Oslavy svátku všech šachistů dnes probíhaly po celé republice. Přečtěte si reportáž z Pardubic a Liberce, kde jsme s akcemi pomáhali.
V pardubických Tyršových sadech proběhla ve středu 20.7. oslava Mezinárodního dne šachu. Od 13 do 18 hodin byly veřejnosti k dispozici stolky se šachovnicemi a velké zahradní šachy, na kterých po celé odpoledne probíhaly zuřivé šachové boje všech věkových generací. Pro účastníky byla připravena řešitelská soutěž i možnost zahrát si s přítomným velmistrem Martinem Petrem.
V simultánce se postupně vystřídalo 42 hráčů a remizovalo hned osm z nich: Aleš Novotný, Zdislav Košťál, Miroslav Plchot, Tomáš Mikolenka, Marek Krása, Josef Růžička, Adam Josef Ret a Luboš Svíženský. Nicméně velmistra nikdo neporazil a celkové skóre simultánky bylo 38 : 4. Všichni hráči dostali pěkné ceny – šachové knížky, odznaky, magnetky a dětská pexesa.
V zápase na dálku přes novou českou hernu sachy.cz za liberecký tým nastoupil předseda Šachového svazu České republiky Viktor Novotný a za Pardubice pak Martin Petr. Vyrovnaná partie skončila remízou ve věžové koncovce. Celá akce proběhla za krásného letního počasí a velký zájem přítomných dětí vzbudil živý maskot v obleku plyšového šachového jezdce.
V Liberci připravily společně tři místní oddíly (Slavia, Desko a TJ Lokomotiva) velmi důstojnou oslavu Mezinárodního dne šachu. Město se rozhodlo oživit život ve městě přímo na hlavním náměstí projektem letní pláže. A dnes byla liberecká pláž plná šachu.
Řada připravených šachovnic lákajících ke hře, dvojice velkých zahradních šachů, soutěž v řešení šachových úloh různé obtížnosti či možnost zahrát si s někým po internetu na stránkách sachy.cz, které vyvinul jeden z místních milovníků hry. Vše pod dozorem zkušených trenérů, kteří rozdávali informace o možnosti navštěvovat šachový kroužek či oddíl, profesionálně moderováno, natáčeno štábem místní televize a navíc v počasí téměř ideálním.
Šachy opět ukázaly svou popularitu, když většina souprav byla v neustálé permanenci kolemjdoucích. O mezinárodní rozměr se postaralo několik hry chtivých Němců či skupina Angličanek, které obsadily na dlouhou dobu zahradní šachy.
Jedním ze zpestření byla partie Liberce proti Pardubicím, která se na obou místech hrála na velkých zahradních šachách a tahy se přenášely přes hernu šachy.cz. Přijal jsem nabídku hájit barvy Liberce, v Pardubicích byl proti mě připraven velmistr Martin Petr, aktuálně 14. hráč českého žebříčku. Martin hrál v Pardubicích se zájemci simultánku (řadu partií najednou, kdy obchází jednotlivé soupeře) a naší partii si k tomu přihodil. Jak mi po partii prozradil, hrál dokonce naslepo, tj. neviděl vůbec šachovnici, moderátor mu pouze hlásil tahy. Z šachového hlediska jsem nebyl s vývojem partie moc spokojen, hráli jsme zahájení, které moc neumím, a velmistr přes všechny handicapy dokazoval svou herní převahu.
Atmosféra ale byla skvělá, řada lidí se zastavila, sledovala souboj a věřím, že i fandila (to se v šachu, kdy má být při hře klid, nedá s určitostí tvrdit:-). Když se partie začala povážlivě klonit na stranu velmistra a mně navíc začal docházet čas, přišla z Pardubic nabídka remízy, kterou mi přítomní diváci schválili přijmout, a tak tento první meziměstský zápas na zahradních šachách skončil v přátelském duchu.
Byla to velmi povedená akce a pevně doufám, že příští rok, kdy nás čeká již 51. ročník Mezinárodního dne šachu (vyhlásilo UNESCO v roce 1966), se po celé republice sehraje v takovém přátelském a propagačním duchu mnohem více partií. Však šachy nejsou jen vhodnou hrou rozvíjející schopnosti našich dětí, ale udržují v duševní svěžesti i seniory. Šachy spojují generace i národy.
Přehrát si můžete partii mezi Pardubicemi a Libercem s komentářem Viktora Novotného.
Viktor Novotný: "Motivuje mě nízká úroveň veřejně předvedené hry, asi bych měl potrénovat:-). Škoda, že na to už dlouho nemám čas... Dámský gambit nehraju a bylo to dost vidět. Dc2 jsem šel s intencí 6....h6 7. h4 – alespoň jsem měl dojem, že to tak zavedl Kasparov a bylo by to pro diváky:-). Sxf6 se mi dost nechtělo, ale nelíbilo se mi Jxc3 bxc3 Je4. Po Sxe5 a Df6 jsem byl rád, že mě Martin pustil, PC mi to potvrdil. Nejzajímavější moment pro bílého je 19. Vxe6!, což jsem i zvažoval, ale velmi povrchně. Obdobně mě mrzí, že jsem zavrhl 20. Dc2 g6 jako k ničemu a nevšiml si, že bych pak mohl c4 a zbavil se slabiny. Místo toho měním střelce, protože mi soupeřův připadal silný, což při důkladnějším průzkumu je vzhledem k díře na c4 špatný odhad. Vtipné je, že nehraju 25. Vc1 pro Dxd4 – evidentně neudržím myšlenku :-) A nejvtipnější je 33. Kh1, to obsluze počítače uklouzlo při zadávání. Ne, že by Kh2 měnilo situaci, ale alespoň jsem měl dobrou výmluvu pro případnou prohru :-) "