Sněženky a Machři 2013: První Machr už přistál v Praze

Legendární velmistr Boris Gulko, který jako jediný vyhrál mistrovství SSSR i USA a jako jeden z mála má pozitivní skóre s Garrym Kasparovem, přistál v úterý dopoledne v Praze. Od soboty 30. 11. do neděle 8. 12. bude hrát v zápase Sněženky a Machři 2013 proti čtyřem mladým velmistryním.

Velmistr Gulko navštívil Prahu poprvé v šedesátých letech a říká, že se těší, jak si projde stejná místa znovu s tím odstupem téměř poloviny století. V bývalém Československu hrál v srpnu 1968 mezinárodní šachový turnaj v Havířově, a byl tak svědkem invaze vojsk Varšavské smlouvy do naší země. Na něj osobně dopadla rudá pěst o deset let později, když odmítl podepsat dopis hanobící velmistra Viktora Korčného po jeho emigraci. A ještě silněji, když požádal o vystěhování ze Sovětského svazu do Izraele.

O životním příběhu Borise Gulka si můžete přečíst v zítřejším vydání magazínu IN (pravidelná středeční příloha Hospodářských novin). Potkat se s ním osobně můžete v Poděbradech v hotelu Zámeček, pokud se přijedete na zápas Sněženky a Machři podívat.

Chcete-li návštěvu Poděbrad spojit i s aktivní šachovou hrou, můžete využít ještě několika volných míst v sobotních simultánkách. Poslední listopadovou sobotu si od 11 hodin můžete zahrát proti 85 letému velmistrovi Palu Benkovi a první prosincovou od 10 hodin proti velmistrovi Gennovi Sosonkovi. Více informací o těchto simultánkách najdete ZDE.

Pavel Matocha