Název: Jsou v ŠSČR diskriminováni muži? Přispěvatel: cz593628 03.06.2009, 08:53:50 V Rozpisu soutěží družstev je uveden návrh na změnu Soutěžního řádu, čl. 2.2.4. Citace: Ženy se mohou účastnit soutěží mužů, dívky soutěží chlapců. S výjimkou soutěží seniorů se hráči nižších věkových kategorií mohou účastnit soutěží vyšších věkových kategorií. V soutěžích seniorů se mohou vyšší věkové kategorie účastnit soutěží nižších věkových kategorií. Zajímá mě názor šachové veřejnosti na tento článek. Domnívám se, že v České republice je zakázána diskriminace na základě pohlaví, proto si myslím, že pokud mohou hrát ženy v soutěžích mužů, musí to platit i naopak. Proč bych jako muž měl být diskriminován?
Název: Re: Jsou v ŠSČR diskriminováni muži? Přispěvatel: palovsky 04.06.2009, 07:08:06 Dobrý den,
omlouvám se všem, ale toto fórum vzniklo pro dotazy k pravidlům, k rozhodčím atd. Netvrdím, že SŘ nepatří do legislativy rozhodčích, ale tyto obecné diskuze zde nepatří. Je velice pravděpodobné, že se k nám přidá komise STK a zřídí diskuzní fórum - tam to můžete zkusit znovu. Proto dávám LOCK. Název: Re: Jsou v ŠSČR diskriminováni muži? Přispěvatel: hasbye 05.06.2009, 12:45:34 "ne každé nerovné zacházení s různými subjekty lze kvalifikovat jako porušení principu rovnosti, tedy jako protiprávní diskriminaci jedněch subjektů ve srovnání se subjekty jinými. Aby k porušení tohoto principu došlo, musí být splněno několik podmínek: s různými subjekty, které se nacházejí ve stejné nebo srovnatelné situaci, se zachází rozdílným způsobem, aniž by existovaly objektivní a rozumné důvody pro uplatněný rozdílný přístup" (Nález Ústavního soudu ze dne 6.6.2006, sp. zn. Pl. ÚS 42/04, publikovaný ve sbírce zákonů pod číslem 405/2006 Sb., § 26)
Osobně se domnívám, že v daném případě (účast dívek a žen v soutěžích chlapců a mužů) nejde o nepřípustnou diskrimaci právě s ohledem na to, že je sledován legitimní cíl, totiž podpora skupin šachistů, kteří jsou z pohledu jejich podílu na celkovém počtu členů ŠSČR ve výrazné menšině. Pokud se rozhlédneme kolem sebe, je zřejmé, že šachistek je opravdu výrazně méně než šachistů a obzvlášť pokud jde o ty dobré, je jich opravdu málo. Taktéž nemůžeme zavírat oči před tím, že existuje určitý rozdíl mezi výkonnostní kvalitou účastníků dívčích a chlapeckých turnajů (léta řídím MČech a MČR mládeže a mohu konstatovat, že chlapecké turnaje jsou výrazně silnější; s MČR mužů a MČR žen nemám žádné přímé zkušenosti nicméně pohledem do výsledkových tabulek můžeme konstatovat podobný závěr). Smyslem předmětného ustanovení je poskytnout těm nejlepším šachistkám možnost hrát kvalitní soutěže, proto se připouští, aby dívky hrály též chlapecké soutěže a ženy mužské soutěže. Je však třeba dodat, že pokud se pro to některá šachistka rozhodne, musí splnit shodná kritéria jako kdokoliv jiný (tj. například na MČR H16 se musí kvalifikovat z MČech nebo MMoravy, nedostane se přímo do finále jenom proto, že je dívka). Proto se domnívám, že je splněn jak požadavek legitimního cíle, tak proporcionality (tj. nejde o nepřiměřený zásah). Opačný "směr pohybu šachistů" tj. možnost mužů hrát ženské soutěže, podle mě postrádá právě onen legitimní důvod (mužské soutěže jsou silnější, proto případný přesun do jiné soutěže nebude znamenat možnost hrát kvalitnější turnaj). Za předpokladu, že by konstelace byla taková, že mužů i žen bude v ŠSČR srovnatelný počet a jejich výkonnost bude také srovnatelná, souhlasil bych se závěrem, že jde o diskriminaci na základě pohlaví, za stávající situace však nic takového konstatovat nemohu. |