Název: pokuty vs. procesní chyby Přispěvatel: grath 22.04.2014, 09:23:56 Ve zpravodaji posledního kola jedné ze soutěží družstev její vedoucí sdělil: Závěrečný zpravodaj bude vydán po zasedání rozšířené STK.
Od posledního kola uplynulo již více než 14 dní, závěrečný zpravodaj (rozuměj závěrečná zpráva) na db.chess.cz ani na webu pořadatele (svazu) dosud není zveřejněn, zasedání rozšířené STK se ještě nekonalo. Vedoucí soutěže družstev (podle http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/stk/Statut_VS_20120319.pdf (http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/stk/Statut_VS_20120319.pdf)) má povinnost uvést v závěrečné zprávě přehled všech navržených pokut. Na schůzi STK po skončení soutěží družstev se pak mj. podle návrhu vedoucího soutěže udělují pokuty. 1. Je STK způsobilá udělit pokuty oddílům, pokud nebyla závěrečná zpráva vydána? 2. Jsou oddíly pokutovaných družstev, které v důsledku nevydání závěrečné zprávy nemohly vznést námitky (se odvolat) k navrženým pokutám, zbaveny břemene platby pokuty z důvodu procesní chyby? 3. Pokud bude uznána procesní chyba, musí vedoucí soutěží, případně STK či VV ve smyslu dozorujícího orgánu, nést její důsledky (svaz bude ochuzen o příjem plynoucí z pokut)? Název: Re: pokuty vs. procesní chyby Přispěvatel: palovsky 22.04.2014, 03:47:45 1. Podle mého názoru udělit pokuty rozšířená STK může, ale pak bude mít problém, když některé z postižených družstev namítne, že závěrečná zpráva nebyla zveřejněna. Když nahlédneme do rozpisu 1. a 2.ligy, tak v článku 6.10 se píše, že "Uložení pokuty schvaluje rozšířená schůze STK ŠSČR po skončení soutěží, přičemž může na základě vyjádření družstva k dané pokutě, takto předepsanou pokutu schválit, snížit, případně i zcela prominout. Toto vyjádření je družstvo povinno zaslat nejpozději do 14 dnů po zveřejnění závěrečné zprávy dané soutěže; při pozdním zaslání nebude na toto vyjádření brán zřetel".
2. Tady si nedovoluji odhadovat, jak by to dopadlo, ale zbavení břemene platby mi přijde jako extrém. Já si myslím, že zafunguje podání odvolání k vyšší instanci, která rozhodne (v tomto případě VV ŠSČR). Pokud odvolací orgán zjistí při projednávání odvolání porušení či nedodržení příslušných řádů a směrnic, příp. vyjdou-li najevo nové skutkové okolnosti, které nebyly při rozhodování v 1. instanci známy, má odvolací orgán právo rozhodnutí učiněné v 1. instanci změnit nebo zrušit (tady bych opravdu nerad předjímal, jaký bude výsledek - těch scénářů může být několik). 3. Viz odpověď v bodě 2. |