Dva týdny v Mariánských Lázních se zdály jako chvíle, hráči mají za sebou již všechna kola i slavnostní ceremoniál a čeká je pouze cesta domů. A po návratu jistě bude na co vzpomínat!
Mariánské Lázně svojí krásou a léčivými prameny pomohly vytvořit nádhernou a velice důstojnou atmosféru. Mistrovství se zúčastnilo rekordních 470 účastníků z 54 zemí světa. O hráče a jejich doprovod se po celou dobu staral více než třicetičlenný organizační tým Dr. Jana Mazucha. Vážnost turnaji rovněž dodával legendární rozhodčí IA Andrzej Filipowicz, který nejenže byl několikrát hlavním rozhodčím zápasu o mistra světa, ale také má za sebou velmi úspěšnou hráčskou kariéru (7x reprezentoval Polsko na Šachové olympiádě).
V pondělí večer bylo na programu setkání se šéfem seniorské komise FIDE Dr. Dirkem Jordanem, na kterém byla diskutována otázka budoucnosti světového šampionátu. Před úterním 10. kolem hráči uctili minutou ticha památku nedávno zesnulého GM Marka Tajmanova, který se zapsal do historie nejen jako vynikající šachista (vyhrál mistrovství Sovětského svazu v roce 1956, účastnil se turnaje kandidátů v letech 1953 a 1971, dvakrát se stal mistrem světa seniorů), ale také jako klavírní virtuóz.
Nyní již přistupme k výsledkům. V kategorii nad 50 let zvítězil po mohutném finiši 6 výher v posledních 6 kolech GM Giorgi Bagaturov z Gruzie. S odstupem jednoho bodu (a lepším výsledkem ve vzájemném zápase proti třetímu) skončil druhý IM Alexander Reprintsev z Ukrajiny a na bronzové příčce skončil první nasazený GM Zurab Sturua z Gruzie. Nejlepším Čechem se stal s 8 body GM Marek Vokáč, který skončil na krásném 8. místě.
V kategorii nad 65 let rozhodlo o mistru světa pomocné hodnocení mezi pěti borci, kterým se podařilo získat 8,5 bodů. Vítězem se o pouhý půlbodík stal GM Anatoly Vaisser z Francie, který se tak raduje z čtvrtého titulu mistra světa mezi seniory. Na druhém místě skončil pražský rodák GM Vlastimil Jansa. Je to sice smůla, nebýt mistrem světa o pouhý vlásek, nicméně druhé místo je bez jakýchkoliv pochyb úctyhodný výkon. Další v pořadí s 8,5 body skončili GM Evgeny Sveshnikov, IM Vladimir V Zhelnin (oba z Ruska) a FM Clemens Werner z Německa.
U žen nad 50 let se famózní finiš povedl WFM Tatianě Bogumil z Ruska. Ziskem 4,5 bodů v posledních 5 kolech a zejména výhrou nad první nasazenou WGM Elvirou Berend z Lucemburska se může radovat nejen z titulu mistryně světa, ale také z titulu WGM, který výhrou v tomto turnaji získala. Stříbro s hořkou pachutí si tak odnese WGM Berend, která měla po sedmém kole náskok celého bodu, avšak druhé místo je velice dobrý výsledek na turnaji takovéto kvality. Třetí místo obsadila WGM Galina Strutinskaia z Ruska. Nejlepší Češkou se 6 body se stala WGM Eliška Richtrová, která skončila na 11. místě.
V turnaji žen nad 65 let se překvapení nekonalo. První nasazená exmistryně světa v šachu GM Nona Gaprindashvili z Gruzie ztratila z maxima pouze dvě remízy a s 8 body se stala již potřetí v řadě (a popáté celkem) seniorskou mistryní světa. Na druhém místě skončila druhá nasazená WGM Elena Fatalibekova z Ruska se 7,5 body, bronz si odnesla WGM Tamar Khmiadashvili (Gruzie) s 6,5 body. 5 bodů získala nejlepší Češka WFM Hana Modrová, která obsadila 8. místo.
Mistrovství světa seniorů v šachu 2016 se konalo pod záštitou starosty Mariánských Lázní Ing. Petra Třešňáka a za finanční podpory města Mariánské Lázně.
Bližší informace o turnaji, včetně výsledků, fotodokumentace včetně závěrečného vyhlášení a dalších zajímavostí naleznete na www.wscc2016.net.
Za organizátory
Petr Pisk