Forum chess.cz

Komise rozhodčích => Rozhodčí a legislativa ŠSČR => Téma založeno: Vlada 12.09.2012, 10:32:41



Název: obrana proti nesouhlasu s hostováním
Přispěvatel: Vlada 12.09.2012, 10:32:41
Dobrý den,
vím, že toto je dotaz spíše pro někoho z STK, přesto ho zkusím položit. Zajímá mě odpověď na otázku, zda se hráč může nějak bránit v případě, že mu mateřský oddíl nechce umožnit hostování v jiném oddíle. Hráč má vůči oddílu i ŠSČR splněné veškeré závazky, chce hrát za jedno družstvo mateřského oddílu a jedno družstvo jiného oddílu, mateřský oddíl nesouhlasí. Má hráč nějakou možnost obrany (odvolání apod.) nebo je odkázán na libovůli oddílu a pokud si oddíl "postaví hlavu" hráč nezmůže nic? Pokud oddíl nesouhlasí s přestupem ani s hostováním a hráč za oddíl hrát nechce - má možnost se bránit? Registrace a přestupy jsou v Registračním a přestupním řádu upraveny poměrně konkrétně, hostování v Soutěžním řádu je zmíněno jen velmi stručně, nevím, kde jinde hledat odpověď. Jde mi hlavně o to hostování (o přestup až tolik ne), za odpověď předem děkuji.


Název: Re: obrana proti nesouhlasu s hostováním
Přispěvatel: Petr Harasimovič 12.09.2012, 11:47:02
Rovnou řeknu, že řády v tomhle směru moc neznám, nicméně si myslím, že je to spíše opačně, než tu otázku pokládáte. Pokud si hráč usmyslí, že bude někde hostovat, tak s tím domácí oddíl těžko něco udělá. Ledaže by ve hře byla ještě finanční kompenzace něco na způsob odstupného při přestupech a druhý oddíl to nechtěl zaplatit. U hostování ale nic takového asi není.

Konkrétně si vybavuji jeden případ, už je to tedy hodně let, kdy mateřský oddíl nechtěl hráči povolit přestup (argumentem bylo, že už by za ně neměl kdo hrát a oddíl by se rozpadl), a taky s tím nic nenadělali. Nový oddíl zaplatil odstupné a hráč šel. Nevidím tedy s hostováním problém, ale jak říkám, řády v tomto směru neznám, takže ruku do ohně bych za to nedal.


Název: Re: obrana proti nesouhlasu s hostováním
Přispěvatel: igst 13.09.2012, 05:58:00
Soutěžní řád 3.5.1. i)
Součástí soupisky družstev je souhlas mateřského oddílu s hostováním, takže bohužel kolega Vlada má problém.


Název: Re: obrana proti nesouhlasu s hostováním
Přispěvatel: Vlada 13.09.2012, 10:25:30
Děkuji za odpovědi, nicméně stále nevím, jak postupovat. Aby hráč mohl hostovat, musí družstvo, za které chce hráč hostovat, přiložit k soupisce hostovací lístek. Součástí hostovacího lístku je vyjádření (souhlas) mateřského oddílu s hostováním. Pokud mateřský oddíl hráči neudělí souhlas s hostováním (nepotvrdí hostovací lístek razítkem a podpisem), je hráči takový hostovací lístek k ničemu. Má tedy hráč možnost souhlas oddílu nahradit něčím jiným nebo je na tento souhlas odkázán a pokud ho nedostane, má prostě smůlu?
Co se souhlasu s přestupem týče, ten může být podle Registračního a přestupního řádu nahrazen tím, že hráč pošle mateřskému oddílu oznámení o tom, že hodlá přestoupit a pokud na toto oznámení není v určité lhůtě reagováno, je to považováno za souhlas oddílu s přestupem. V případě zamítavého stanoviska ohledně přestupu musí být toto stanovisko zdůvodněno. Souhlas s hostováním ale v Soutěžním řádu vůbec upraven není. Takže když nad tím tak přemýšlím, mám pocit, že vymoci si přestup je snadnější než vymoci si hostování, což mi - vzhledem k odlišnému významu přestupu a hostování - přijde poněkud absurdní. Nebo to tak není?


Název: Re: obrana proti nesouhlasu s hostováním
Přispěvatel: palovsky 17.09.2012, 12:48:34
Dobrý den,
řekl bych, že uvažujete správně a pokud si přečtete příspěvek p. Plcha na http://jmss.chess.cz/forum.php (http://jmss.chess.cz/forum.php), tak lze jen souhlasit. S hostováním moc neuspějete, pokud nedostanete souhlas mateřského klubu. Pak jen zbývá možnost vzít nohy na ramena a přestoupit (nebo mimo termín požádat OK ŠSČR o technický přestup). Nejlepší cestou však bude se rozumně s mateřským klubem domluvit ;)