Po náročném víkendu patřilo pondělí na festivalu šachu a her CZECH OPEN 2013 ke klidnějším dnům. Jedním z vrcholů pondělního programu byl turnaj STAROPRAMEN OPEN – MČR v holanďanech. Nastoupilo deset dvojic a celkovými vítězi se stala dvojice Bucinkas – Limontas. Mistrovský titul získali Ivo Šlesinger a Jiří Jezbera, kteří se holanďanů účastní s železnou pravidelností.
Výsledky MČR v holanďanech:
1. Šlesinger Ivo - Jezbera Jiří
2. Tajovský Martin - Pavel Menčík
3. Kratochvíl Karel - Svoboda Václav
Velice oblíbenou disciplínou na festivalu CZECH OPEN jsou turnaje v rapid šachu. Hraje se jich tu hned několik druhů a jsou tradičně velmi silně obsazeny. I letos čekají pořadatelé na hlavní turnaj v rapidu, tedy VLASTIMIL LOUČEK OPEN hraný jako MČR v rapid šachu, silné startovní pole. "Svou účast potvrdili GM Movsesjan a česká jednička GM Navara, což jsou jména, které slyšíme rádi," uvedl ředitel festivalu Jan Mazuch. VLASTIMIL LOUČEK OPEN je na programu ve středu a ve čtvrtek, vždy od 9 hodin ráno.
Pondělí přineslo rapid dvojic pod názvem ELTODO OPEN. Na startu turnaje se sešlo celkem 37 dvojic. "Turnaj byl opět velmi silně obsazen. Hráli například GM Kononěnko, GM Šimanov nebo například GM Neuman," poukázal Mazuch. Jeho slova potvrzuje i statistika zúčastněných otitulovaných hráčů, která čítá 9 velmistrů, 7 mezinárodních mistrů, jednu mezinárodní mistryni a šest FIDE mistrů.
Prvenství vybojovali velmistři Kononěnko a Gutman s pěti výhrami a dvěma remízami. Stejný výsledek uhráli velmistři Vorobjov a Turov, o pořadí rozhodovalo až druhé pomocné hodnocení. Na výborném třetím místě skončili Češi FM Zwardoň a FM Červený před GM Neumanem a IM Šimáčkem a IM Plátem a CM Pecháčem (SVK).
Kompletní výsledky naleznete na www.czechopen.net.
Na pondělní odpoledne byl také naplánován start turnaje BULÍNSKÝ & VÁVRA OPEN – MČR v bleskovém maratonu. "Je to vždycky trochu napínavý turnaj. Nikdo neví, kolik lidí se přihlásí a jakým systémem se bude hrát. To totiž záleží na počtu hráčů v turnaji. Jakmile se ale začne hrát první kolo, je jasné, že všechno dobře dopadne," usmívá se ředitel festivalu Jan Mazuch. Vítěz mistrovského titulu v této nepříliš tradiční ale velmi namáhavé disciplíně bude znám v úterý večer.
Hlavním organizátorem maratónu je Jaromír Šulc, který jezdí do Pardubic v podstatě jen kvůli této soutěži.
Co je to šachový maraton? Jak to vůbec probíhá?
Maraton probíhá tak, že se hrají bleskové partie čtyřiadvacet hodin v kuse. Hráči dostávají menší pauzy po dvou hodinách – na občerstvení, toaletu. Za 24 hodin stihnou šachisté odehrát kolem 120 partií.
Kolik na takovou akci přijede hráčů? Přeci jen ne každý má výdrž a žaludek na celý den sedět u šachovnice.
Pravidelně na tuhle akci přijíždí mezi 80 a 90 účastníky, letos jich je dokonce 92. Co se týče jejich "úmrtnosti" během turnaje, hodně záleží na tom, jaká se u šachovnic sejde parta. Jeden rok v průběhu noci odpadne 20 šachistů, jindy jich nedohraje třeba jen 5 a z toho jsou dvě děti.
Jak se tak veliký turnaj losuje? Jaký je herní systém?
Máme systém pro to, abychom snížili administrativu jak pro hráče, tak pro organizátory. A zároveň ten systém maximalizuje počet odehraných partií. Hráči se posadí a po každé odehrané partii si poposedávají vždy o jedno místo vedle, tak aby hrál každý s každým. Výsledky si zapisují na předem připravený předtištěný papír, který pak odevzdají, a my jejich výsledky přepíšeme. Tak jsme schopni odehrát i deset partií do dvou hodin.
Je to náročnější po organizační stránce, kdy je nutné losovat, přepisovat výsledky a řešit reklamace hráčů? Nebo je to náročnější pro hráče u šachovnic?
Myslím, že je to náročnější pro hráče. Organizátorům po 6 hodinách odpadne práce, protože hráči se unaví a než aby na každou maličkost hledali rozhodčího nebo organizátora, raději to vyřeší sami (smích).
Kdo se účastní maratonu? Jaký je věkový rozptyl šachistů?
Hlavní těžiště hráčů je mezi 15 a 35 lety. Ale jinak je to různorodé. Vím, že si několikrát zahrál osmdesátiletý pán z Pardubic a proti němu ve stejném ročníku třeba i desetileté děti. To se sice stává i v běžných turnajích, ale těžko se tihle dva mohou potkat u šachovnice v půl druhé ráno.
Stává se, že hráči u partií spí?
Loni jsme měli spoustu fotek s lidmi spícími na šachovnicích. Předloni se to třeba ale vůbec nestalo, všichni byli úžasně disciplinovaní. Ale vždycky se najde někdo, kdo někde zaspí, nebo si alespoň položí hlavu. Většinou ale všichni hrají v maximálním tempu, snaží se nezdržovat, nekomplikovat organizaci pobíháním po aréně nebo předehráváním partií.
Maraton tady na CZECH OPENu je vypsaný jako mistrovství České republiky. Jak je tato trofej mezi hráči ceněna?
Když se člověk pochlubí touhle trofejí, vyslechne si většinou pochvalu ve stylu: „Ty jsi blázen!“ Ale samozřejmě hlavní odměna je to, že si člověk zkusí svoje limity a může říct, já jsme to vydržel. A pokud to někdo zvládl ještě nejúspěšněji ze všech, pak na sebe asi může být opravdu hrdý.
Stávají se nějaké kuriozity? Přeci jen když ve 4 ráno prohrajete s výrazně slabším soupeřem, tak to na některé povahy může být moc… Nelétají třeba občas po soupeři figurky?
Viděl jsem letět několik figurek, ale nebylo to vyloženě po soupeři, spíš do volného prostoru, a když se pak dotyčný uklidnil, tak si je po sobě i posbíral, takže se dohromady nic nestalo.
Já o vás vím, že takový váš cíl je maratón zároveň zorganizovat a odehrát. Povedlo se to už někdy?
Nepovedlo, protože hráčů se prakticky vždy přihlásil sudý počet a já jsem je nechtěl doplňovat, aby vždy nemusel jeden zbytečně čekat. Tak snad se to povede za rok, ale ještě nevím, jak se k tomu postaví ředitel festivalu a jestli na to budu mít dost energie… (smích)Kateřina Levínská, tisková mluvčí CZECH OPEN 2013