Skladatelská soutěž k stému výročí narození Jindřicha Fritze

JUDr. Jindřich Fritz (15. 6. 1912 – 9. 11. 1984) byl nejúspěšnějším československým skladatelem šachových studií. Složil jich kolem 400.

V Albech FIDE dosáhl přes 90 bodů, za což mu byl v roce 1975 udělen titul mezinárodní velmistr; to se zatím nepodařilo ani legendárnímu Mario Matoušovi. Nositel dalších titulů, mimo jiné ZMS 1976.

Důležitější, než tituly, je tvůrčí odkaz. Jindřich Fritz se nikdy neodpoutal od praktické hry a jako špičkový skladatel publikoval mnoho krásných vtipných drobností, které dodnes předvádíme žákům a dorostencům při trénincích. Velmi populární byl skladatel Fritz v tehdejším Sovětském Svazu, kde šachu a studiím opravdu rozuměli. Když v roce 1984 zemřel, věnoval jeho tvorbě prestižní časopis Šachmaty v SSSR několik tiskových stránek.

V červnu uplyne kulatých 100 let od Fritzova narození a to je důvod – a také morální povinnost – uspořádat skutečně reprezentativní mezinárodní skladatelskou soutěž. Celou akci společně zaštiťují Šachový svaz České republiky, Sdružení českých skladatelů a časopis Československý šach. Cenový fond 10 000 Kč je zárukou, že soutěž obešle světová skladatelská špička. Pořádání se ujala osvědčená dvojice mezinárodní rozhodčí Emil Vlasák (ředitel turnaje) a IM Jaroslav Polášek (rozhodčí).

Celý průběh soutěže můžete sledovat na http://www.vlasak.biz/fritz100.htm.

Závěrem dva diagramy, které ilustrují mnohostrannost Fritzovy tvorby:

Diagram č.1


Jindřich Fritz, oprava Jaroslava Poláška
Práce 1953


Bílý na tahu

Diagram č.2


Jindřich Fritz
Práce 1951, 1. cena


Bílý na tahu


Nápovědy:

Diagram č.1: Tato oblíbená studie je založena na nečekaném vtipném prvním tahu a mohou ji myslím vyřešit i průměrní hráči z diagramu.

Diagram č.2: Po 1.Sf1! Vh6+ vyhraje bílý jedině záhadným tahem 2.Ka5!!. Proč, to je nepochybně kvalitním oříškem i pro nejsilnější hráče a ani počítač příliš nepomůže.

Emil Vlasák