Petr Harasimovič
|
|
« Odpověď #1 kdy: 12.01.2011, 05:24:05 » |
|
Zdravím,
1) nevím z hlavy, co přesně říká soutěžní řád, ale skoro jistě to nezakazuje. Jiná otázka samozřejmě je, jestli je to žádoucí. Ve většině případů je tahle varianta lepší, než když utkání neřídí nikdo nebo když ho musí řídit hrající rozhodčí. Na druhou stranu bych například nerad viděl, aby se rozhodčí extraligového utkání současně staral také o utkání nižší soutěže.
Dále, když už rozhodčí řídí dvě utkání současně, tak by bylo žádoucí, aby se obě hrála ve stejné místnosti. Rozhodčí be neměl běhat z jedné místnosti do druhé. Všichni víme, že je často velmi těžké hlídat několik časových tísní v jedné místnosti, natož pak ve dvou.
2) Co se týče pomocníka, tuším, že přímo pravidla samotná rozhodčímu toto právo dávají, i když neříkají, jak se to má vlastně dělat. Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé, pomocník nemusí být určen před utkáním, ale kdykoli v jeho průběhu. Z toho také vyplývá, že hráči nemusí vědět, kdo funkci pomocníka vykonává, protože rozhodčí si ho volí podle aktuální potřeby např. pro hlídání časové tísně (a případné zapisování tahů) na konkrétní šachovnici a nerozhlašuje to na celou hrací místnost. Když pak dojde na lámání chleba, tak stačí, když rozhodčí potvrdí svého pomocníka ex-post.
Zadruhé, role pomocníka není v tom, aby s ním mohl rozhodčí konzultovat, to může s kýmkoli a je jen na něm, jak velkou váhu bude různým svědectvím přikládat. Pomocník prakticky dostává status rozhodčího a může zasahovat do hry, je-li to třeba (typicky hlásit pád praporku).
|