Forum chess.cz
Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
08.11.2017, 01:11:57

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení
Vyhledávání:     Pokročilé vyhledávání
619 příspěvků v 138 témat od 569 uživatelů
Nejnovější uživatel: NajiZweig
* Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
+  Forum chess.cz
|-+  Komise rozhodčích
| |-+  Rozhodčí a legislativa ŠSČR (Moderátoři: Petr Harasimovič, Richard Fischl, Jaromír Skála, Jan Malec, Jiřina Prokopová)
| | |-+  Řízení více utkání najednou
« předchozí další »
Stran: [1] Dolů Tisk
Autor Téma: Řízení více utkání najednou  (Přečteno 3125 krát)
igst
Jr. Member
**
Příspěvků: 22


Igor Štefanko


WWW
« kdy: 12.01.2011, 01:08:39 »

Dobrý den. Měl bych 2 dotazy k řízení soutěží družstev.

1. Může rozhodčí řídit dvě utkání najednou?
2. Může rozhodčí před utkáním určit něco jako pomocného rozhodčího např. pro sledování kritických situací (časovky apod.), se kterým pak může konzultovat?

Díky za odpověď.
Zaznamenáno
Petr Harasimovič
Global Moderator
Jr. Member
*****
Příspěvků: 52


« Odpověď #1 kdy: 12.01.2011, 05:24:05 »

Zdravím,

1) nevím z hlavy, co přesně říká soutěžní řád, ale skoro jistě to nezakazuje. Jiná otázka samozřejmě je, jestli je to žádoucí. Ve většině případů je tahle varianta lepší, než když utkání neřídí nikdo nebo když ho musí řídit hrající rozhodčí. Na druhou stranu bych například nerad viděl, aby se rozhodčí extraligového utkání současně staral také o utkání nižší soutěže.

Dále, když už rozhodčí řídí dvě utkání současně, tak by bylo žádoucí, aby se obě hrála ve stejné místnosti. Rozhodčí be neměl běhat z jedné místnosti do druhé. Všichni víme, že je často velmi těžké hlídat několik časových tísní v jedné místnosti, natož pak ve dvou.

2) Co se týče pomocníka, tuším, že přímo pravidla samotná rozhodčímu toto právo dávají, i když neříkají, jak se to má vlastně dělat. Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé, pomocník nemusí být určen před utkáním, ale kdykoli v jeho průběhu. Z toho také vyplývá, že hráči nemusí vědět, kdo funkci pomocníka vykonává, protože rozhodčí si ho volí podle aktuální potřeby např. pro hlídání časové tísně (a případné zapisování tahů) na konkrétní šachovnici a nerozhlašuje to na celou hrací místnost. Když pak dojde na lámání chleba, tak stačí, když rozhodčí potvrdí svého pomocníka ex-post.

Zadruhé, role pomocníka není v tom, aby s ním mohl rozhodčí konzultovat, to může s kýmkoli a je jen na něm, jak velkou váhu bude různým svědectvím přikládat. Pomocník prakticky dostává status rozhodčího a může zasahovat do hry, je-li to třeba (typicky hlásit pád praporku).
Zaznamenáno

IA Petr Harasimovič
igst
Jr. Member
**
Příspěvků: 22


Igor Štefanko


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.01.2011, 08:54:11 »

Díky za odpověď.

V našich nižších soutěžích si bohužel luxus nehrajícího rozhodčího můžeme dovolit pouze výjimečně. Takže v neděli budu zřejmě řídit dvě utkání a zároveň hrát. Je to dané tím, že náš svaz (Zlínský) požaduje pro řízení krajského přeboru rozhodčího nejméně 2. třídy a toho ve druhém družstvu ve stejné soutěži nemáme.
Zaznamenáno
LuboChess
Jr. Member
**
Příspěvků: 20


« Odpověď #3 kdy: 18.01.2011, 04:19:59 »

V Súťažnom poriadku v čl. 2.5.1 je len: "Počet rozhodčích při soutěžích resp. utkáních musí (byť) úměrný rozsahu a charakteru soutěže."

Vzhľadom k openom s vyše 100-200 hráčmi a pár rozhodcami, sa rozhodca rozhodujúci 2 ligové stretnutia súčasne (v jednej hracej miestnosti) -2xpo 16 hráčoch ešte zmestí do tejto definície
(dalo by sa to analogický porovnať i s FIDE Handbookom, kde za účelom uhrávania FIDE rozhodcovských noriem, FIDE uznáva pri turnajom systémom každý s každým na 1 rozhodcu/min 10 hráčov, pri dvojkole - 6 hráčov, pri openoch švajčiarským systémom - 20 hráčov na 1 rozhodcu, čo súčasne možno chápať i ako spodnú akceptovateľnú normu, ktorý by mal 1 rozhodca vzhľadom na pomer hráčov zvládať).

Tak ako bolo uvedené vyššie rozhodca môže určiť i ad hoc pomocníka počas priebehu kola (v praxi najmä v časovkách alebo tzv. "technický dozor" pri partii s nevidiacim hráčom), resp. napr. v č. 8.5 písm. c/ Pravidiel šachu FIDE sa pomocník rozhodcu vyslovene spomína pri rekonštrukcii priebehu partie:
"Není-li k dispozici kompletní partiář, hráči musí partii rekonstruovat na jiné šachovnici za dohledu rozhodčího nebo jeho pomocníka."...
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!