Forum chess.cz

Komise rozhodčích => Swissmanager => Téma založeno: Millbo 30.05.2010, 03:31:28



Název: možnosti losování
Přispěvatel: Millbo 30.05.2010, 03:31:28
Dobrý den,
 právě řeším otázku "spravedlnosti" pořadí při pětikolovém turnaji a vyšším počtu účastníků (řekněme 15 a víc). Mám dojem, že "štěstí" se při losování a určování pořadí projevuje oproti delším (7, 9 kol) turnajům výrazně více. Přemýšlel jsem nad možností použít systém, který (pokud si správně vzpomínám) byl použit na olympiádě. Tedy přidat nasazeným (první polovině) "virtuální bod" a po druhém kole ho zpětně odečíst. Jednoduché modelové výpočty (při pěti kolech) mi dávaly dokonce lepší (přesnější) výsledky než sedmikolový turnaj... Nechci zabíhat do podrobností, prostě by mě jen zajímalo, zda existuje nějaký model poměřující spravedlnost (přesnost) š. systému (v porovnání např. se systémem "každý s každým") a davájící do souvislostí počet kol a účastníků. Také bych rád věděl, zda již někdo uvažoval o zapracování "olympijského losování" (virtuálních bodů) do turnajů jednotlivců a případně jestli se objeví jako "standard" v možnostech swissmanageru.

Děkuji za odpověď
M.


Název: Re: možnosti losování
Přispěvatel: hasbye 31.05.2010, 12:27:32
Nevím, jestli jsem správně pochopil druhou část Vaší otázky, ale SwissManager umožňuje již nyní přidávat (a později v průběhu turnaje opět ubírat) hráčům "virtuální" body, které se uplatní při losování i v konečném pořadí (to pokud se v průběhu turnaje nezruší). (je potřeba mít povolenou tuto možnost v Zadávání-Turnaj-Ostatní, je to páté zaškrtávátko shora).

Podobným systémem, který popisujete, se hrálo poslední Mistrovství Slovenska mužů (hrané v rámci OPENu Tatry 2009) a bude se tak hrát i letos. Není mi ovšem známo, že by něco podobného někdo realizoval též v ČR (pominu-li bleskové turnaje, kde se přidávaly virtuální body za vypitá piva, k tomuto způsobu využití předmětné funkce ale Vaše otázka nejspíš nesměřuje).

Pokud jde o první část, mám pocit, že jsem někde nějaké vzorce viděl, nicméně jednak už nevím kde (tuším, že to byl nějaký anglický nebo německý text), a jednak nebyly podloženy žádnými výpočty (respektive tam přinejmenším nebyly zveřejněny).