnou věž města Litovle. Klání O Stříbrnou věž se zúčastnilo 75 šachistů a šachistek, i když se řada soutěžících omluvila z důvodu nemoci. Hlavním rozhodčím byl Martin Šmajzr, pomocnými v jednotlivých kategoriích Karel Volek, Jan Krejčí, Michal Šmajzr a Martin Hampl. Smírčí komise ve složení Karel Volek, Martin Šmajzr a Zdeněk Beil nemusela během celého turnaje řešit žádný problém.

V kategorii chlapců do deseti let až do posledního kola vedl Petr Novotný z SK Prostějov. V poslední partii však prohrál s Kristianem Poljakem z TJ Spartak Přerov, a tak se z vítězství radoval Matěj Harašta z ŠK Vinary, který zvítězil v turnaji na pomocné hodnocení BH. Nutno však podotknout, že favorit této věkové kategorie Tomáš Mohapl dal přednost skupině do 14 let, kde se utkal se silnějšími soupeři. Výsledky jsou na webu: http://chess-results.com/tnr273507.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES&wi=984

V kategorii chlapců do dvanácti let zvítězil papírový favorit Jan Kolář z ŠK Mohelnice, vítězství mu však zkomplikovala celkově třetí Táťána Nesporá, která ho porazila v pátém kole. O jeho vítězství tak rozhodlo půl bodu pomocného hodnocení při dělení prvního místa s Lukášem Blahou. Třetí místo mezi chlapci obsadil Jan Cimburek z SK Řetězárny Česká Ves.

V kategorii do čtrnácti let nastoupilo do hry jen devět hráčů, proto se hrálo systémem každý s každým na devět kol. Ve skupině s náskokem celého bodu zvítězil teprve desetiletý Tomáš Mohapl z Agentury 64 Grygov, když ztratil bod jen se třetím v pořadí Martinem Londinem z SK Prostějov. Druhé místo vybojoval Marek Blaha z ŠK 1921 Zábřeh.

V kategorii do osmnácti let favorit Jáchym Bareš z Agentury 64 Grygov zaváhal hned v prvním kole prohrou s Julií Jeřábkovou. V předposledním kole prohrál s vítězem skupiny Šimonem Londinem z SK Prostějov, který porazil všechny své soupeře a zvítězil s náskokem dvou bodů před druhým Matějem Hrabalem z Agentury 64 Grygov.

Děvčata byla nejvíce zastoupena v kategorii do osmnácti let, kde zvítězila Veronika Šmajzrová z ŠK Ústí nad Orlicí před Julií Jeřábkovou z ŠK Mohelnice a Danielou Urbanovou z SK Prostějov. Děvčata se mezi chlapci neztratila ani v kategorii do dvanácti let. O půl bodu získala Stříbrnou věž Taťána Nesporá z ŠK 1921 Zábřeh před Lenkou Poljakovou z SK Řetězárna Česká Ves. Za zisk jediného bodu získala zlatou medaili děvčata v kategorii do deseti let Diana Tichá z ŠK Jeseník a do čtrnácti let Michala Hvozdová z téhož oddílu.

Všichni účastníci obdrželi ceny, které byly získány od řady sponzorů. Finančně přispěla firma Hopax Červenka a paní senátorka MUDr. Alena Šromová, věcnými cenami sponzoři Město Litovel, Euronics, BAVI cestovní kancelář, Davcom, STK Litovel – Vladimír Jašek, knihkupectví pana Lindušky a firma Papírák Litovel. Turnaj byl pořádán ve spolupráci s rodiči dětí ze šachového kroužku Tatranu Litovel.

Zdeněk Beil

Zpráva byla zveřejněna na webu krajského svazu: http://ssok.chess.cz/zprava.php?id=1412 V Litovelských novinách 3 a 5/2017 byla pozvánka a výsledky turnaje na straně 18: https://www.litovel.eu/filemanager/pdf-viewer/index.php?fileID=287496 https://www.litovel.eu/filemanager/pdf-viewer/index.php?fileID=294409 Pozvánka na simultánku J.Krejčího byla součástí letáku slavností Evropských dnů v Litovli, viz příloha a byla také zveřejněna v Litovelských novinách 9/2017 str. 20.