Hodnocení olympiády v Baku Vlastimilem Jansou

Vlastimil Jansa vypracoval zprávu kapitána mužského družstva na olympiádě v Baku 2016.

Těžko, přetěžko se hodnotí z pozice kapitána vystoupení našich reprezentantů na olympijském klání v Baku. Je to hodnocení něčeho, co se vyvíjí dlouho naprosto skvěle, ale v samotném závěru dojde k obrovskému zklamání… Navíc jen po několika dnech poté. Situace ve finiši olympiády mi připomínala atmosféru ze „stříbrného“ Lucernu (1982), vše nasvědčovalo tomu, že reprezentace po mnoha letech prorazí až do nejvyšších příček olympijského pořadí. Ostatně stejné pocity měl i Honza Smejkal – jeden z klíčových aktérů tehdejšího grandiózního úspěchu , který naše zápolení v Baku pozorně sledoval. „Hráli jste výborně, vítězné zápasy s Polskem a Holandskem v 8. a 9. kole dávaly všechny předpoklady k podobně úspěšnému cíli jako tehdy v Lucernu.“ Ano, uplynulo od té doby více než 30 let, jenže podobnost není nikterak náhodná. Byl jsem si společně s hráči také moc dobře vědom „prokletí“ posledních kol na posledních olympiádách, všichni se chtěli vyhnout jakémukoliv zaváhání, jenže…

Hraje se předposlední kolo olympiády v Baku, krátce před uplynutím třetí hrací hodiny. Právě kulminuje boj s jedním z dalších favoritů, se silným mužstvem Ukrajiny. Jsme znovu na pódiu, tedy na místech, kde se hrají zápasy jen těch nejlepších. Zápas se pro nás vyvíjí opět velice nadějně: právě končí remízou utkání Ponomarjov – Láznička a Hráček – Kryvoručkov na 2. a 3. šachovnici. Na scéně jsou dvě zbývající partie na 1. a 4. šachovnici. David před zápasem predikuje: „ S Eljanovem se budu snažit o mírnou iniciativu, nechci riskovat, nemám s tím u něj nejlepší zkušenosti… Na druhé straně nehraje zde v nejlepší formě, má zatím 3 ze 7 partií…“ Kolem 20. tahu David obětuje pěšce, nechtěl připustit černého jezdce na pole f4. Pozice vypadá zajímavě. Nelehký úkol čekal na Vlastu Babulu. Jeho soupeři Volokitinovi se v Baku (byť s velkým štěstím) zatím dařilo. V přípravě nastínil Vlasta možnost oběti pěšce černými v anglickém systému sicilské. A to se také stalo! Útočnému Volokitinovi pozice viditelně „nesedí“, ztrácí spoustu času – jak na hodinách, tak i na šachovnici návratem dámy do obranných pozic.

Postavení bílého se stává již kritickým po Vlastově 21…Da5! viz diagram!


Pozice z partie Volokitin - Babula po 21. tahu bílého.

Nejen objektivně vzhledem k samotnému postavení, ale především k obrovskému časovému deficitu. Volokitinovi zbývají na hodinách jenom vteřiny! První část obrany bílý ještě zvládá: 22.Vh3! (Vlasta Babula: „Tohle jsem neviděl, i tak jsem si byl vědom, že stojím skvěle.“) 22…Jg6! V této situaci , kdy smrtelně hrozí 23…e5, kolem šachovnice zoufale chodil kapitán Ukrajinců Sulypa i Ponomarjov, který právě skončil partii s Viktorem Lázničkou. Můj klubový kolega z Lysé Ponomarjov mi krátce poté říká: „ Volokitina jsme již v této situaci odepisovali, nejen vzhledem ke vzniklé pozici, ale také beznadějné časové tísni“. Ano, zatímco Vlasta měl na hodinách ještě ke čtyřiceti minutám, bílý poslední tahy prováděl jen „na vteřinách“. Všichni viděli 23.Je2 Vxc2!, bílý se proto odhodlává k poslední naději: 23.h5 Jf4 24.Dd2. Viz diagram.


Pozice z partie Volokitin - Babula po 24. tahu bílého.

24…Jxh3??

Ouha! Po správném a logickém 24…Sxg5 25.Vg3 h6 by měl Vlasta již všechny předpoklady partii dovést do výhry. Nyní si Volokitin oddechne…

Po 25. Jd5 Dxd2 26.Jxe7+ Kf8 27.Vxd2 Kxe7 28.Sxh3 Vb5 29. Vg2 vznikla přibližně vyrovnaná koncovka, kterou bílý nakonec ještě vyhrál. Mezitím se Davidovi nepodařilo v partii s Eljanovem získat za pěšce dostatečnou kompenzaci a nadějně vyhlížející zápas předposledního kola tak prohráváme.

V partii Vlasty Babuly jsme stáli zcela jistě jen centimetry od velkého úspěchu, i v případě výsledku 2:2 jsme nejen měli o bod více, ale do posledního utkání bychom nastoupili do souboje o nejpřednější pozice s mnohem přijatelnějším soupeřem. Vysoké umístění (4.-6. místo) bylo pak velice pravděpodobné. Kdyby neplatí, to vím, ale v tomto případě šlo o zcela výjimečné individuální selhání, v dané chvíli vzhledem k pozičním a časovým aspektům téměř neuvěřitelné. Vlasta byl odpočatý (minulé utkání nehrál), koncentrovaný a do této chvíle hrál znamenitě. Soupeř byl naopak nervózní (pochopitelně), pozice a čas bídné – přesto došlo k tomuto obratu. A se zcela fatálními následky, ty byly pro naše mužstvo však až příliš kruté. Pokud někdo bude chtít hodnotit naše vystoupení jen strohým „jako vždycky“, což znamená selhání v závěrečných dvou utkáních, má na to právo. Jenže by měl dodat, že Češi tentokráte ukázali šachovému světu opravdu vynikající špičkovou úroveň, musel to vidět každý kvalifikovaný šachista. Nejlépe o tom svědčí v přiložené závěrečné tabulce hodnocení Ph 4, které máme společně se čtvrtou Indií nejvyšší v celé soutěži. Toto hodnocení znamená sílu soupeřů, vždyť jsme se utkali celkem ze šesti z jedenácti nejvýše nasazených mužstev! A kromě utkání v 1.kole jsme se vždy utkali s kvalitními soupeři. Los k nám rozhodně nebyl přívětivý. V příloze uvidíte i individuální výsledky našich reprezentantů, pokud se týká ELO hodnocení, celkově jsme přes kolaps v závěru skončili v jasném plusu.

Jsem rád, že se mi jako kapitánovi podařilo hráče motivovat k sebevědomým výkonům s nejlepšími týmy světa a sehrát s nimi většinou napínavá a vyrovnaná utkání, stejně tak jako všichni hráči cítím také hluboké zklamání ze závěrečného strmého propadu turnajovou tabulkou. Který pocit je silnější? Ještě nevím, dojmů je mnoho… Nikdy nezapomenu na bojovnou morálku všech při našich každodenních schůzkách, na rozbory jednotlivých zápasů a plány na další utkání. Všichni hráči plně respektovali má rozhodnutí o sestavě, nikdy nebylo pochyb o připravenosti kohokoliv na další utkání. Vyzvedl bych rád i skvělou spolupráci s Michalem Konopkou, který v Baku byl přítomen a aktivně velice pomáhal ve všem, co bylo zapotřebí – a bylo toho opravdu hodně. Jsem rád, že jednoznačně mi vyšel tah s Vojtou Plátem, ke kterému se mnozí u nás od začátku stavěli rezervovaně až negativně. Vojta potvrdil má očekávání, svůj potenciál a velký talent, do reprezentačního kolektivu zapadl naprosto a bez výhrad! Čili opět: tentokráte jsme byli úspěchu skutečně hodně blízko - v čem spočívají „ty centimetry“, které nám scházely ? Zatím jen obdivuji ty, kterým je vše jasné…

A nyní k průběhu jednotlivých utkání a individuálnímu hodnocení.

Průběhy jednotlivých utkání:

1.kolo : Malajsie - ČR 0,5:3,5

Úvodní utkání bylo pochopitelně jen formalitou. Chtěl jsem dát volno Davidovi, ale on chtěl moc hrát, stejně jako Vlasta Babula. Mému přání tak vyhověl při pauze Viktor. Premiéra vyšla Vojtovi, první naše výhra na olympiádě! Davidův soupeř hrál překvapivě dlouho výborně, jeho odpor zlomila až časová tíseň a chytrý David.

2. kolo : ČR - Island 3:1

Island! Pro úvod rozhodně žádný snadný soupeř. Přesto slibný výkon našich! Skvělý a poučný závěr vidíme v partii Navara- Stefansson, dobrá společná příprava se osvědčila Vojtovi v Gruenfeldce a znamenitě hrál Vlasta Babula se slavným Hjartarsonem. Jen Viktor doplatil na přílišné ambice v zajímavé variantě přijatého dámského gambitu – přesto 3:1!

Z pozice na diagramu zahájil David závěrečný drtivý útok :

26.f5! exf5 27.Jxf5 Vcd8 28.Jd6 Ve6 29. Df3! Jxe5 30.Vxe5! Dxd6 31.Df7+ Kh8 32.Vxd5! a černý se vzdal. Učebnicový příklad na slabou 8.řadu.

3. kolo: ČR – Uzbekistán 3:1

Silný soupeř na čele s bývalým mistrem světa FIDE. Ale právě na 1. šachovnici David předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů na olympiádě! Velice důležitou partii vyhrává i Viktor, když zamotává hlavu soupeři v těžké pozici a získává tak apetit do dalších bojů na olympiádě.

4. kolo : USA – ČR 2:2

Tvrdý souboj s favorizovanými Američany. Ti mají na prvních třech šachovnicích borce z první světové desítky! Nicméně naši se jich vůbec nebojí a také na čtvrté desce nastupuje bez bázně Vojta. Nakonec vše spravedlivě končí čtyřmi remízami a naši tak jasně ukazují vysoké ambice.

5. kolo : Slovinsko – ČR 1:3

Další skvělý zápas těsně před volným dnem. Výhrami rozhodují Zbyněk a Vlasta na 3. a 4.šachovnici. Milovníci taktiky si především vychutnali závěr Vlastovy partie:


Babula,Vlastimil (2540) - Sebenik,Matej (2526)

Následovalo totiž 32.Se7! h5 33.Dd7 Db2 34.V4c2 a černý se vzdal.

6. kolo : ČR - Gruzie 2:2

S Gruzií „jen“ 2:2. Jenomže, šlo sice o méně známé, ale velice zdatné soupeře. Nicméně svého zkušeného protivníka postupně černými přehrál Vojta Plát, ale zakopl těsně před vítězným cílem. Remízou skončily i ostatní duely, včetně partie s proměnlivými šancemi na třetí šachovnici.

7. kolo : Rusko – ČR 3,5:O,5

S Ruskem hrajeme stejně jako před dvěma roky v sedmém kole a ve stejné sestavě. U soupeřů hraje opět Griščuk, tentokráte však až na 4. šachovnici. Rusům se daří odveta, ale rozhodně to nemají tak jednoduché jak ukazuje výsledek. Na partii s Nepomňachtčim se černými Zbyněk znamenitě připravil, ale v postavení diagramu


Nepomňachtči - Hráček po 17. tahu bílého.

propustil obrovskou šanci, která spočívala v postupu 17…a3! Stál by pak dokonce lépe! Ale i pak po 17…bxa2 18.Vxa2 Da5+ 19.Kf1 neměl rozhodně prohrát. Rovněž Viktor, který získal v centru iniciativu proti Tomaševskému, ve výhodné situaci bohužel chybuje…

8. kolo : ČR - Polsko 2,5:1,5

Dostáváme Poláky a porážíme je 2,5:1,5! Hrdinou je Viktor Láznička, který doslova smetl na druhé šachovnici dosud nejlepšího polského olympijského borce Dudu. A to černými figurami! I v druhé partii s černými Piorun – Plát to není náš hráč, kdo se v závěrečných zápletkách mohl cítit ohroženě: v pozici následujícího diagramu přišlo:


Piorun - Plát po 28. tahu bílého.

28…Sf5! 29.Jg6+! Dxg6! 30.Vxe4 Vxe4 31.Dxf5 Ve1+ 32.Kc2 Dxg2+33.Vf2 Ve2+ 34.Vxe2 Dxe2+ 35.Kc1 (Prohrávalo 35.Kb3?? pro 35…Dd1+ 36.Dc2 Dg4! 37.c4 Df3+) 35…De1+ 1/2

9. kolo : Nizozemsko - ČR 1,5:2,5

Znovu tradičně nepříjemný protivník, ale opět znamenitý výkon a výhra! Před losováním jsem byl domluven s Davidem, že dostane volno s každým soupeřem, jenom ne s Holandskem. Důvodem byl Giri na 1. šachovnici. I v tomto případě nám sestava vyšla, při čemž klíčové události se odehrály na prvních dvou šachovnicích. V partii Giri – Navara bílý právě zahrál vrcholně nebezpečné 27.Dh4!?


Giri - Navara po 27. tahu bílého.

A se sebevědomým úsměvem kroužil kolem šachovnice. Viditelně však přehlédl jednak Davidovu obranu 27…exd5 28.De7+Kg8 29.Sh6 dxc4+ 30.Kh2 Jd7 31.Vf7 Dd5!, po čemž mu nezbývalo nic jiného než remizovat věčným šachováním věží na sedmé řadě, ale i geniální 27…Kg8! 28.De7 g5!! a je to bílý, kdo musí hledat cestu k záchraně! Tohle nepostřehl ani David a to už něco znamená…


Láznička - L'Ami po 35. tahu černého.

„Vítězný gól“ vsítil podruhé za sebou Viktor, když svého soupeře a jeho pozici na diagramu zcela demoloval efektním 36.Sa6! a černý se vzdal.

10. kolo : ČR - Ukrajina 1:3

Vrcholně nešťastný zápas s Ukrajinou jsem komentoval hned v úvodu hodnocení.

11. kolo : Francie - ČR

Poslední utkání se hrálo na rozdíl od předcházejících již v 11 hod. dopoledne. Místo bodu navíc a s největší pravděpodobností Turecko jako náš nejpravděpodobnější soupeř, přichází osmá nasazená Francie, tedy další těžký soupeř do posledního kola. Snažíme se konsolidovat všechny zbylé síly, je jasné, že Vlasta Babula není schopen hrát, naše čtyřka je tedy daná, soupeřova však nikoliv. Dovídáme se o ní až těsně po půlnoci, hned brzy zrána připravujeme spolu s Vlastou Babulou Vojtu na partii s Bauerem, Viktor si na Mazeho hodně věří, nedávno s ním hrál na Korsice, David ví, že to bude mít se světovou dvojkou černými těžké a Zbyněk nastupuje proti klubovému kolegovi z Brém Fressinetovi – zná ho velice dobře. Francii se na olympiádě v předcházejícím průběhu až tolik nedařilo, ale mají stejný počet bodů jako my, byť se slabšími soupeři. David rozehrává partii černými naprosto spolehlivě a vyrovnává hry, Viktorovi se však v zahájení tentokráte vůbec nedaří uhádnout soupeřovu reakci na Trompovského 2.Sg5 a dostává se dokonce do vážných potíží. Vojta ve francouzské pokračuje velice agresivně (g4 a pak c4), v komplikované pozici však Bauer chybuje a bílý získává dalším aktivním tahem (tentokráte b4!) silnou iniciativu. Bohužel však chybuje i Zbyněk s Fressinetem a dostává se v solidní pozici do zbytečných potíží. Ne, není to dobrý zápas, ale prohrát vůbec nemusíme. Viktor bojuje a v postavení diagramu by partie měla skončit nerozhodně, nejjednodušeji na příklad po 26.a4 bxa4 27.Sxe6 Kxe6 28.c4 s jasnou remízou…


Láznička - Maze po 25. tahu černého.

Plát - Bauer po 34. tahu černého.

V této chvíli v postavení posledního diagramu stojí totiž Vojta již hladce na výhru: stačí jen vyměnit střelce po 36.Sd5 (dobré je i 36.Se4) Vd7 37.Sxg8 Vxg8 a přechodem druhé věže na šestou řadu po 38.Vc2. Nicméně ani on se v posledním kole netrefuje do černého, zápas tak ztrácíme a s ním mizí i poslední body ve skvěle rozjeté olympiádě.

Individuální hodnocení:

Jak je patrno ze statistiky a ELO hodnocení, nikdo z reprezentantů bodově nezklamal. David Navara odehrál nesmírně náročnou soutěž, ve které se utkával s nejlepšími světovými velmistry, s řadou z nich černými figurami. Jeho výkon dostatečně nad hranicí 2700 bodů budí úctu a velký respekt.

Rovněž Viktor Láznička odehrál své. Rozhodl v náš prospěch těžká utkání s Polskem a Holandskem, bohužel mu nevyšel závěr s Francií.

Zbyněk Hráček a Vlasta Babula odvedli lehce nadstandardní výkony, obrovská škoda neobyčejného výpadku Vlasty ve veledůležitém utkání s Ukrajinou.

Vojta Plát byl žádoucím oživením hry našeho mužstva, jako jediný neprohrál ani jedinou partii a ve své premiéře zanechal u všech silný dojem.

Organizační hodnocení:

V průběhu olympiády se ukázala jako velice cenná přítomnost Michala Konopky. Řešil hned celou řadu vyskytujících se problémů, spojených s pobytem, časovou organizací, cestovními obtížemi, zajistil i nutné ošetření na stomatologii, aktivně se podílel také na přípravě mužské a ženské reprezentace. Organizoval naší návštěvu na českém velvyslanectví v Baku a celý náš program o volném dni, kontaktoval vždy ta správná místa a správné osoby apod.. Jeho pobyt byl hrazen pořadateli, myslím si, že by mu měla být uhrazena celá cena letenky jako uznání za jeho činnost v průběhu olympiády ve prospěch naší reprezentace. Touto cestou děkuji i panu Milanu Petrasovi za rychlý a nezbytný servis, který z Prahy poskytoval naší výpravě před a v průběhu olympiády.

Vlastimil Jansa, kapitán mužské reprezentace

Web turnaje
Výsledky
Výsledk českého týmu